Początek tygodnia upalny i burzowy

W niedzielę nad region zacznie napływać ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Początek tygodnia będzie upalny i nie można wykluczyć gwałtownych zjawisk burzowych.

Jutro w regionie temperatura osiągnie wartości od 30 °C do 32 °C. W ciągu dnia nie powinno padać, natomiast bliżej godzin wieczornych nad regionem mogą rozwinąć się gwałtowniejsze burze z silniejszym wiatrem do 100 km/h oraz gradem do 5 cm. Noc z poniedziałku na wtorek może być niespokojna na terenie województwa lubelskiego. Pierwsze burze będą tworzyć się nad zachodnią, południowo-zachodnią oraz północno-zachodnią częścią regionu. Burze będą miały potencjał do wyrządzania znacznych szkód. W kolejnych godzinach mają one przesuwać się w głąb Lubelszczyzny. Powinny trwać do godzin porannych. Temperatura w nocy wyniesie od 20 °C do 22 °C.

We wtorek wschodnia część kraju znajdzie się w bezpośrednim obszarze oddziaływania chłodnego frontu atmosferycznego, na którym dojdzie do powstawania płytkiego niżu, wzmacniającego potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Temperatura w regionie wyniesie od 28 °C do 31 °C. Jednakże w drugiej części dnia front zacznie dynamicznie wypierać rozgrzaną masę zwrotnikową.

Tuż za nią napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze o cechach polarno-morskich z północnego-zachodu. Należy spodziewać się utworzenia gwałtownych burz powodujących znaczne szkody wiatrowe. Niewykluczone są także silne gradobicia z gradem osiągającym 5-6 cm. Burze zaczną opuszczać Lubelszczyznę w nocy.

W kolejnych dniach zrobi się wyraźnie chłodniej. Jeszcze tylko w środę na krańcach wschodnich zalegać ma gorące powietrze zwrotnikowe. Na pozostałym obszarze województwa zaczniemy oddychać rześkim powietrzem polarno-morskim napływającym z północnego-zachodu i zachodu.

2016-07-10 11:32:29
(fot. lublin112.pl, prognoza opracowana przez serwis lubelscyfaniburz.pl)

Zobacz również

2 komentarze

 1. Tłumacząc to na polski: raz gorąco, raz zimno, jak nie urok to sraczka, albo… dzielnicowego wesele

 2. Pogoda elegancka nie za zimno ❄ i nie za gorąco

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę
   W Lubartowie odbędzie się coroczne „Annowanie”, czyli ogólnopolski zjazd Anek
   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka