Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce dożywocia dla morderców z Rakowisk

Po raz kolejny sprawa najbardziej brutalnego zabójstwa w ostatnich latach wróci na wokandę. Tym razem prokurator generalny Zbigniew Ziobro uznał, że wyrok 25 lat wiezienia jest zbyt łagodny.

Lubelska prokuratura skierowała do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wniosek o kasację wyroku, jaki zapadł w sprawie brutalnego morderstwa w Rakowickach. Sprawa ta wstrząsnęła nie tylko naszym regionem, była szeroko relacjonowana w całym kraju. W nocy z 12 na 13 grudnia Kamil N. i Zuzanna M. zamordowali rodziców chłopaka Jerzego i Agnieszkę N. Sprawcy zadali im po kilkanaście uderzeń trzema nożami powodując rany kłute i cięte szyi, tułowia, kończyn górnych i dolnych, co doprowadziło do wstrząsów krwotocznych w wyniku których pokrzywdzeni zmarli. Oboje planowali morderstwo od dłuższego czasu.

Na początku grudnia ub.roku przed lubelskim Sądem Okręgowym zakończył się proces w tej sprawie. Sędzia orzekł, że sprawcy działali z premedytacją i nie była to przypadkowa zbrodnia. Dlatego też nie mogło być mowy o niskim wyroku. Nie zdecydował się jednak na najwyższy wymiar kary, czyli wnioskowane przez prokuratora dożywocie. Argumentował, że oboje oskarżeni są młodymi ludźmi, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie. Dodatkowo opinie biegłych nie wskazują by po wyjściu na wolność powrócili do przestępczego procederu. Jednocześnie na poczet kary zaliczył obojgu okres, jaki przebywali w areszcie.

W pierwszym półroczu tego roku sprawa ponownie wróciła na wokandę. Od wyroku odwołali się zarówno obrońcy oskarżonych jak też prokuratura. Prokurator żądał kary dożywotniego pozbawienia wolności dla obojga sprawców. Z kolei adwokaci Kamila N. i Zuzanny M. chcieli złagodzenia wyroków. Te jednak zostały utrzymane w mocy. Teraz sprawa znów wraca do sądu. – Prokurator Generalny nie zgodził się z rozstrzygnięciem Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Działając z upoważnienia Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego prokurator Robert Hernand – Zastępca Prokuratora Generalnego złożył do Sądu Najwyższego kasację w tej sprawie. W ocenie prokuratury orzeczona przez sąd kara 25 lat pozbawienia wolności dla Zuzanny M. i Kamila N. jest zbyt łagodna. Zasadnym jest wymierzenie kar dożywotniego pozbawienia wolności – informuje Prokuratura Krajowa.

(fot. lublin112)
2016-10-13 22:38:45

22 komentarze

  1. Prawidłowo panie Ziobro, wreszcie odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku.

  2. Zbrodniarzom należy się surowa kara. Jednak warto zwrócić uwagę na rolę Ziobry w wymiarze sprawiedliwości. Niczym ostatni sprawiedliwy szeryf na dzikim zachodzie dyktuje warunki zdemoralizowanym sędziom. O ile jego uwagi bywają słuszne, o tyle nacisk przełożonego na podwładnych prokuratorów, a także na sędziów można uznać za niewłaściwy. Niestety, dopóki sądy będą orzekać drastycznie niskie wyroki za przelaną krew, dopóty ktoś, nawet w sposób polityczny i wybiórczy, będzie miał moralne prawo wnieść sprzeciw.

  3. Przydałaby się w Polsce kara śmierci. Myślę, że sama świadomość takiej kary działałaby na wyobraźnię potencjalnego mordercy,pedofila,gwałciciela itd..
    Akurat Ci dwoje ma karę śmierci zasłujgują jak mało kto w ostatnich latach..

    • Kara śmierci powinna być, ale po to głównie żeby nie powtarzali zbrodni, bo świadomość kary nic nie da ponieważ wypaczony umysł nic nie bierze pod uwagę.

  4. I to i się natychmiast podoba.

  5. do piachu pod płotem ……………

Z kraju