690 680 960

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego. Pijani kierowcy stracą auta, będą wyższe kary za najcięższe zbrodnie

To już pewne, będą zmiany w Kodeksie karnym. Pomimo weta Senatu i apelu karnistów, w piątek prezydent Andrzej Duda podpisał reformę, która wprowadza m.in. bezwzględne dożywocie, konfiskatę aut pijanych kierowców czy też pełną odpowiedzialność karną już od 14 roku życia.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu karnego wprowadza szereg zmian. Przede wszystkim podniesiona zostanie górna granica kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat, wprowadzono nowy typ przestępstwa jakim jest przyjęcie zlecenia zabójstwa, określono też karę za przygotowanie do zabójstwa. Zaostrzone zostały kary za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem sprawca może trafić do więzienia nawet na 30 lat, a nie maksymalnie 15, jak to jest obecnie.

Nowelizacja zakłada również konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. W tym przypadku zastosowano dwie opcje. Pierwsza dotyczy sytuacji, kiedy kierowca ma co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie, a druga, jeżeli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Podwyższono również kwotę kradzieży, od której staje się ona przestępstwem. Obecnie jest to 500 zł, a będzie 800 zł. 14-latek za niektóre rodzaje zabójstwa ma odpowiadać jak dorosły. Kolejną zmianą, która też wywołała najwięcej kontrowersji, jest wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia. Oznacza ona, że skazany nie będzie miał żadnej możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie, tylko obligatoryjnie resztę życia spędzi za kratkami.

W ostatnim czasie do prezydenta wpłynął apel Naczelnej Rady Adwokackiej oraz 173 karnistów z największych uczelni wyższych w kraju, którzy zwrócili się o zawetowanie nowelizacji. Wskazywano, że tak drastyczne zaostrzenie kar nie ma żadnego związku z obecną sytuacją w kraju. Wskazywano, że stan zagrożenia przestępczością w Polsce nie wzrasta, a wręcz przeciwnie, liczba najpoważniejszych przestępstw od lat radykalnie maleje. Dlatego też zmiany mogą naruszać konstytucyjną zasady proporcjonalności.

Kolejną sprawą, na którą zwrócono uwagę, to wykluczenie resocjalizacji poprzez wprowadzenie bezwzględnej kary dożywotniego pozbawienia wolności. Co więcej, jest ona zakazana na gruncie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. To z kolei sprawia, że znacznie utrudniona będzie międzynarodowa współpraca Polski w innymi krajami jeżeli chodzi o deportację najgroźniejszych przestępców. Kraje, które uznają tego typu karę za niehumanitarną i okrutną nie będą chciały przekazywać zatrzymanych na ich terenie osób właśnie z obawy, na zastosowanie wobec nich dożywotniego pozbawienia wolności.

Ustawa przewiduje trzymiesięczny okres vacatio legis, z wyłączeniem przepisów dotyczących obligatoryjnego przepadku pojazdu pijanego kierowcy. W tym przypadku zmiany wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.

(fot. KPRP)

63 komentarze

 1. za rządów PiSu jeżdżą PO pijaku, a gdyby rządziło PO pewnie PO pijaku by nie jeździli?

  • A tobie kto mózg wyprał????Rydzów czy kaczek się najadłeś???
   I jedno i drugie niszczy szare komóki>
   a z twojej wypowiedzi wynika,że już w ogóle ich nie masz.Tylko współczuć

 2. zemasta mechanika

  Dżałek mu kazał? ;;;—))))

 3. słyszycie ten kwik zapijaczonych patusów ??? „kąstytócja”, „to prowkacja” , „jak wypiłem tylko wino do obiadu”

 4. Szkoda że nie jest podnoszona dolna granica kar, czyli np za jazdę po pijaku od 2 lat bezwzględnego kicia. Podnoszenie górnej granicy to czyste granie na: „patrzcie, zmieniliśmy prawo, zaostrzyliśmy kary”, a sądy nadal będą klepać minimum…

 5. A czego można spodziewać się od tego „prezydenta”. Widać, że myślenie sprawia mu ból i dlatego ma wiecznie minę deb…, szczególnie jak coś podpisuje (tyle dobrego że X nie stawia, chociaż podpisu na żywo nie widziałem :P)

  • Od tego jest prezydent żeby podpisywał ustawy jołopie bez szkoły.

   • Jełopie bez szkoły, prezydent jest po to żeby podpisywać mądre i dobre ustawy a wetować te złe. Załóżmy że jesteś na tyle ogarnięty żeby prowadzić swój biznes np. sklep. Tylko zakładam, bo po jakości Twojej wypowiedzi wiemy że to nie realne. Wchodzi złodziej, kradnie towar na 750 zł i co? Dostaje mandat np 500 zł. Jest 250 zł do przodu. I tak codziennie. Dlaczego go nie zamknął? Bo prezydent podpisał ustawę że przestępstwo to kradzież powyżej 800 zł. A tak tylko wykroczenie, i nic nie możesz zrobić. Nawet jak go podasz do sądu, to skoro on przyjmuje mandat, to sąd nic nie zrobi bo nie może go ukarać dwa razy za to samo przestępstwo. Ogarniasz już?..

 6. I co … ??? Panowie z naczelnej rady adwokackiej najgłośniej krzyczą ..??? Czemu to tak .. boją się utraty swoich zabawek za kilkaset tys zł …???

Kursy walut

 • USD 4.2803zł -1.04%
 • GBP 5.2838zł -0.83%
 • EUR 4.7079zł -0%
 • CHF 4.7147zł -0.16%

Polub nas