Wtorek, 14 stycznia 202514/01/2025
690 680 960
690 680 960

Policjanci zlikwidowali nielegalną wytwórnię alkoholu w powiecie puławskim (zdjęcia)

Funkcjonariusze puławskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, wspólnie z pracownikami Krajowej Administracji Skarbowej, przeprowadzili akcję likwidacji nielegalnej wytwórni alkoholu, działającej na terenie powiatu puławskiego. W wyniku przeszukania jednej z posesji zabezpieczono dwie linie produkcyjne oraz ogromne ilości półproduktów i gotowych wyrobów spirytusowych.

Policjanci mieli podejrzenie, że na jednej z posesji w powiecie puławskim mogą znajdować się nielegalnie wyprodukowane alkohole. Podczas przeszukania pomieszczeń piwnicznych i gospodarczych, odkryto dwie działające linie destylacyjne. Znaleziono także szereg plastikowych beczek o pojemności od 50 do 200 litrów, zawierających ciecz o charakterystycznym zapachu alkoholu. Dodatkowo, zabezpieczono kilkadziesiąt pełnych butelek oraz plastikowych pojemników, w tym kanistry i bańki wypełnione wysokoprocentową cieczą.

Akcja trwała kilka godzin, a funkcjonariusze zdemontowali obydwie linie produkcyjne i zabezpieczyli sprzęt, w tym urządzenia filtrujące, węże, aparatury oraz szklane pojemniki. Łącznie ujawniono około 400 litrów gotowego alkoholu oraz około 1500 litrów półproduktu, tzw. zacieru. Wszystkie substancje i urządzenia zostaną poddane badaniom przez specjalistów z laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie.

Wstępnie oszacowano, że nielegalna produkcja alkoholu spowodowała uszczuplenie należności celnej na kwotę ponad 26 tysięcy złotych. Mężczyźnie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do trzech lat. Jeżeli badania wykryją, że alkohol był skażony, kara może zostać zaostrzona. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 40-letni właściciel domu, w którym wytwarzany był nielegalny alkohol. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Zgodnie z polskim prawem, wytwarzanie alkoholu etylowego bez odpowiednich zezwoleń jest zabronione, a produkcja alkoholu może odbywać się wyłącznie po uzyskaniu zgody Ministerstwa Rolnictwa. Spożywanie alkoholu o nieznanym pochodzeniu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

12 komentarzy

  1. Ocena: 3

    Samo zdrowie, na naturalnych składnikach. Bardziej się obawiam zakupionego w sklepie niż tego z własnej produkcji. Szkoda tyle dobrego.

  2. A w takiej Kambodży rząd przeprowadza szkolenia dla bimbrowników,żeby towar był bezpieczny do spożycia.

  3. Ocena: 1

    I to tuż przed świętami i sylwestrem. Mogli poczeka chociaż do trzech króli. Szkoda

  4. GS społem wieś
    Ocena: 1

    Wina sunsiada😁
    Aparatura 😋

  5. Ocena: 0

    A co jeśli badania wykażą, że produkt jest lepszy od tych sklepowych? Dostanie złagodzenie kary? Szkoda porządnego produktu…

  6. Ocena: 0

    Komuś nie dał na krechę to go podkablował.

  7. Ksiądz proboszcz
    Ocena: 0

    Takiego to aż szkoda karać … widać po sprzęcie , że wie co robił
    Czemu nie podacie miejscowości co to za cenzura redakcjo?

  8. całkiem nieźle wygląda ta instalacja

  9. Ocena: -1

    Taki alkohol jest zdrowszy niż te pomyje w sklepach. A i nie ma akcyzy zasilającej portfele eunuchów. W skrócie takie wytwórnie były są i będą nie mówiąc tu już o korzyściach jakie przynoszą dla zdrowia…

    • Jak można mówić o zdrowiu w kontekście alkoholu. Pod każdą postacią to trucizna.

  10. pierwsze tłoczenie
    Ocena: -2

    Powinien to być produkt regionalny, tak jak oscypki, czy inne produkty…Klient niech wybiera olej z Randapem, czy bez …

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia