Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podczas testów doszło do awarii drabiny. Jest decyzja o natychmiastowym wycofaniu pojazdów marki Rosenbauer z drabiną mechaniczną o wysokości 40 metrów i więcej

W trakcie testów przeprowadzonych na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Inowrocławiu doszło do awarii drabiny. Komendant główny PSP polecił natychmiastowe wycofanie z użytkowania wszystkich pojazdów marki Rosenbauer z drabiną mechaniczną o wysokości 40 metrów i więcej.

W poniedziałek na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie), podczas testów nowego samochodu specjalnego z drabiną SCD40 firmy Rosenbauer, doszło do awarii drabiny. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń.

– Podczas ćwiczeń z drabiną mechaniczną doszło do awarii, w wyniku której drabina uległa przełamaniu na wysokości drugiego przęsła. Nie ma osób poszkodowanych w zdarzeniu. Dokładne przyczyny i okoliczności zostaną ustalone w postępowaniu wyjaśniającym – poinformował st. kpt. Jarosław Skotnicki, rzecznik prasowy PSP w Inowrocławiu.

Testy wykonywane były według standardowej procedury zalecanej przez producenta przed wprowadzeniem nowego samochodu do użytkowania w działaniach ratowniczo–gaśniczych.

Komendant główny PSP polecił natychmiastowe wycofanie z użytkowania wszystkich pojazdów marki Rosenbauer z drabiną mechaniczną o wysokości 40 metrów i więcej. Jak ustaliliśmy, takie pojazdy znajdują się również w jednostkach PSP na terenie woj. lubelskiego (Lublin i Chełm). Pojazd będący na wyposażeniu PSP w Inowrocławiu kosztował z wyposażeniem 3,38 mln zł.

(fot. KP PSP w Inowrocławiu)

33 komentarze

 1. Przecież widać, że taki wysuw to prawie w pionie można zrobić a tutaj zbyt pochylona była ta drabina, Czujników pochyłu nie ma czy instrukcji nikt nie przeczytał?

  • Ot specjalista od wysuwów z Mariana. Takie urządzenie powinno działać pod każdym kątem. W różnych warunkach pracują strażacy na takim sprzęcie.

 2. Dobrze, że to nie były testy na produkcji.

 3. Cos mnie się wydaje że powiało ewidentny błąd operatora

 4. Łał ilu specjalistów od drabin strażackich.

 5. I wydane pieniądze w błoto

 6. No bo przecież polskich firm to już się nie uważa.

 7. o tym że porywy wiatru przekraczały 60km/h oraz wizycie ważnych oficjeli z ekipą telewizyjną nikt nie wspomniał – mamy nakręcić super spot,….. wiatr za silny, …… próbujemy do skutku bo nas zaj…ą 😉

 8. Niemiecki szajs. Nadaje się jak wszystko co niemieckie wyłącznie na złom lub części zamienne.

  • dlatego rządzący 3 razy do roku zamawiają z Niemiec nowe samochody wydając setki mln zł, dlatego 100% „Polskich” elektrowni funkcjonuje w oparciu o Niemieckie sterowniki zresztą podobnie jak połowa przemysłu oparta na Siemensie i Beckhoffie

 9. Musicie pisiorki powtórzyć lekcje z geografii. Na lekcjach z języka polskiego też chyba się spało i teraz są problemy z czytaniem i rozumieniem tekstu??? oj nieuki ???

Z kraju