Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Powstaje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Funkcjonariusze będą walczyć z przestępcami w sieci

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek o powstaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Od stycznia 2022 roku ruszy nabór do tej służby.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa nt. cyberbezpieczeństwa z udziałem premiera, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz sekretarza stanu, pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

– Wiemy doskonale, że pojawienie się Internetu zrewolucjonizowało nasze życie. To jest nasza rzeczywistość, pandemia przyspieszyła te rozwiązania i informatyzację. W ślad za rozwojem technologii podążają przestępcy i do starych zagrożeń dochodzą nowe. Zaledwie kilkanaście dni temu grupa hakerów powiązanych z Rosją zaatakowała systemy wielkich firm. Mamy do czynienia z bardzo dobrze zorganizowaną międzynarodową siatką grup cyberprzestępczych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W związku z coraz większym zagrożeniem ze strony przestępców działających w sieci została powołana służba działająca w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie to Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, w którym na początek zatrudnienie znajdzie 350 funkcjonariuszy.

– Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, niestety często z inspiracji rosyjskiej lub ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, która zagraża instytucjom państwowym, obywatelom i firmom. Oszustwa komputerowe, fałszywe maile, SMS-y czy kradzież tożsamości to zjawiska, o których coraz częściej słyszymy. Aby temu przeciwdziałać tworzymy służbę, która będzie zajmowała się wyłącznie problemami dot. cyberbezpieczeństwa. W roku 2000 utworzone zostało CBŚP, żeby walczyć z przestępczością zorganizowaną i odegrało ono ważną rolę. Później w 2006 r. powołane zostało CBA, które też bardzo pomogło w walce ze zmorą korupcji. W 2017 r. powołaliśmy KAS, żeby walczyć z mafiami vatowskimi i ona też stanęła na wysokości zadania. Dziś nadszedł czas, żeby powołać służbę, która odpowie na szerzące się cyberataki – przekazał szef rządu.

Premier zaznaczył, że rząd chce, aby Polska Policja miała odpowiednie instrumenty, najlepsze rozwiązania i kompetencje do walki z cyberprzestępczością, i aby można było najlepiej odpowiadać na te zagrożenia. Dlatego powołany zostanie też Fundusz Cyberbezpieczeństwa.

– Chcemy, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. i przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby. Mamy już zaczyn w postaci 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Funkcjonariusze, którzy będą przyjmowani do tej służby będą mieli oddzielną ścieżkę naboru – będzie liczyła się tylko ich wiedza informatyczna, wiedza nt. nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Zrezygnujemy z testów fizycznych – powiedział Mariusz Kamiński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Koordynator ds. Służb Specjalnych.

Szef MSWiA przekazał, że docelowo nowa służba będzie liczyła ok. 1800 funkcjonariuszy. Ma działać w pełnym wymiarze do 2025 r. Dodał również, że potrzebna będzie budowa nowoczesnej, bezpiecznej centrali dla tych funkcjonariuszy. Na ten cel przygotowana jest już działka na warszawskich Szczęśliwicach.

Powstaje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Funkcjonariusze będą walczyć z przestępcami w sieci

Powstaje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Funkcjonariusze będą walczyć z przestępcami w sieci

(fot. KPRM)

19 komentarzy

  1. Kłamowiecki i wszystko jasne

Z kraju