Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Płatności bezgotówkowe a darmowy terminal płatniczy. Jak pozyskać go do firmy?

Obsługa płatności bezgotówkowych to już niemal codzienność polskich przedsiębiorców, a płacenie za pomocą kart płatniczych, telefonów lub smartwatchy – codzienność konsumentów. Do złożenia zlecenia płatniczego wystarczy zwykła karta debetowa, wydawana przez każdy bank do przeciętnego ROR, oraz prosty w obsłudze terminal płatniczy. 

  1. Płatności bezgotówkowe w oczach konsumentów
  2. Terminal płatniczy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa

Płatności bezgotówkowe są szybkie, łatwe i bezpieczne. Szacuje się, że opłacenie przeciętnej transakcji gotówką zajmuje około 34 sekundy, podczas gdy płatność kartą trwa zaledwie 27 sekund, a w przypadku płatności zbliżeniowych, nawet krócej. Przy użyciu instrumentu płatniczego, jakim jest terminal, można obsłużyć każdą płatność, również transakcje na bardzo niskie kwoty.

Płatności bezgotówkowe w oczach konsumentów

Płacenie za zakupy lub usługi za pomocą rachunku bankowego daje ogromną wygodę – nie tylko nie trzeba nosić ze sobą gotówki, ale również w ogóle portfela. Obecnie możliwość przeprowadzenia transakcji dają również niemal wszystkie nowoczesne smartfony czy smartwatche, wyposażone w moduł NFC, obsługujący płatności bezgotówkowe. Brak konieczności dysponowania gotówką oznacza również bezpieczeństwo – konsument nie jest narażony na kradzież portfela, a tym samym utratę pieniędzy i dokumentów. W przypadku kradzieży lub zagubienia karty, można ją szybko zastrzec, dzięki czemu znalazca nie będzie w stanie dokonać nią żadnej transakcji.

Rozliczenia finansowe realizowane bezgotówkowo są korzystne również dla przedsiębiorców, a więc właścicieli firm. Klienci chętniej korzystają z usług sklepów czy gabinetów, w których mogą zapłacić kartą, natomiast niewielu z nich wraca do placówki, jeśli są zmuszeni do płatności gotówką. Zasada ta ma zastosowanie głównie w sytuacjach, w których płatność opiewa na wysoką kwotę. Co prawda, korzystanie z terminala płatniczego generuje koszty dla przedsiębiorcy, jednak są one znacznie niższe niż straty, które przypuszczalnie odniósłby, gdyby akceptował jedynie płatności gotówkowe.

Terminal płatniczy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa

Od początku 2022 roku, zgodnie z przepisami ustawy Polski Ład, weszły w życie obowiązkowe płatności bezgotówkowe. W praktyce oznacza to, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek udostępniać swoim klientom możliwość płatności bezgotówkowych przez wybrany instrument płatniczy. Chociaż w świetle przepisów nie musi to być terminal płatniczy, to wielu przedsiębiorców decyduje się na jego zakup do firmy. Dzięki PeP, który jest partnerem w Programie Polska Bezgotówkowa, każdy przedsiębiorca spełniający warunki, może skorzystać z możliwości korzystania z terminala płatniczego za darmo przez 12 miesięcy. Przez ten czas przedsiębiorca nie tylko nie zapłaci za dzierżawę terminala, ale również nie ponosi kosztów prowizji za transakcje bezgotówkowe obsługiwane za pomocą tego urządzenia. W praktyce oznacza to spore oszczędności w firmowym budżecie.

Program Polska Bezgotówkowa jest skierowany do nowych przedsiębiorców, którzy otwierają swój biznes, oraz do tych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie oferowali obsługi transakcji bezgotówkowych. Przedsiębiorca nie może być franczyzobiorcą lub osobą zrzeszoną w grupach zakupowych. Z oferty nie skorzystają też ci, którzy posiadają więcej niż pięć placówek handlowych. Dla początkującego właściciela firmy możliwość darmowego korzystania z terminala płatniczego przez cały rok to szansa na obniżenie kosztów prowadzenia działalności oraz ugruntowanie swojej pozycji na rynku.