Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 70 projektów z miejskim wsparciem w ramach programu Dzielnice Kultury

Blisko 900 tys. zł trafi z miejskiej kasy na wsparcie projektów kulturalnych w ramach programu Dzielnice Kultury. Pozwoli to na organizację ponad 70 inicjatyw w zakresie edukacji kulturalnej w różnych częściach Lublina. Miejskie dotacje trafią także na realizację oferty dla dzieci i młodzieży.

– W konkursie wpłynęło wiele wartościowych pomysłów, które bez wątpienia zwiększają ofertę kulturalną w poszczególnych dzielnicach Lublina. W związku z tym, postanowiliśmy zwiększyć pierwotnie przewidzianą kwotę dofinansowania o 90 tys. zł. W tym roku na wsparcie może liczyć szereg inicjatyw młodzieżowych, środki z programu trafią do organizacji opiekujących się Przestrzeniami Młodych powstałymi w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży oraz do organizatorów wydarzeń w ramach akcji „Lato w mieście” i „Zima w mieście” – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Do konkursu na rok 2024 wpłynęło 114 projektów. Po etapie oceny formalnej do dalszej procedury przeszło 113 wniosków na łączną kwotę ponad 3,1 mln zł. Na podstawie rekomendacji Komisji Konkursowej, dotacje otrzymały 73 projekty w 25 dzielnicach Lublina. Jednocześnie, Miasto podjęło decyzję o zwiększeniu puli środków przeznaczonych do rozdysponowania w konkursie o 90 tys. zł. Dzięki temu łączna kwota przyznanych dotacji wynosi 890 tys. zł.

Wsparcie otrzymały dzielnicowe domy i kluby kultury, które od wielu lat organizują warsztaty i inne działania dla mieszkanek i mieszkańców lubelskich dzielnic. Tegoroczną nowością są dotacje dla organizacji działających w przestrzeniach młodzieżowych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Dzięki dofinansowaniu, w miejscach spotkań młodych, takich jak: Kosmos, Rewir, Punkt Kultury, Prusa 2 czy Baza będą organizowane m.in. warsztaty z tańca, fotografii, rękodzieła oraz muzyki. Odbędą się także wieczory filmowe i spotkania poświęcone larpom. Ponadto, dzięki wsparciu organizacji, które realizują projekty w różnych częściach miasta, siatka wydarzeń kulturalnych została rozciągnięta na niemal wszystkie dzielnice miasta. Miejskie środki otrzymały również projekty realizowane w ramach akcji „Zima w mieście” i „Lato w mieście”, które od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem i stuprocentową frekwencją.

Tegoroczny program Dzielnice Kultury to także projekt „Młodzież inspiruje dzielnice – konkurs inicjatyw mieszkańców”, w ramach którego zostanie zorganizowany otwarty nabór twórczych pomysłów młodych lublinianek i lublinian. Najlepsze projekty wybrane przez jury będą realizowane w poszczególnych dzielnicach naszego miasta. Dzięki dofinansowaniu odbędą się także m.in. festyny dzielnicowe. Tegoroczną nowością będzie Święto ulicy Zielonej, które pozwoli zaakcentować jej historyczny i wielokulturowy charakter. Ponadto będą kontynuowane działania, które już na stałe wpisały się w ofertę kulturalną Lublina, jak: Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej (Fundacja Sono Organi), Spotkania w Kulturze Słowian na Słomianym Rynku (Fundacja Atoli) czy warsztaty cyrkowe (Fundacja Sztukmistrzów).

Konkurs został rozstrzygnięty na podstawie rekomendacji Komisji Konkursowej, która obradowała w składzie: Michał Karapuda (przewodniczący), Anna Pajdosz, Magdalena Wójtowicz-Deka, Jolanta Tarłowska, Krystyna Strzelecka i Michał Rzędzian.

(Źródło: UM Lublin)

Jeden komentarz

  1. to do ludzi urząd miasta znowu nie wyśle korespondencji z podatkiem tylko będą naciągać ludzi na upomnienia nie podając wartości bo skąd zaje ią kasę

Dodaj komentarz