Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

„To nasze coroczne święto”. Lubelska brygada zaprzecza, aby blokowała Marsz Równości, nie wyklucza pozwu o zniesławienie

Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej zapewnia, że oskarżenia jej o blokowanie zorganizowania Marszu Równości w Lublinie są niedorzeczne. Termin ten od początku istnienia brygady znany jest jako jej święto, a odbywające się w tym czasie przysięgi stały się już tradycją.

Po informacjach organizatora Marszu Równości w Lublinie Bartosza Staszewskiego na temat rzekomego blokowania przez Wojska Obrony Terytorialnej organizacji marszu poprzez zgłoszenie własnego wydarzenia, w środowisku LGBT zawrzało.

Nie brakuje oskarżeń o pogwałcenie demokracji, działaniu na rzecz wolności zgromadzeń, a także o celowym „zagraniu” mającym na celu uniemożliwienie zorganizowania marszu. W kierunku 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej padają także określenia typu „faszystowska militaryzacja”, czy też inne, często nie nadające się do przytoczenia.

Ponieważ w wykazie zgłoszonych do Urzędu Miasta Lublin zgromadzeń w chwili obecnej nie widnieje jeszcze dokument potwierdzający słowa organizatora Marszu Równości w Lublinie, postanowiliśmy sprawdzić, o jakie wydarzenie chodzi. Okazuje się, że to najprawdopodobniej organizatorzy Marszu Równości źle wybrali termin, który koliduje ze świętem lubelskiej brygady.

Koniec września to bowiem rocznica urodzin mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, który jest patronem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Co roku z tej okazji organizowane są uroczyste przysięgi m.in. właśnie na Placu Zamkowym w Lublinie.

Jak nas zapewniono, zgłoszenie własnego wydarzenie nie ma nic wspólnego z marszem, co więcej nikt nie miał nawet świadomości, że w tym czasie ma on być organizowany. Z kolei oskarżenia o działania mające na celu próbę zablokowania marszu mają być niedorzeczne.

– W tym przypadku wyraźnie widać, że organizatorzy marszu popełnili błąd nie sprawdzając dokładnie, czy w wybranym przez nich dniu, nie są organizowane inne, ważne wydarzenia – wyjaśniano nam.

Więcej na ten temat powiedział nam Damian Stanula, rzecznik prasowy 2 lubelskiej Brygady OT w Lublinie.

– W dniu 20 sierpnia 2019 r. dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wystąpił do Urzędu Miasta Lublin z wnioskiem o wyrażenie zgody na wykorzystanie przestrzeni publicznej Placu Zamkowego oraz Błoni przy Zamku w dniu 28 września 2019 r. w Lublinie. Oczekujemy na odpowiedź w tej sprawie. Nadmieniam, że przysięgi żołnierskie są tradycją Wojsk Obrony Terytorialnej, wydarzenia te są bardzo dobrze odbierane przez społeczności i żołnierzy – informuje kpt Damian Stanula.

W ubiegłym roku w tym samym terminie na placu Zamkowym ślubowanie złożyło 130 żołnierzy. Na uroczystość licznie przybyli żołnierze, ich rodziny, przedstawiciele władz lokalnych, Dowództwa WOT, środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy Lublina.

Udało nam się również dotrzeć do samego wniosku, jaki złożyła lubelska brygada. Czytamy w nim, że w wydarzeniu ma wziąć udział ok. 500 osób. Jest w nim również mowa o uzgodnieniach z Komendantem Miejskim Policji, Dyrektorem Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, czy też Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w zakresie zabezpieczenia uroczystości, jak też mogących wystąpić w związku z nimi utrudnieniami w ruchu drogowym.

Jak nam przekazano, wskazuje to jednoznacznie, że przygotowania do zorganizowania przysięgi były prowadzone już wcześniej. Z kolei sam termin, w jakim odbywa się święto 2LBOT jest znany od początku jej istnienia i niezmienny. Dodatkowo brygada nie wyklucza pozwu o zniesławienie wobec osób, które naruszą reputację brygady.

(fot. lublin112.pl)

39 komentarzy

 1. Godło Polski to biały orzeł na czerwonym tle patrz konstytucja reszta to moim zdaniem profanacja. Zdjęcie to prowokacja czy profanacja?

  • Zdjęcie szanowny Panie pochodzi z Marszu Równości w Lublinie, który się odbył w 2018 r. Prosimy się nie emocjonować tak.

   • Hmm…a gdzież tutaj owe emocje? :)) Niezależnie skąd owo zdjęcie – zgodnie z prawem -ponoć jeszcze obowiązującym – godło jest chronione prawnie i wszelkie jego „warianty” poza ustanowionymi są zakazane czyż nie??? Art. 137 § 1 Kodeksu karnego. Pytanie zatem jest zasadne chociaż nie precyzyjne. Czy ukazywanie profanacji jest prowokacją czy też brakiem szacunku dla symboli narodowych 😉

  • Jasiu wizerunek orła a nie orzeł.

 2. Niestety środowisko LBGT nie widzi albo nie chce widzieć że ten marsz nie jest dobry dla społeczeństwa – i promuje jedynie agresję i nienawiść ( a nie wielką promocją homoseksualizmu ! – zresztą jak można promować coś takiego ! – przecież oni też maja Ojców i Marki a nie pochodzą ze związków homoseksualnych !) Znowu zaangażowanych w ochronę będzie około 1000 policjantów a w marszu weźmie udział z 1500 osób – już widać że jednak społeczeństwo nie chce takiej promocji ! Nie chcę porównywać ale w weekend była pielgrzymka do Wąwolnicy w której brało udział około 4000 osób ochrona policji w ilości max. 20-30 osób czas około 8 godzin oraz dystans około 30km, naprawdę do środowiska LGBT – zastanówcie się czy warto brać w tych marsz udział i tak drażnić społeczeństwo !

 3. Marsz równości miał wyznaczony termin na sobotę więc wot nich zrobi sobie w niedzielę i po sprawie!!!

  • WOT ma święto 28 września, więc niech lepiej twoi partnerzy z tęczowego cyrku się przeniosą na niedzielę!

  • Marsz jest dla 50 osób reszta to zwiezione autokarami mendy a WOT jest tutejszy. Noo.. wybacz.. nie wydaje mi się aby ktoś mi przylazł do domu i mówił kiedy co i gdzie mam robić… A po za tym..zawsze możecie połazić sobie nad Zalewem 😉 Proponuję dookoła – ze trzy razy… i ładniejsza okolica i zdrowiej… :))

 4. Pozwać, wydusić kasę od tych LGBTsekciarskich propagandzistów fundowanych przez zagranicę i wykopać tam, skąd przypełzli!