Poniedziałek, 22 lipca 202422/07/2024
690 680 960
690 680 960

Zajmowali się hurtowym obrotem narkotykami. Kilka osób z wyrokami za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadzili do skazania przez Sąd Okręgowy w Siedlicach 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się hurtowym obrotem narkotykami. Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie akt oskarżenia skierował w 2018 roku. Postępowanie było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Sąd zgodził się z zarzutami

Sąd Okręgowy w Siedlcach podzielił zarzuty prokuratora i uznał 6 oskarżonych za winnych popełnienia przestępstw m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowanych z art. 258 kk, oraz przestępstw związanych z obrotem narkotykami.

Sąd skazał Mariusza M. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz udział w procederze związanym z udziałem w obrocie co najmniej 850 kg amfetaminy i 128 kg marihuany na karę łączną 8 pozbawienia wolności oraz karę 540 stawek dziennych grzywny, określając wysokość jednej stawki na 100 złotych. Przemysław G. został skazany na karę łączną 8 lat pozbawienia wolności oraz karę łączną 700 stawek dziennych grzywny, określając wysokość jednej stawki na 100 złotych. Marcin K. został skazany na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę łączną w wymiarze 540 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 100 złotych. Robert R. został skazany na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wymiarze 540 stawek dziennych po 100 złotych każda stawka.

Przepadek równowartości  korzyści uzyskanych z popełnienia przestępstwa

Wobec każdego z powyższych oskarżonych sąd orzekł przepadek równowartości  korzyści uzyskanych z popełnienia przestępstwa w kwocie po 1 879 200 złotych. Oktawian M. został skazany na karę łączną 4 lat pozbawienia oraz karę grzywny w wymiarze 300 stawek dziennych po 100 zł każda stawka Ponadto wobec oskarżonego sąd orzekł przepadek równowartości korzyści uzyskanych z popełniania przestępstwa w kwocie 1 227 600 złotych.

Kolejny z oskarżonych Adrian D. został skazany na karę 4 lat pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 50 złotych. Wobec oskarżonego orzeczono przepadek równowartości korzyści uzyskanych z popełnienia przestępstwa w kwocie 39 000 złotych.

Sąd skazał również Sylwię W. za przestępstwa określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii oraz za przestępstwo z art. 226 § 1 kk na karę łączna 2 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wymiarze 360 stawek dziennych po 50 złotych każda stawka.  Ponadto Sad orzekł wobec  oskarżonej przepadek równowartości korzyści majątkowej uzyskanej z popełnienia przestępstwa w kwocie 36 020 złotych. Wyrok wydany wobec Sylwii W. jest prawomocny.

Dominik M został skazany za przestępstwo z art. m.in. 59 ust 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii na karę 3 lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wymiarze 300 stawek dziennych po 50 złotych oraz przepadek równowartości korzyści uzyskanej popełnienia przestępstwa.

Robert O. został skazany za przestępstwo uprowadzenia osoby dla okupu na karę 2 lat pozbawienia wolności  oraz karę grzywny w wymiarze 300 stawek dziennych po 100 zł każda stawka.

Prokuratorzy oskarżyli już ponad 50  osób

W toku śledztw  prowadzonych w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie w zakresie czynów polegających na wytwarzaniu i obrocie znacznymi ilościami narkotyków przez  tzw. grupę garwolińską i grupę mińską prokuratorzy skierował łącznie 5 aktów oskarżenia przeciwko 50 osobom zarzucając im popełnienie przestępstw polegających na produkcji i obrocie narkotykami.

Wobec części oskarżonych zapadły już  prawomocne wyroki skazujące, którymi orzeczono wieloletnie kary pozbawienia wolności.

(Źródło: Dział Prasowy Prokuratura Krajowa)

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport