690 680 960

Prezydent Lublina będzie zarabiał blisko dwa razy więcej. Radni wskazują, że na to zasługuje

Aż o 75 proc. wzrosną pobory prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Radni w tej kwestii byli praktycznie jednogłośni. Podkreślali też, że wzrost wynagrodzenia to m.in. efekt ustawy rządowej.

W czwartek lubelscy radni podjęli decyzję o przyznaniu prezydentowi Lublina podwyżki. Będzie ona bardzo znacząca, gdyż wyniesie aż 75 proc. Oznacza to, że pobory Krzysztofa Żuka wzrosną z obecnych 12 250 zł brutto do kwoty 21 485 zł brutto. Projekt uchwały w tej sprawie złożyli radni Stanisław Kieroński, Jarosław Pakuła i Zbigniew Targoński.

Jak wskazali, we wrześniu 2021 roku zmieniła się ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, obejmująca też pracowników samorządowych. Posłowie ujęli w niej, że minimalne wynagrodzenie tych osób, nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk. W przypadku prezydentów miast mających powyżej 300 tys. mieszkańców, jest to kwota 20 041,50 zł. Do tego dochodzi dodatek za wieloletnią pracę.

W skład wynagrodzenia prezydenta Lublina wchodzi obecnie pensja zasadnicza wynosząca 5 tys. zł, do tego dochodzi 3 750 zł dodatku specjalnego, 2,5 tys. zł dodatku funkcyjnego oraz 1 tys. zł dodatku za wieloletnią pracę. Po podwyżce ma to być odpowiednio: 10 770 zł wynagrodzenia zasadniczego, 4 461 zł dodatku specjalnego, 4,1 tys. zł dodatku funkcyjnego oraz 2 154 zł dodatku za wieloletnią pracę. Wszystko są to kwoty brutto.

Propozycja podwyżki dla prezydenta zyskała akceptację zdecydowanej większości radnych. Przeciwko zagłosował jedynie przewodniczący klubu PiS Piotr Gawryszczak. Troje radnych wstrzymało się też od głosu. Radni podkreślali, że teraz prezydent wykonuje niezwykle odpowiedzialne zajęcie, tymczasem jest wynagradzany słabiej, niż dyrektorzy niektórych miejskich spółek. Dla przykładu w ubiegłym roku zarobił on 208,6 tys. zł, zaś prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie 254 tys. zł. Dlatego też zasługuje na podwyżkę.

(fot. lublin112.pl)

65 komentarzy

  1. Jednocześnie do wszystkich jednostek podległych skierowano żądania wykazania oszczędności. To jak oszczędzamy czy nie ? I czyim kosztem ? Szarych pracowników ,którzy kokosów nie zarabiają.

  2. No tak, wszyscy oszczędzamy bo tego od nas się wymaga, a tu proszę. Miasto szasta kasą tak jakby to była ich prywatna.

  3. Oczywiście w pełni zasłużona podwyżka, tak ważne stanowiska jak prezydent miasta Lublin powinny być odpowiednio nagradzane żeby nie szerzyła się korupcja. Poza tym jest dobrym prezydentem.

Kursy walut

  • USD 4.5066zł -0.22%
  • GBP 5.4151zł 0.02%
  • EUR 4.6684zł -0.28%
  • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie