Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Polskie wojsko otrzyma niszczyciele czołgów. Wiadomo, gdzie trafi sprzęt (wideo)

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Wojska Polskiego trafią niszczyciele czołgów. – To jest bardzo ważny projekt, który stanowi, jego realizacja stanowić będzie znaczące wzmocnienie polskich sił zbrojnych. Oczywiście pierwsze egzemplarze niszczyciela czołgów trafią do pułku przeciwpancernego, który funkcjonuje w okolicach przesmyku suwalskiego – przekazał szef MON.

W środę 20 lipca w siedzibie MON, wicepremier M. Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza dla Wojska Polskiego.

To jest bardzo ważny projekt. Jego realizacja stanowić będzie znaczące wzmocnienie polskich sił zbrojnych. Naszym założeniem jest to, żeby nasycić Wojsko Polskie takimi jednostkami. W każdej dywizji będą pułki przeciwpancerne. Pierwsze egzemplarze, na razie prototypy niszczycieli czołgów, będą już gotowe w przyszłym roku – zaznaczył M. Błaszczak.

Chcemy, tak jak w przypadku Borsuków, aby to wszystko co związane jest z całą gamą testów było przeprowadzane już w jednostkach wojskowych. Stąd te pierwsze egzemplarze trafią do 14. Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach. Naszym zamiarem jest to, żeby pierwsze baterie osiągnęły gotowość operacyjną najpóźniej w ciągu najbliższych 3 lat, ale myślę, że ten termin możliwy jest do zrealizowania w krótszym czasie – mówił wicepremier.

Przedmiotem umowy ramowej na realizację programu Ottokar Brzoza jest pozyskanie bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów. Jej stronami są Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum PGZ-OTTOKAR (w skład którego wchodzą również: Huta Stalowa Wola, Mesko oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne). Kontraktowanie umów wykonawczych zakończy się w przyszłym roku. W 2023 r. wykonawca dostarczy pierwsze prototypowe egzemplarze niszczycieli czołgów.

Niszczyciele czołgów będą wyposażone w przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone. To są pociski, które odznaczają się wysoką jakością, wysoką klasą. W jednej baterii będzie 8 niszczycieli czołgów. Jedna salwa to 8 pocisków, zasięg tych pocisków to 12 kilometrów. W baterii oprócz niszczycieli będą także wozy dowodzenia, będą wozy amunicyjne, będą wozy wsparcia technicznego i wozy rozpoznania – wymienił szef MON. – Stąd też jednostki będą przygotowane do sprostania wymogom dzisiejszego pola walki. A jakie są te wymagania wiemy doskonale, bo obserwujemy sytuację na Ukrainie, obserwujemy w jaki sposób Ukraińcy odpierają inwazję rosyjską i wiemy, że tego rodzaju broń, a więc niszczyciele czołgów, broń przeciwpancerna ma ogromne znaczenie. Stąd też przyspieszamy działania związane z produkcją i wyposażeniem Wojska Polskiego w tą broń – mówił wicepremier M. Błaszczak.

Podstawowym zadaniem niszczycieli czołgów Ottokar Brzoza będzie niszczenie celów opancerzonych z wykorzystaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych, w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy. W skład modułów, oprócz niszczycieli czołgów i wozów towarzyszących, wejdą również przeciwpancerne pociski kierowane oraz pakiety szkoleniowe i logistyczne. Planuje się, że wszystkie wozy zostaną oparte o pojazdy dostarczone przez polski przemysł. W roli efektora systemu planowane jest wykorzystanie przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone.

(fot. wideo MON, źródło MON)

15 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  Polskie wojsko otrzyma niszczyciele czołgów, a kiedy obywatele dostaną kartki na cukier, wykupowany masowo do produkcji bimbru (częściej niż do przetworów)?
  Bo nie ukrywajmy: socjalizm już wrócił (tak jak cenzura).

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Polskie wojsko otrzyma niszczyciele czołgów, a kiedy obywatele dostaną kartki na cukier, wykupowany masowo do produkcji bimbru (częściej niż do przetworów)?

  • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

   A zamiast węgla Obywatele dostaną po 3 tysiące na jego zakup.
   Pieniędzmi chałup nie ogrzeją, ale będą je mieli (!).

 3. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  „Naszym zamiarem jest to, żeby pierwsze baterie osiągnęły gotowość operacyjną najpóźniej w ciągu najbliższych 3 lat” – myślicie, że Putin będzie tyle czekał z atakiem na Polskę ?

  • Putin poczeka jeszcze chwilę aż my i zachód się bardziej „wypstryka” z broni którą przekazują na UA. Sami zostaniemy bez niczego, z samymi widłami i wtedy można na..ać. po co 3 lata czekać?

   • Wierna słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

    Oj, nie gadaj, że zostaniemy bez niczego, nie czytałeś, że archeolodzy „znajszli” 2 toporki i krzemienna siekierkę z przed 4 tys lat.
    Po za tym (przynajmniej na wsiach) można kosy osadzić na sztorc, albo w potrzebie chwycić za cepy, czy dziadkową maczugę ?

 4. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Jakie to proste: wystarczy podpisać umowę ramową na realizację programu Ottokar Brzoza, uścisnąć prawe przednie przed obiektywami, a motem juz tylko modic się, żeby ruscy wytrzymali z atakiem te marne 3 lata.

  • Krytykować łatwo, a może jakieś propozycje. Prawdopodobieństwo ataku Federacji na nasz kraj jest stałe od dziesięcioleci. Tak na marginesie cena gazu już wzrosła 10 krotnie i już stoimy w obliczu recesji.

   • Ja mam propozycję (żeby nie było…): można dać co łaska specjaliście od pogaduszek z Szefem Najwyższym i niech wymodli u Putina pakt o nieagresji.

 5. No cóż kolejna Pisowska propagandówka nic dodać nic ując.Ogołocili wojsko ze sprzętu który wysłali Ukraińcom tak ze 70% jednostek to jednostki papierowe .A te ich kontrakty to po prostu jedno wielkie oszustwo

  • To za czasów peło wojsko i sprzęt był wysprzedawany i likwidowany.

  • Haha głosuj na Tuska to będziesz mieć politykę proniemiecką czyli konsolidację kontynetalna Niemiec z rosja kosztem Polski i dopiero doświadczysz wspaniałego i godnego życia ?

 6. Jak można popierać PO trzeba nie mieć mózgu przecież najgorsze mędy w więzieniach popierają tę partię z wiadomych przyczyn .

  • Dziadek ze Slamsowa

   Nie „nerwuj sja” Mości Hip hop, oni tak pod publiczkę… w rzeczywistości, w obawie, że stracą swoje „plusy” (bo to przecież tylko programy rządowe), ci co tu tak pyszczą na PiS, cichcem, chyłkiem, opłotkami popędzą do urn, zagłosują na PiS, a potem (co gorsze) wrócą tu i znów będą pyszczyć na PiS.
   Ja ci to powiada zaprawdę, Dziadek ze slamsowa. 😆

 7. Podajcie dokładną lokalizację GPS gdzie będą rozmieszczone jakie czołgi i niszczyciele czołgów, żeby wszyscy wiedzieli… Super pomysł