Początek tygodnia z burzami i gradem. Nadchodzi koniec upałów

Wiele wskazuje na to, że niedziela była ostatnim dniem z piękną aurą. Niewykluczone, że jeszcze we wrześniu wystąpi napływ powietrza zwrotnikowego, lecz może być dużo słabszy niż ten, który dobiega końca.

Dzisiaj do Polski zachodniej w drugiej części dnia nasunęła się linia zbieżności położona w rozległej zatoce niżowej. Tuż za nią wkroczył front chłodny, który powoduje wymianę masy powietrza. Wschodnia połowa kraju pozostała jeszcze pod wpływem wyżu, ale wkrótce obejmie nas zatoka niżowa. Już jutro od godzin porannych na obszarze województwa lubelskiego prognozowane są burze i będzie ich przybywać wraz z upływem godzin.

Przewidywane są przynajmniej 2 strefy burz. Pierwsza na linii zbieżności przed frontem atmosferycznym, natomiast kolejna prawdopodobnie nieco słabsza na froncie chłodnym. W poniedziałek termometry w regionie pokażą maksymalnie od 21°C do 26°C. Już od godzin porannych prognozowane są opady przelotne i burze.

Pierwsze burze mogą pojawić się jutro przed godziną 9. Najpierw powinno zacząć grzmieć w zachodniej i południowo-zachodniej części województwa lubelskiego. Potem burze powinny przemieścić się w głąb regionu. Lokalnie wystąpią na obszarze całej Lubelszczyzny.

Chmury Cumulonimbus przemieszczać będą się zgodnie z przepływem w środkowej troposferze z południowego – zachodu na północ i północny – wschód. Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe oraz struktury wielokomórkowe, które w warunkach słabego pionowego ścinania wiatru nie powinny być długotrwałe, lecz przez krótki okres czasu wystarczająco gwałtowne, by spowodować szkody.

Większa aktywność burzowa może zostać osiągnięta około południa, gdy planetarna warstwa graniczna na skutek dziennego ogrzewania będzie najbardziej niestabilna, natomiast procesy wspomagające konwekcję najsilniejsze.

Głównym zagrożeniem ze strony poniedziałkowych burz będą ulewne opady deszczu, których akumulacja może osiągnąć od 10 mm do 40 mm, punktowo prawdopodobne są zalania. Ponadto w najsilniejszych burzach możliwe są opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Ponadto oczekiwane są również porywy wiatru od 70 km/h do 90 km/h.

Analiza warunków na poniedziałek wskazuje, że burze możliwe są przez cały dzień. Prawdopodobnie atmosfera zacznie się stabilizować pod wieczór na skutek napływu powietrza polarno morskiego, opady deszczu jednak nie ustąpią.

Front chłodny, który przechodzić ma w poniedziałek nad Polską wyraźnie zwolni. Na południu kraju rozwinie się fala frontowa, która urośnie do postaci płytkiego niżu. Nad nasz region dotrą opady jednostajne, chociaż nie można wykluczyć wbudowanych chmur Cumulonimbus. Prawdopodobieństwo wyładowań jest jednak niewielkie, chociaż nocne burze z uniesienia są możliwe.

Sumy opadów w okresie od godzin nocnych w poniedziałek do godziny 14 we wtorek wyniosą od 10 mm do 40 mm. Opady obejmą praktycznie cały region, lecz najsilniejsze opady są prognozowane na południu regionu. W przypadku obecności konwekcji graniczna wartość 40 mm może zostać przekroczona.

We wtorek przez większą część dnia utrzymają się chmury związane z młodym niżem, ale pod koniec dnia zacznie się rozpogadzać, opady powinny ustać po godzinie 14. Będzie chłodno, bo na termometrach zobaczymy od 17°C do 20°C w najcieplejszym momencie dnia. Stopniowo zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu, dlatego oczekiwana jest poprawa pogody, lecz nie od razu.

Środa będzie chłodna i z niewielką ilością chmur. Znajdziemy się pod wpływem wyżu, dlatego nie powinno padać. Na termometrach zobaczymy od 20°C do 23°C. Zbliżona temperatura ma być w czwartek i piątek, niewykluczony jest słaby deszcz.

Najnowsze informacje pogodowe

Bieżące położenie opadów i burz

(fot. Fani Pogody)

Zobacz również

6 komentarzy

 1. Cudowna wiadomość nieroby 500 plus i ich wóziory z bachorami znikną z chodników i ta cisza za oknem bez darcia mordy w ich wykonaniu

  • A ty skąd się wziąłeś? Kozie z d… na moście wyskoczyłeś i szkoda że cię nie wsadziła do wiadra z wodą.

   • Beneficjent się oburzył. Pewnie jego bombelek jest najgłośniejszy na całym osiedlu. Dzicz z wóziorami

    • Jak ci chamie dzieci przeszkadzają to sprzedaj kawalerkę w bloku, przenieś się na odludzie i róbcie tam ze swoim kolegą co chcecie. Dzieci z tego raczej nie będzie.

     • Fetor pieluch madce się na łeb już rzucił idź do biedronki na zakupy dostaniesz naklejkę to się uspokoisz trochę

     • Madka i takie słownictwo???? jaki przykład dajesz bombelkowi ???? I nie mów mi jak i gdzie mam żyć ja mordy na całe osiedle nie drę i tak wszędzie restauracje kina urzędy autobusy sklepy jedno wielkie darcie mordy gdzie się tylko da a niedorozwinięci madka i tateł szczęśliwi bo bombelek hałasu narobił, a i 500 plus spływa za kaszojada.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Kino pod gwiazdami w Nowosiółkach
   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020