690 680 960

Pijanym kierowcom będą konfiskowane samochody, koniec z warunkowym zwalnianiem sprawców najcięższych przestępstw

Pijani kierowcy będą tracić samochody, którymi się poruszali – przewiduje reforma kodeksu karnego. Zmian jest dużo więcej, są też nowe rodzaje przestępstw.

We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił szczegóły przyjętej przez rząd reformy kodeksu karnego. Zakłada ona zaostrzenie kar dla sprawców najcięższych przestępstw: przeciwko życiu, zdrowiu czy wolności seksualnej, zwłaszcza na szkodę małoletnich. Wyższe kary mają być również dla osób, które dopuszczają się czynów w ramach zorganizowanych grup przestępczych, oraz wracających na drogę przestępczą, a więc działających w recydywie. Co ważne, w końcu nastąpiły też zmiany w karach dla pijanych kierowców, oraz osób wsiadających za kierownicę pod działaniem środków odurzających.

Jak podkreślił Zbigniew Ziobro, najgroźniejsi sprawcy, którzy dopuszczają się najcięższych przestępstw stanowią realny problem i realne zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia, życia i podstawowych wartości ważnych dla Polaków. Dlatego też nie ma żadnego aby nad nimi się litować. Wśród najważniejszych zmian, wprowadzona ma być kara bezwzględnego dożywotniego więzienia, jak również konfiskata samochodów. W tym pierwszym przypadku minister sprawiedliwości wskazał, że zdaniem wielu osób lepszym rozwiązaniem byłaby kara śmierci, jednak ze względu na polskie członkostwo w Unii Europejskiej, jej wprowadzenia nawet nie proponowano.

Minister zapewnił, że w przypadku drobnych przestępstw, nie były dokonywane żadne zmiany. Wszystko dlatego, że wielu skazanym za to osobom po prostu zdarzyło się złamać prawo. Dlatego też należy wyciągać do nich rękę i dać im szansę. Mowa to o stworzeniu możliwość resocjalizacji czy zastosowaniu wolnościowych środków np. w postaci dozoru elektronicznego, zamiast od razu zamykać takie osoby w więzieniach.

Co innego jest natomiast jeżeli chodzi o „zdemoralizowanych, niepoprawnych sprawców, członków zorganizowanych grup przestępczych i struktur mafijnych”. Tutaj, jak wskazuje Zbigniew Ziobro, państwo musi się kierować zdecydowanie inną polityką karną. Zwłaszcza, że w zakładach karnych nie brakuje skazanych, którym po dokonaniu zabójstwa dano szansę i zwolniono warunkowo, ci zaś zabili kolejne osoby. Wskazano jednocześnie, że wyroki polskich sądów należą do najłagodniejszych w Europie.

Wśród zmian warto wskazać na podniesienie granicy kary pozbawienia wolności z 25 do 30 lat, wydłużenie okresu ścigania za zabójstwo z 30 do 40 lat, rozszerzenie katalogu przestępstw za które mogą odpowiadać nieletni o gwałt, możliwość odpowiadania za najcięższe zabójstwa już od ukończeniu 14 lat, oraz wprowadzenie nowych typów przestępstw: przyjęcie zlecenia zabójstwa i przygotowanie do zabójstwa.

Na karę bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności sądy będą mogły skazywać osoby, które już wcześniej odsiadywały wyroki dłuższe niż 20 lat za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub o charakterze terrorystycznym. Taki sam wyrok mogą usłyszeć sprawcy, których pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób. Zaostrzone zostaną kary za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, w tym głównie na szkodę małoletnich.

Karane będzie także wymuszenia rozbójnicze w formie szantażu, w którym środkiem przymusu jest groźba poniżenia w oczach opinii publicznej np. poprzez ujawnienie kompromitujących informacji czy zdjęć. Zmieni się podstawa do orzekania zakazu przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu. Podwyższone zostaną także dolne granice grzywny i kary ograniczenia wolności za przestępstwa zagrożone również karą pozbawienia wolności. Wprowadzone zostaną też ustawowe okoliczności łagodzące i obciążające w zakresie wymiaru kary.

Zmian dokonano również w karach za przestępstwa drogowe, popełnianych przez pijanych lub odurzonych kierowców. W tym przypadku wiele środowisk apelowało o to od dawna. Chodzi o obowiązkowy przepadek pojazdu za przestępstwa drogowe popełnione w stanie nietrzeźwości lub znajdujących się pod działaniem środków odurzających. Jeżeli osoba taka będzie kierowała autem należącym do kogoś innego, wówczas sąd będzie orzekał przepadek jego równowartości. Konfiskata auta, jako narzędzia popełnienia przestępstwa, ma następować w momencie, kiedy kierowca będzie miał powyżej 1,5 promila alkoholu w organizmie. W przypadku jednak, kiedy doprowadzi do wypadku, będzie to już 0,5 promila. Wprowadzono jednak możliwość odstąpienia od przepadku pojazdu, jednak tylko w wyjątkowych przypadkach oraz wobec osób, które kierowały pojazdem po pijanemu, lecz nie doprowadziły do żadnego wypadku.

Zmiany w kodeksie karnym mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

(fot. lublin112.pl)

33 komentarze

 1. „zdemoralizowanych, niepoprawnych sprawców, członków zorganizowanych grup przestępczych i struktur mafijnych” zupełnie jakby mówił o rządzących

  • Cieee chorobaaaa !!!

   Te prawne furtki o których piszecie musiały zostać stworzone, dla tzw. swoich.
   Przecież trudno zabrać samochód np. posłowi, sędziemu, księdzu, czy wójtowi jadącemu na „bani” do pracy, czy pewnej Beacie, której zdarza się to nie częściej niż raz na pół roku, albo jakiemu Kraśce.
   Ciekawe też, że nie wspomina się o konfiskatach rowerów, rowerzystom i hulajnóg (nawet elektrycznych).

 2. To teraz celebryci nie będą spać po nocach…wizja utraty luksusowego auta….sen z powiek zmorzy..

  • Spokojnie,ich to na pewno nie będzie dotyczyło,bo nasze prawo to totalne bezprawie

  • Nic im nie będzie, następnego dnia wsiądą w drugi, może nieco mniej luksusowy. Tu tylko natychmiastowe, bezwzględne zamykanie jeżdżących pijaczków – przestępców, według prostego taryfikatora – 1 dzień odsiadki za każdą setną promila – ma szanse coś odmienić. No i musi być równe traktowanie, nieważne czy to poseł, sędzia, prokurator, profesor, dyrektor, ksiądz, gwiazdka estrady, komendant posterunku, zastępca komendanta posterunku, naczelnik drogówki, naczelnik patrolówki, dowódca pułku, zastępca dowódcy pułku… Do tego, mile widziane byłoby wykonywanie w tym czasie prac społecznie użytecznych.

  • Przecież masz napisane:
   „Wprowadzono jednak możliwość odstąpienia od przepadku pojazdu, jednak tylko w wyjątkowych przypadkach oraz wobec osób, które kierowały pojazdem po pijanemu, lecz nie doprowadziły do żadnego wypadku.”

   Te wyjątkowe przypadki to inaczej znajomości.

 3. Zbysiu chcesz zmieniać świat zacznij od swojego koryta

 4. brawo, nareszcie!!!!!

 5. Od razu karana jest cała rodzina alkoholika i niejednokrotnie zapewniamy wykluczenie społeczne. A może by tak przymusowa terapia, obowiązkowe wyposażenie pojazdu w urządzenia zapobiegające uruchomienie pojazdu przez nietrzeźwego, nakaz wyposażenia pojazdu w gps aby Policja w każdej chwili mogła sprawdzić czy kierowca stosuje się do przepisów i jest trzeźwy. Dla mnie przepis mało realny samochód można kupić i za 800 zł na wsiach roboty na czarno nie brakuje w trzy dni i na auto zarobi – i problem wcale nie zniknie.

 6. A za naćpanych za kółkiem kiedy się wezmą.

 7. co po wyższych karach jak pis z kościołem ramię w ramię bronią przestępców seksualnych i zamiatają sprawę pod dywan. samochodów zabierać nie będą bo to wszystko elektorat pisu – wykształcenie podstawowe albo zawodówka, nie pracuje a jak już to na czarno i zero pomyślunku, co tłumaczy głosowanie na pis.

 8. Nie jarajcie się tak tym nowym prawem … ono nie będzie dotyczyc , vipow ,nadzwyczajnej kasty,świętych krów i innych znajomych królika …w tej materii nic się nie zmieni

 9. Ha, ha ale kit nie prawo, jak w jakimś Bangladeszu, chyba obrażam Bangladesz …
  Teraz pijaczki będą jezdzić takimi złomami za 1kzł, zresztą przeważnie takimi jeżdzą, wartość mienia mniejsza niz mandatu

Kursy walut

 • USD 4.0181zł -0.04%
 • GBP 5.0458zł -0.27%
 • EUR 4.3303zł -0.07%
 • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas