Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Piktogramy będą przypominać o zakazie korzystania ze smartfonów na przejściach dla pieszych

W Lublinie rozpoczęło się dodatkowe znakowanie przejść dla pieszych piktogramem przekreślonego telefonu komórkowego. Symbol ma przypominać o zakazie korzystania ze smartfonów podczas przechodzenia przez jezdnię.

– Piesi bardzo często zamiast skupić się na swoim bezpieczeństwie podczas przechodzenia przez jezdnię korzystają z telefonu komórkowego. Obsługiwanie urządzenia rozprasza uwagę i ogranicza obserwowanie sytuacji, która dzieje się wokół. Wtedy na odpowiednią reakcję często jest już za późno. Dlatego tak ważne jest świadome i bezpieczne korzystanie ze smartfonów. Działania profilaktyczne podejmowane wspólnie z lubelską Policją ukierunkowane są na odpowiedzialne używanie telefonów komórkowych przez pieszych. Namalowane w okolicach przejść znaki mają zwrócić uwagę pieszych i przypominać o zakazie korzystania z telefonów, aby móc bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Piktogramy pojawią się na chodnikach przy 18 najbardziej uczęszczanych przejściach na terenie miasta. Symbole przekreślonego telefonu namalowano już przed dwoma przejściami przy ul. Nadbystrzyckiej. Do 20 listopada pojawią się przy kolejnych lokalizacjach. Zakończenie akcji oznakowania uzależnione jest od sytuacji pogodowej.

Od 1 czerwca w Polsce obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, których celem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg, w tym pieszych. Jedną ze zmian jest to, że wchodząc na pasy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Przechodząc przez jezdnię, piesi nie mogą korzystać z telefonu lub innego urządzenia w sposób, który ogranicza możliwość obserwowania sytuacji na ulicy.

Znakowanie przejść to wspólna inicjatywa Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością Urzędu Miasta Lublin oraz Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

Poniżej wykaz lokalizacji, w których pojawi się oznakowanie poziome w postaci symbolu:
– ul. Armii Krajowej (przy ul. Jutrzenki),
– ul. Bohaterów Monte Cassino (przy ul. Krasińskiego),
– ul. T. Zana (przy ul. Wallenroda),
– ul. Wileńska (przy ul. Grażyny),
– ul. Głęboka (na wysokości Parku Akademickiego oraz przy ul. Raabego) – 2 przejścia,
– ul. Radziszewskiego (przy ul. Akademickiej),
– ul. Nadbystrzycka (przy ul. Brzeskiej i ul. Zachodniej) – 2 przejścia,
– al. Sikorskiego (przy ul. Żołnierskiej),
– al. Tysiąclecia (przy dworcu PKS),
– ul. Chodźki (przy ul. Gębali),
– ul. Kompozytorów Polskich (przy ul. Legendy),
– al. Gen. W. Andersa (przy ul. Lwowskiej),
– ul. Związkowa (przy ul. Bursaki) – 2 przejścia,
– ul. Mełgiewska (przy ul. Montażowej i ul. Łęczyńskiej) – 2 przejścia.

Dodatkowo, z myślą o pieszych, na terenie miasta zrealizowano kolejne bezpieczne przejście. Przy ul. Droga Męczenników Majdanka, na wysokości ul. Słowiczej, wykonano azyl dla pieszych czyli dwuetapowe przejście przez jezdnię, zmniejszono liczbę pasów ruchu na odcinku od skrzyżowania z ul. Sulisławicką do przejścia oraz wprowadzono oznakowanie ostrzegawcze.

(fot. UM Lublin)

23 komentarze

 1. cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo

  • Nie uważasz, że to takie typowo bandyckie podejście do tematu?
   Rozumiem, że jadąc samochodem osobowym, motorem lub rowerem – zatrzymujesz się pomimo pierwszeństwa i „przepuszczasz” pojazdy z większą masą.
   Jesteś również pełen uznania gdy robią to kierowcy jadący przed tobą.
   A gdy już wyjdziesz ze swojego gruchota to jako pieszy stoisz jak osioł pomimo „zielonego” na sygnalizacji.

 2. Szkoda farby i miejskiej kasy ma malunki. Jak łazili z nosem w telefonie tak łażą tylko dlaczego zawsze winny jest kierowca….bo pieszy to nadal święta krowa której niczego nie można nakazać. A mandat zawsze można wlepić kierowcy bo nie przewidział a pieszemu ….dać w nagrodę lepszego smartfona i do następnego spotkania z samochodem. Oby szczęśliwego !!!

 3. Szkoda farby. Przeciętny pieszy i tak nie zrozumie co to oznacza. Dostał pierwszeństwo i teraz wchodzi bez zwracania uwagi na samochody.

  • Też uważam że szkoda farby lepiej zakupic naklejki i przyklejac to samo na szybach przednich samochodów bo tępy kierowca nawet ze zdanym egzaminem ale dalej uzywa telefonu pomimo że od lat jest zakaz, mają zestawy głosnomówiące a dalej tel w łapie, ech przeciętni si kierowcy a nawet gorzej.

 4. Podpis elektroniczny

  Może napisać
  „Spójrz w lewo w prawo i w lewo . Jak wolne to idź” czy to nie tego nas uczyli od przedszkola??
  Ale teraz mamy społeczeństwo z pierwszeństwem więc takie skutki jak się czyta na L112.

 5. to jest dopiero cała biedota i robienie czegokolwiek dla ludzi. w innym panstwach montują podświtlenie zielone/czerwone w kraweznikach na przejsciach i inne innowacyjne techniki,a wpolsce tym ciemnogrodzie??? najtaniej i najszybciej kupic puszke farby i ciachnąć jakis symbol. i tak ze wszystkim……..dziury w jezdniach??? zamiast remont to znak zwolnij do 5 km/h. proste ! itd…itd…

 6. teraz to już zombiaki z telefonami na pewno odłożą telefony XD

Z kraju

Polityka i społeczeństwo