W środę rozpoczyna się XXIV Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem

W nadchodzącym tygodniu rozpoczyna się kolejna edycja Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. Jak za każdym razem, do Włodawy przyjadą grupy folklorystyczne z całego świata.

Wielkimi krokami zbliża XXIV edycja Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. Pierwsze festiwalowe występy już w najbliższą środę 13 lipca o godzinie 17.00. W tym roku przed włodawską publicznością zaprezentują się grupy folklorystyczne z Boliwii, Bułgarii, Indonezji, Macedonii, USA, Czech, Kanady i Japonii. Polskę będą reprezentowały Zespół Tańca Ludowego „Polesie”, oraz Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy”. Zaplanowano również dwa koncerty folkowe. W czwartek wystąpi ukraiński zespół „Nastasivski Muzyki” a na zakończenie festiwalu zespół „NeoKlez” z Lublina. Tegoroczna edycja włodawskiego święta folkloru będzie szczególna, ponieważ festiwal wraca na amfiteatr.

­ W ubiegłym roku, po dwóch latach przerwy udało nam się ponownie zorganizować Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem. W trakcie festiwalu wiele osób pytało, dlaczego sztandarowa impreza Włodawy nie odbywa się na popularnej „muszli”. Obiecałem wtedy, że dołożę wszelkich starań, aby festiwal wrócił na amfiteatr. Dziś z przyjemnością mogę zaprosić miłośników światowego folkloru na kulturalna ucztę w miejscu gdzie wszystko się zaczęło – wyjaśnia Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z różnych stron świata. Do tego ukazanie kondycji polskiego folkloru na tle innych krajów , pokazanie bogactwa kostiumu polskiego, muzyki, tańca, pieśni i obrzędu. Ważna jest również edukacja i wychowanie społeczeństwa do integracji europejskiej, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic” oraz budowanie świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego, tworzenie postaw obywatelskich, inicjowanie długofalowej współpracy w dziedzinie kultury. Nie można także zapominać o rekonstrukcji i kultywowaniu tradycji ludowych oraz wytyczaniu nowych kierunków w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem organizowane jest we Włodawie od 1991 roku. W okresie trwania festiwalu miasto przyjmuje do 10 grup folklorystycznych a podczas dotychczasowych 23 edycji Włodawę odwiedziło ponad 200 zespołów folklorystycznych z 589 krajów wszystkich kontynentów

(fot. materiały organizatora)
2016-07-10 11:21:28

Zobacz również

1 komentarz

 1. Podpowiem szanownej redakcji by dla zachowania równowagi i obiektywności zareklamowała również w nadchodzącym tygodniu Eurofolk w Zamościu,obawiam się jedynie że znając Waszą nadgorliwą cenzurę i niewygodne opinie,wykastrujecie komentarz.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online