Prawie co piąty Polak nie wierzy w koronawirusa, połowa uznała, że jest bardzo poważnym zagrożeniem

Wśród Polaków przeprowadzone zostało badanie, w którym musieli wyrazić swoją opinię na temat koronawirusa. Jak się okazuje, odpowiedzi różniły się w zależności od wieku, a nawet preferencji politycznych.

Z sondażu, jaki wśród osób w wieku od 18 lat wzwyż przeprowadził serwis ciekaweliczby.pl wynika, że 17 proc. ankietowanych Polaków uważa, że „nie ma żadnej epidemii koronawirusa”.

Uznają oni, iż jest to tylko wymysł polityków, mediów oraz firm farmaceutycznych. Im młodsze osoby, tym odsetek ten jest większy, gdyż wśród osób między 18 a 34 rokiem życia ten pogląd podziela prawie co trzecia osoba. Z kolei patrząc z drugiej strony, 47 proc. uważa, że koronawirus jest bardzo poważnym zagrożeniem. Kolejne 29 proc. ankietowanych uznaje, że zagrożenie jest umiarkowane a 7 proc., że zakażenie nie wywołuje żadnego zagrożenia dla człowieka.

Widać też wyraźną zależność pomiędzy wiekiem ankietowanych, a zdaniem na temat epidemii koronawirusa. Osoby najstarsze, czyli mające więcej niż 55 lat, w 69 proc. uważają, że zakażenie jest wyjątkowo groźne, z kolei wśród osób w wieku od 18 do 24 lata uważa tak zaledwie 23 proc. badanych. Patrząc na ogólne wyniki, to 21 proc. Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem, 48 proc. boi się „trochę”, a 31 proc. wykazuje bardzo dużą obawę.

Ankietowani w znaczącej większości przyznali, że zawsze zakładają maseczki w sklepach, w pojazdach komunikacji miejskiej pozamiejskiej czy też pociągach. Zadeklarowało to 82 proc. badanych. Kolejne 13 proc., twierdzi, że czasem je zakłada, a czasem nie. Natomiast pozostałe 5 proc. oświadczyło, że nie używa maseczek. Jest to również uzależnione od wieku, gdyż im młodsza osoba, tym więcej odpowiedzi, że nie zawsze stosuje maseczki. Osoby, które zadeklarowały, że nigdy nie korzystają z maseczek twierdzą, że nie wierzą w epidemię koronawirusa lub że nie są chorzy, więc nikogo nie zakażą.

– Badanie pokazuje, jak dużo osób w Polsce wierzy w teorie spiskowe. Bardzo niepokojąca jest beztroska młodego pokolenia, które w największym stopniu nie wierzy w istnienie koronawirusa, nie boi się go i nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek. Młodzi są mniej narażeni na dotkliwe zakażenia koronawirusem, ale absolutnie nie może ich to zwalniać z odpowiedzialności za zdrowie i życie starszych ludzi, w tym swoich najbliższych – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Ankietowanych pytano także o preferencje polityczne. Bardzo poważnie epidemię koronawirusa traktuje 60 proc. wyborców KO, 57 proc. Lewicy, 54 proc. zwolenników PiS i zaledwie 17 proc. wyborców Konfederacji. Niemal połowa zwolenników Konfederacji, gdyż 46 proc., w ogóle nie obawia się zakażenia koronawirusem, wśród wyborców Lewicy jest to 18 proc., PiS 14 proc., a KO 9 proc. Jeżeli chodzi o obowiązek zakrywania twarzy w sklepach itp., stosuje się do niego 92 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 87 proc. Lewicy, 86 proc. sympatyków PiS i 67 proc. zwolenników Konfederacji.

Badanie przeprowadzono dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1073 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie zrealizowano w dniach 2 – 5 października 2020 roku metodą CAWI.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

58 komentarzy

 1. A jakie poglądy na koronawirusa mają wyborcy PSL-Koalicji Polskiej??

 2. na górskim szlaku, chodzimy często po zmroku i biwakujemy nocą takie skrzywienie podzieciece (rocznik 79), nasze pokolenie tak ma, dwa razy udało spotkać się takiego dżygita, co to na youtube #[email protected] jest i ma zasięgi, a podczas kręcenia tego swojego influłensu jako ten wieszak na spodnie dla #[email protected]ów i otwór dla czopków dla #[email protected]ów, siedział pod drzewem [email protected] w te spodnie i bredził zapłakany, że tam coś widział, że yeti albo czupakabrę może co nie i że szła w jego stronę. kurła my tam kozice, albo sarny widzieliśmy, bo już lis albo wilk to raczej za nisko gleby żeby czupakabrą albo yeti być, no ale też swój filmik nagraliśmy, także pamiętamy i czekamy na właściwy moment premiery. tyle w kwestii, czego boją się kozacy z warszaskich liceów i uczelni.

 3. Czy w Cocomo można złapać kondonawirusa??

  • Student zapytaj eksperta mario. On wie wszystko.

   • Merytoryka twoich wypowiedzi wyraźnie pokazuje że jesteś zakompleksionym trollem który ma pełno w majtkach ze strachu i stara się dowartościować. 🙂

    • Troll, trollem innych nazywa. To prawdziwy ekspert. Dobrze że takiego mamy na forum.
     Wie nawet co inni mają w majtkach. Możecie mi zazdrościć takiej wiedzy.

 4. Test pokazuje różności tzn. nie zawsze test pozytywny oznacza covida. Bo przychodzi gość do pracy i pracuje kilka dni po czym ląduje w szpitalu i ma covida. W pracy nikt nie został zakażony

 5. G..no warta ta statystyka jak komentarz podsumowujący opowiada się za jedną ze stron. Już za taką propagandę płacą?

  • Jaką jedną ze stron? Wy nie jesteście żadną stroną, jesteście aberracją, obelgą dla rozumu, przykładem do czego może prowadzić myślenie podejmowane przez osobniki do niego nie wprawione. Uważasz, że wasze brednie zasługują na stawienie w jednym rzędzie z opiniami ludzi, którzy znają się na medycynie itd.? Możecie być pokazywani tylko jako ciekawostka i problem do rozwiązania, nie jak strona której warto słuchać.

 6. cały świat rujnuje swoje gospodarki, bo im się dobrobyt znudził… przecież wirusa nie ma, co nie?

 7. Pan Demia mówi: ZAKRYJ RYJ

  Statystycznie rzecz biorąc- WIĘKSZOŚĆ LUDZI TO IDIOCI!!!
  Najgorsi wśród nich- TO UCZENJ IDIOCI,
  2-ie m-ce dla pożytecznych idiotów.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska
Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka