Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Po 1 stycznia nowe zasady zakupów podczas pokazu, wycieczki oraz online

Od 2023 r. nie będzie można zawierać umowy dotyczącej usług finansowych podczas pokazu, a także wycieczki. O dwa tygodnie zostanie wydłużony termin przeznaczony na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Zmienią się też zasady zakupów na platformach internetowych – podaje Prawo.pl.

1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja z 1 grudnia 2022 r. do ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 2581). Nowe przepisy wprowadzają większą przejrzystość zakupów na platformach internetowych. Zmienią się też zasady zawierania umów podczas pokazów handlowych oraz na odległość.

Prawo.pl informuje, że umowy zawarte podczas pokazów będą traktowane jak umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa, co wiąże się m.in. z tym, że przedsiębiorca ma obowiązek poinformowania konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o szczegółach umowy. Z kolei konsument może odstąpić od tej umowy w ciągu 30 dni, bez podania przyczyny.

Prawo.pl wskazuje również, że do ustawy o prawach konsumenta nowela dodała art. 7ab., który mówi, że umowa dotycząca usług finansowych nie może być zawarta podczas pokazu, a także wycieczki. Wyjątek dotyczy umów zawieranych podczas pokazów organizowanych w miejscu zamieszkania lub stałego pobytu konsumenta na jego wyraźne zaproszenie. Umowa zawarta wbrew zakazowi będzie nieważna.

Eksperci portalu Prawo.pl podkreślają, że dla przedsiębiorców wyzwaniem będą nowe obowiązki informacyjne, m.in. jasne określenie, czy dany sprzedawca na platformie jest przedsiębiorcą, a więc czy konsument będzie miał możliwość odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny, czy też konieczność poinformowania konsumenta o podziale obowiązków związanych z umową zawieraną na platformie z osobą trzecią.

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

 1. Wreszcie po latach ktoś ruszył szarymi komórkami. Tysiące dramatów naciągniętych emerytów na cudowne garnki, pościele, masażery itp. podczas pokazów. Kuszeni prezentami za złotówkę idą na spotkania i skołowani podpisują umowy na tysiące.

  • Wyobraź sobie, że to wymyślili w tej „złej” Unii, która ponoć ciągle czegoś nam zabrania 🙂
   Szkoda, że nie wspomniano, że unijna dyrektywa dotycząca ochrony konsumenta była zmieniona w… listopadzie 2019 roku.
   Pewnie długo to u nas trwało bo jak zwykle wina T. 🙂

   • Nie pisz bzur. Trwa to od dawna, najwięcej kantów było do 2015 roku. Wtedy całe ulice były pelne banków, likwidowano sklepy spożywcze i inne, bank był na banku. Np.Warszawa, dzisiaj to się zmieniło, sa żabki czy sklepy z pieczywem

    • Jak widać pogoda może mieć wpływ na większą aktywność osób z upośledzeniem umysłowym.

   • Zastanawia mnie, skąd ten tekst o złej Unii w komentarzu. Ja akurat sobie wyobrażam, że przy różnych „plusach ujemnych” UE, bez niej tkwilibyśmy nadal w czarnej d…. A że wszystko jest winą T., to przecież wiadomo. U nas kury przez niego sie nie nieso…

    • Antek z całym szacunkiem ale zareagowałeś teraz jak Antoś 🙂
     Napisałem (…) „złej” Unii (…) a nie złej Unii.
     Nie widzisz różnicy?
     Myślę, że przeoczyłeś ten może i drobny ale ważny szczegół 🙂

 2. Ale przecież nic się nie zmieni: „wyjątkiem jest umowa zawarta w miejscu zamieszkania konsumenta na jego specjalne zaproszenie”. Przecież tak to wygląda, że dzwonią, zapraszają, przyjeżdżają do miejscowości i najczęściej w wynajętej sali w remizie sprzedają swoje produkty.

Z kraju