Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Poseł z naszego regionu skazany. Może stracić mandat, jego miejsce zajmie wówczas Monika Pawłowska

Na karę dwóch lat bezwzględnego pozbawienia wolności oraz 5-letni zakaz zajmowania stanowisk został dziś skazany poseł Mariusz Kamiński, który startował do Sejmu z naszego regionu. To oznacza, iż powinien stracić mandat a wówczas jego miejsce zajmie Monika Pawłowska. Nie jest to jednak jeszcze takie pewne.

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok w tzw. aferze gruntowej. Byli szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik, zostali uznani za winnych m.in. przekroczenia uprawnień, podżegania do korupcji i fałszowania dokumentów oraz skazani na karę dwóch lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Do tego dochodzi 5-letni zakaz zajmowania podobnych stanowisk.

To kolejny wyrok w tej głośnej sprawie z 2007 roku. W 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał obu mężczyzn nieprawomocnym wyrokiem na karę trzech lat więzienia. Jednak obaj zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prawnicy jednak się nie poddali i po ponad ośmiu latach doprowadzili do kasacji a następnie wznowienia procesu. Sąd Najwyższy przychylił się bowiem do wniosku, w którym podnoszono, że ułaskawić można osoby skazane jedynie prawomocnym wyrokiem, a tym samym przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Podobnego zdania był warszawski Sąd Okręgowy, który podczas ogłoszenia wyroku podkreślił, że akt łaski wobec oskarżonych był nieskuteczny. Tym razem wyrok jest prawomocny, co oznacza, iż obaj politycy powinni utracić teraz mandaty poselskie. Należy pamiętać, iż Mariusz Kamiński, choć nie pochodzi z naszego regionu, to jednak na Lubelszczyźnie zdobył mandat poselski startując w okręgu nr 7 obejmującym m.in. Chełm i Zamość.

Jeżeli tak się stanie, na jego miejsce powołana zostanie kolejna osoba z listy, której w ostatnich wyborach zabrakło głosów aby zasiąść w sejmowych ławach. W tym przypadku jest to Monika Pawłowska. Nie jest to jednak jeszcze takie pewne, zwłaszcza patrząc na to, co przekazali po ogłoszeniu wyroku zarówno sami skazani, jak też Kancelaria Prezydenta.

Mariusz Kamiński określił orzeczenie sądu jako kompletne bezprawie zasługujące na pogardę i wielką kompromitację wymiaru sprawiedliwości. Zapewnił, iż wyroku nie uznaje jak też wskazał, że nie ma podstaw do wygaszania jego mandatu poselskiego. Z kolei przedstawiciele pałacu prezydenckiego zapewniają, że decyzja prezydenta z 2015 roku o ułaskawieniu byłych szefów CBA jest ważne i cały czas obowiązuje.

Do sprawy odniósł się również marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, iż jeżeli do kancelarii wpłynie sądowe pismo zawiadamiające o prawomocnym wyroku wobec obu posłów, wówczas zgodnie z prawem konieczne będzie wydanie postanowienia o wygaszeniu ich mandatów. Jest też jeszcze jedna możliwość. Prezydent Andrzej Duda ma możliwość ponownego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika.

44 komentarze

 1. Z prawa łaski można chyba tylko raz w życiu skorzystać

 2. Trzeba ich wspomóc.
  Może by założyć zbiórkę pt „paczka dla Kamińskiego” albo „pomóż przetrwać zimę Kamińskiemu”????

 3. Prawo łaski uchroni ich tylko od więzienia, dalej pozostaną skazani z 5-letnim zakazem pełnienia funkcji publicznych. Dlatego Du*a ich ułaskawił przed uprawomocnieniu wyroków.8*

  • Bo nie szanuje i nie zna prawa najwyraźniej.
   (to taka naiwna interpretacja – bardziej realistyczna jest taka, że wtedy wcześniej dostaliby zakaz pełnienia funkcji publicznych i byłoby trudniej utrzymać PiS narrację o „sprzątaniu” po poprzednikach)

 4. Pawłowska pewnie na mszę już dała by Hołownia wyprzedził w decyzjach Dudę.

 5. Lamacz Konstytucji ma teraz problem. Przyznać się, że jest idiotą i kolejny raz ułaskawić czy udawać skuteczność ułaskawienia?

 6. Dziadek za Slamsowa

  „Pan” były już dzięki Bogu i marszałkowi Sejmu, poseł z naszego regionu, publicznie (bo na sali sejmowej) pokazał inne znaczenie gestu pana Kozakiewicza.
  Od wczoraj ów gest oznacza: „Tak mi dopomóż Bóg”.
  To jest nawet zgodne z historycznymi korzeniami kultury katolickiej.
  Chwała, chluba i honor dla naszego regionu !!!

Dodaj komentarz

Z kraju