Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pobyt w lubelskiej izbie wytrzeźwień będzie droższy

Lubelscy radni zadecydowali o podwyżce opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień. Kwota ta nie wzrośnie zbyt dużo, gdyż jej maksymalną wysokość reguluje Ministerstwo Zdrowia.

W kwietniu wzrosnąć ma koszt pobytu w Ośrodku Wczesnej Interwencji dla Osób z problemem Alkoholowym i Ich Rodzin, czyli tzw. izbie wytrzeźwień w Lublinie. Opłata, jaką muszą wnosić osoby dowiezione do wytrzeźwienia, nie będzie znacząco wyższa od obecnej. Wszystko dlatego, że jej maksymalną wysokość ustala Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z ministerialnym obwieszczeniem z dnia 30 stycznia kwota ta została ustalona na 309,01 zł. Obecnie w Lublinie pobierana jest opłata w wysokości 304,14 zł. W zamian za to każda z trafiających do izby osób jest badana przez lekarza, później umieszczana jest w odpowiedniej sali, gdzie otrzymuje do dyspozycji leżankę i koc. Ma też nielimitowany dostęp do wody pitnej. Po wytrzeźwieniu może się umyć, oraz skorzystać z pomocy psychologa.

Na ostatniej sesji Rady Miasta radni decyzją głosów 29 za i 1 przeciw opowiedzieli się za podwyżką opłat. Powodem mają być wysokie koszty pobytu uwzględniające całość działań podejmowanych wobec osób w stanie nietrzeźwości. Chodzi m.in. o sprawowanie opieki, wykonywanie zabiegów higieniczno-sanitarnych oraz udzielania pierwszej pomocy.

W izbie wytrzeźwień znajduje się miejsce dla 20 pensjonariuszy. Jednorazowo w 3-osobowych salach może przebywać 9 mężczyzn i 6 kobiet. Kolejne miejsca przeznaczone są dla nieletnich czy też dla osób u których występuje problem np. z wszawicą. Jest też izolatka dla osób agresywnych. Jak ustaliliśmy, dość często zdarza się, że ośrodek ma zapełnione wszystkie miejsca.

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. Drogi ten hotel. Za tą kasę można znaleźć dobę w 4 gwiazdkowym i jeszcze na jutro na sok pomidorowy zostanie.

 2. Anioł Cieć Dyżurny

  I co z tego, że często wszystkie miejsca są zajęte, jak tzw. inne media donoszą czarno na białym, że ściągalność opłat buja się w granicach 29 % (słownie: procent, jakby ktoś nie wiedział o to za znaczek – %).
  Tak więc jak „podrożeje” to ściągalność spadnie. Mus ustalić chociaż jakieś + 300 na jeden zapity pysk menela.

 3. Pobyt droższy niż w hotelu. Zamknąć to w Piz.u i nie będzie problemu kosztów utrzymania.

 4. Byłem, polecam

 5. W tej kwocie to Chociaż jakąś świnię do wyra mogliby dać żeby się człek wypocin hehe

  • zawsze możesz przeskoczyć na sąsiednią prycze do kolegi… dzisiaj to takie trendy

 6. co za bzdury …jaki lekarz, jaki dostęp do wody,zamykają cie w celi i mają cię w dupie, nawet do ubikacji jest problem, nie polecam

 7. A śniadanie ? czy w tych kosztach jest kawa i śniadanie ?

  • miła obsługa

   w opcji jedynie kaftan bezpieczeństwa, przywiązanie do łózka i na wyraźne życzenie klienta masaż pleców tonfą. 😉

 8. Może śniadania i kawy nie ma ale za to wodę bez limitu dają