690 680 960

Pola zamieniły się w grzęzawisko. Rekonstrukcja bitwy pod Komarowem przegrała z pogodą (wideo)

W niedzielę na polach Wolicy Śniatyckiej koło Komarowa planowana była inscenizacja upamiętniająca zwycięską bitwę polskiej kawalerii z wojskami bolszewickimi S. Budionnego. Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorów.

W niedzielę w Wolicy Śniatyckiej zorganizowano obchody 101. rocznicy bitwy pod Komarowem – Święta Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2021. Podniesione przed trzydziestu laty przez stronę społeczną uroczystości są przedsięwzięciem, które ma na celu upamiętnienie czynu bojowego polskich kawalerzystów w zwycięstwie, na którego okoliczność ustanowione jest Święto Kawalerii Polskiej.

W największej bitwie Kawalerii Polskiej XX wieku polska 1 Dywizja Jazdy pokonała, liczniejszą i lepiej uzbrojoną Armię Konną Budionnego. Jak podają źródła historyczne różnica ta była bardzo duża. Po stronie polskiej walczyło ok. 1500 osób zaś za przeciwników było aż około 17 500 Rosjan. Poległo oraz zostało rannych w niej ok. 300 Polaków, stracono 500 koni. Po stronie rosyjskiej zginęło ok. 4000 żołnierzy.

W tegorocznym wydarzeniu planowano udział około 150 kawalerzystów oraz kilkudziesięciu uczestników z grup rekonstrukcji historycznych. Jednak z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, jakie w ostatnim czasie występowały, organizatorzy musieli zmienić program obchodów. Odwołano rekonstrukcję bitwy, gdyż okoliczne pola, na których miał się odbyć pokaz, zamieniły się w grzęzawisko.

Nie oznacza to jednak, że odwołano obchody. Pozostałe punkty programu się odbyły, zamiast rekonstrukcji nastąpił przemarsz z udziałem około 150 kawalerzystów.

(wideo – Ryszard Molas)

2 komentarze

  1. Tym razem szablami na drony – wygramy!

  2. Po raz kolejny:
    17500 jest totalną bzdurą. Wg historyków: 4500~6000.
    Ogarnijcie się!!!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!