Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Próbował przewieźć przez granicę zabytki archeologiczne

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt zabytków archeologicznych. Przedmioty te próbował przewieźć przez granicę obywatel Ukrainy.

Przedmioty o charakterze zabytkowym ukryte były w bagażu ukraińskiego pracownika obsługi pociągu relacji Kijów – Warszawa.

Funkcjonariusze KAS znaleźli tam 8 monet – w tym monety z okresu Carskiej Rosji (XVII – XIX w.) oraz srebrne monety Zygmunta III Wazy z XVII w. Wśród zatrzymanych przedmiotów były również pierścionki i średniowieczne zapinki, 18 krzyżyków religijnych typowych dla okresu średniowiecza, w tym tzw. enkolpion – krzyżyk relikwiarzowy, a ponadto: topór kamienny z okresu neolitu oraz pochodzące prawdopodobnie z okresu brązu 4 siekiery i naszyjnik, a także rdzeń krzemienny z epoki kamienia.

Obywatel Ukrainy nie zgłosił zabytkowych przedmiotów przy wjeździe do Polski. Mężczyzna przyznał się, że chciał przemycić zabytki, ale stwierdził, iż nie są jego. W Kijowie miał zostać poproszony przez nieznaną mu osobę o dostarczenie przesyłki do Warszawy. Za usługę miał zainkasować 40 dolarów.

Funkcjonariusze KAS wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe. Wstępną ocenę 39 ujawnionych przedmiotów przeprowadził koordynator ds. ochrony dóbr kultury lubelskiej KAS. Ostateczną opinię, w tym co do wartości zabytkowej towarów, wyda niezależny rzeczoznawca.

(fot. KAS)

8 komentarzy

  1. ale skarby Masakra!!!! w takim razie jak by służby mundurowe przeszły się po targu staroci pod zamkiem w Lublinie to chyba by połowe chandlujących zamkneli

  2. Tak na targu staroci pod zamkiem zdarzają się monety z XV wieku, naczynia że średniowiecza i inne ciekawe korony królów…

  3. Polska KAS działa w interesie Ukrainy? W zasadzie to nic dziwnego, od czasu jak nasz śp prezydent wrzeszczał na majdanie w Kijowie .

  4. Gdyby prawo było przystosowane do teraźniejszych czasów wieku 21go zamiast średniowiecznego nastawienia PRLu to tzw 'kradzieże’ miały by miejsce w znacznie niższej skali, dopóty prawo się nie przystosuje i ludzie będę wynagradzani za wkład I odkrywanie histori a muzea skorzystać mogą znacznie, aktualny absurd będzie się kontynuowal

  5. Proponuję przeczytać definicję zabytku i zabytku archeologicznego twórcy. Bo piszesz brednie człowieku.

    • Proszę nie pouczać 😉
      Zabytkiem archeologicznym jest każdy ślad działalności człowieka znajdujący się w ziemi lub pod wodą, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Można wyróżnić dwa typy zabytków archeologicznych: ruchome i nieruchome. Należy zauważyć, że żadna z aktualnie obowiązujących w Polsce definicji zabytku archeologicznego nie zawiera cezury czasowej.

      W tym przypadku były to zabytki archeologiczne ruchome, chociażby te siekierki z brązu.
      Miłego dnia

  6. „Zabytki” unikatowe jak cholera,normalnie na skalę światową.
    Skarby nie z tej ziemi dosłownie 🙂 🙂 🙂
    Sukces naszych służb udokumentowany i opisany.
    A cysterny z „lewym” paliwem i ruskim węglem idą całymi składami za ich plecami bo oni znaleźli kilka gównianych rupieci ,które każdy rzuca w krzaki po znalezieniu.

    • Monety z PRLu leżące w ziemi tez są zabytkami? Przeciez to ślad działalności człowieka. Pomyśl panie archeologo zanim coś napiszesz a dl ciebie filmik na ypu tube ajk wy archeolodzy postępujecie ze znalezionymi zabytkami pt. ,,Geologia – cała prawda:D,,

Z kraju