690 680 960

Poniedziałkowe burze w regionie w obiektywie Fanów Pogody

W poniedziałek przez Polskę przesuwał się chłodny front atmosferyczny związany z byłą burzą tropikalną o imieniu „Ex Ernesto”. W regionie wystąpiły zjawiska burzowych o natężeniu słabym do umiarkowanego.

Chmury burzowe pojawiły się na obszarze województwa lubelskiego około godziny 17. Zgodnie z wcześniej wydaną prognozą burzową. Były to niewielkie komórki burzowe. Lokalnie występowały silniejsze opady deszczu, wiatr do 65 km/h. Późnym popołudniem i pod wieczór strefa burz przemieszczała się na wschód regionu. Dane satelitarne i radarowe oraz detektory wyładowań wskazywały na występowanie dwóch silnych komórek burzowych. Pierwsza silniejsza burza przeszła w pasie od Puław przez rejon Niemiec k. Lublina, mijając główne miasto województwa od północy. Następnie dotarła w rejon Łęcznej, gdzie stopniowo zaczęła wygasać.

Wcześniej dość aktywna struktura burzowa z rejonu Kraśnika przemieszczała się w rejon Opola Lubelskiego i Poniatowej. Początkowo wydawała się mocniejsza od tej, która mijała Lublin, lecz dosyć szybko wytraciła na intensywności na wschód od Poniatowej.

Kolejne chmury burzowe powstały na wschód od Lubartowa oraz Świdnika i skierowały się w stronę Chełma, Włodawy i Hrubieszowa. Według danych ze stacji IMGW burzom pod wieczór i w pierwszej części nocy towarzyszyły opady deszczu do 10 mm, wiatr do 65 km/h i miejscami nieco większa aktywność elektryczna.

Zanikły one po godzinie 23 we wschodniej części woj. lubelskiego.

Zdjęcia poniższe zostały wykonane pomiędzy Świdnikiem a Łęczną w kierunku północnym, północno-zachodnim i północno-wschodnim.

Dzisiaj już spokojnie w pogodzie za sprawą rozbudowującego się wyżu znad Azorów, ale przed weekendem powróci do nas krótko upał. W piątek możliwe gwałtowne burze, natomiast weekend z dużym ochłodzeniem.

2018-08-21 07:43:57
(fot. dane satelitarne, Fani Pogody)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas