Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Po wypadku, w którym zginął 9-latek, mieszkańcy zablokują drogę. To protest przeciwko piratom drogowym

Na przejściu dla pieszych, na którym zginął 9-letni Filip, odbędzie się protest mieszkańców. Zablokują oni drogę domagając się poprawy bezpieczeństwa. Chodzi o kierowców, którzy nie zwracają uwagi na ograniczenia prędkości.

Na najbliższy czwartek, 23 września, mieszkańcy Krężnicy Jarej zapowiedzieli akcję protestacyjną. Zamierzają zablokować drogę powiatową Lublin – Strzeszkowice Duże w miejscu tragicznego w skutkach wypadku, w którym zginął 9-letni Filip. Chodzi o przejście dla pieszych, przez które przechodził chłopiec i na którym został potrącony przez citroena.

Protest, jak wskazują mieszkańcy, ma być wołaniem o zapewnienie bezpieczeństwa w ich miejscowości. Chodzi o kierowców, którzy nie zwracają uwagi na ograniczenia prędkości.

– Ta tragedia była kwestią czasu. Tu jest bardzo duży ruch, kierowcy skracają sobie tędy drogę, gdyż jest to połączenie z drogą krajową nr 19 do Kraśnika. Choć to teren zabudowany, mało kto przestrzega ograniczeń prędkości. Zdarzają się też tacy, co chyba mylą tę drogę z autostradą, tak pędzą – wyjaśniała nam zaraz po wypadku jedna z mieszkanek miejscowości.

Kolejne osoby dodają, że kierowca citroena, który potrącił chłopca, również miał pędzić z nadmierną prędkością. Zapewniają, że posiadają dowody, iż chłopiec stał przed przejściem dla pieszych, następnie kiedy wszedł na pasy, nadjechało rozpędzone auto. Po potrąceniu pojazd zatrzymał się dopiero w znacznej odległości od przejścia. Ma to oznaczać, że kierowca w żaden sposób nie zareagował na usiłujące przejść na drugą stronę ulicy dziecko.

– Po tym, jak droga została przebudowana i ułożono nową, równą nawierzchnię, większość kierowców pędzi nie zwracając na nic uwagi. Owszem, są chodniki, jednak kiedyś trzeba przejść na drugą stronę jezdni. I tu zaczyna się problem, gdyż ostatni przypadek pokazuje, jak to się może skończyć. Chcemy, aby w końcu zapewniono nam bezpieczeństwo i żebyśmy nie musieli martwić się, czy nasze dzieci całe wrócą ze szkoły czy też z zabawy z kolegami czy koleżankami – dodają mieszkańcy.

Mieszkańcy regularnie zgłaszają problem z kierowcami, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości. Tylko na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się kilkanaście zgłoszeń. Jak wyjaśnia nam kom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, każde z nich jest dokładnie weryfikowane przez funkcjonariuszy ruchu drogowego.

– Policjanci sprawdzają te miejsca, są tam też prowadzone kontrole, które mają na celu zweryfikowanie każdego zgłoszenia. Najczęściej działania te nie są one jednorazowe, tylko trwają przez pewien czas, zależnie od występującej na miejscu sytuacji. Tak też jest w Krężnicy Jarej, gdzie funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego wielokrotnie prowadzili kontrole prędkości, w tym właśnie po zgłoszeniach umieszczonych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – dodaje kom. Kamil Gołębiowski.

Czwartkowa akcja mieszkańców ma się rozpocząć o godzinie 16:00.

(fot. lublin112.pl)

58 komentarzy

 1. „Zapewniają, że posiadają dowody, iż chłopiec stał przed przejściem dla pieszych, następnie kiedy wszedł na pasy, nadjechało rozpędzone auto. Po potrąceniu pojazd zatrzymał się dopiero w znacznej odległości od przejścia. Ma to oznaczać, że kierowca w żaden sposób nie zareagował na usiłujące przejść na drugą stronę ulicy dziecko.”

  Nie chce być złośliwy ale skoro są dowody na to że chlopiec stał na przejsciu, albo na chodniku obok przejscia i nagle na nie wszedl nie widząc zbliżającego się samochodu to albo on tą cytryną leciał +200km/h, albo wg mnie to było troszkę nie odpowiedzialne wtargnięcie pod sam zderzak. Wtedy naprawde widoczność byla dobra. Jakby ten młodziutki chlopczyl poczekał dosłownie 2 sekundy dlużej wszystko bylo by inaczej :/
  Sam jestem kierowcą i kiedy dochodze do przejscia i widze ze ktoś zap***ala lub też jedzie przepisowo a zanim jest luka, to staje odpowiednio 2-3m dalej zeby się nie stresował że zaraz mu na maske siąde, on przejezdza a ja przechodze i wszyscy zdrowi. A tak nawiasem mówiąc częsciej ustąpi mi kierowca któremu daje doraźne znaki że go przepuszczam jako pieszy, niż ten któremu podchodze pod samą droge i pcham sie na maske 😉 pozdrawiam

  • Tam jest monitoring więc zanim Pan będzie pisał bzdury o wtargnięciu to proszę dać pracować organom które w sposób profesjonalny ocenią przebieg tragicznego zdarzenia. Jedno jest pewne kierowca przekroczył dozwoloną prędkość.

   • Jeśli jest monitoring, to dlaczego dopiero teraz „mogą” ujawnić dowody? Kiedy był wypadek? Masz dowody, to przekaż je policji. Chyba, że są to „wątpliwe” dowody służące do zastraszania.
    I tak nie zmienia to faktu, że dziecka lat 9 należy pilnować. Może trzeba przesłuchać też opiekunów, gdzie wtedy byli?

    • Dziecko ma 9 lat, ty jako kierowca powinieneś zwolnić do 40-50, by w razie czego spokojnie zatrzymać się przed dzieckiem. Taka jest teoria. A praktyka niestety taka, że mało kto jedzie w zabudowanym, w okolicy przejść przepisowo. Odkąd weszły przepisy za 50km + zatrzymanie PJ, ja w zabudowanym maks jadę 60km/h. Nie czuje bólu z tego powodu, a mam czym jechać 760i ponad 600ps, ale dla mnie oczywiste jest, że za takiego 9 latka ja także jako kierowca odpowiadam.

 2. Kłania się brak prewencji, tylko walanie suszarą tam gdzie mozna lepsze m@ndaty wystawić.
  Patrol by tam postał kilka dni z rzędu i by się towarzystwo nauczyło, ale nie tam za mały ruch się nie opłaca….
  A, że wiekszosć kierfowców to ignoranci to inna sprawa…

 3. ,aa,boKrzycho.paPj

  Do Nikt -to dramat, że ktoś ci dał prawo jazdy,bo ty nie wiesz po co masz to prawo jazdy.Jedziesz i jak widzisz człowieka to wiesz ,że może być chory,roztargniony,przestraszony,w pośpiechu ,a ty mówisz ,że 9 latek miał pomyśleć,człowieku kto ci dał prawo jazdy z takim mózgiem jak ty masz-dramat

  • Jak jestes chory, roztargniony lub przestraszony to nie wychodz z domu, poczekaj az minie ten stan, a jak w pospiechu to zwolnij 😉
   Dramat to masz „ty” z mózgiem pisząc takie rzeczy.
   Uwierz mi że mam więcej wyobraźni na drodze niż „ty” i Twoje słabe poglądy razem wzięte 😉
   A jeśli chodzi o myślenie dzieci, to mnie od małego gówniaka rodzice uczyli rozejżeć się 5 razy zanim wejde na przejscie czy na ulice, i patrz ja w takim wieku mogłem pomyśleć i pojąć tą prostą zasade ..
   Więc skończ pie***ic glupoty 🙂

 4. ,aa,boKrzycho.paPj

  Do komentujących , którzy się czepiają innych którzy jeżdżą szybciej niż 50km/h, jeśli jedziesz 70 km/h i obserwujemy otoczenie ,to zawsze wyhamujesz ,ale gość jechał i jedyne co go interesowało to jego pas ruchu ,gdy by na chodniku ktoś umierał lub kogoś by mordowano na chodniku ,to kierowca by tego nie zauważył

 5. Niestety tą drogą większość jeździ jak wariaci jak jedziesz zgodnie z przepisami to mało człowieka nie zjedzą już kilka razy zostałem strąbiony bo za wolno, nie wspomnę że wyprzedza się na zakrętach a nawet na przejeździe kolejowym w Strzeszkowicach. Mimo że jest chodnik strach wyjść z dziećmi na spacer bo pomijając osobówki to i ciężarówki urządzają sobie rajdy… nie jestem za łapankami ale gaz w podłogę i komóra przy uch to powili jest standard

 6. brawo, trzeba było śmierci dziecka żeby ktoś na to zwrócił uwagę

 7. ,aa,boKrzycho.paPj

  Nikt ,ty masz wyobraźnię jedynie własną egoistyczną, jesteś takim cwaniaczkiem na drodze,który jedyne co widzi ,to przepisy,ty biedny na umyśle jesteś ,jeśli piszesz o tym , że 9 letnie dziecko miało myśleć,to ten kierowca powinien mieć myślenie , że oto mA gęstą zabudowę i tu może być dużo dzieci ,tylko dla wielu życie ludzkie i zdrowie nic nie znaczą ty jak widać vkomentujacy Nikt do nich należysz

Z kraju