Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pijani wracali z juwenaliów hulajnogami. Byli przekonani, że w Polsce nie jest to zabronione

W miniony piątek na jednej z ulic Białej Podlaskiej policjanci zatrzymali dwoje młodych ludzi podróżujących hulajnogami. Obydwoje byli nietrzeźwi. 20-latek i jego 18-letnia znajoma tłumaczyli, że byli przekonani, że w Polsce nie jest to zabronione.

W miniony piątek po godzinie 2.00 w nocy policjanci zwrócili uwagę na dwie osoby podróżujące hulajnogami. Jechały one slalomem stwarzając zagrożenie zarówno sobie jak też innym uczestnikom ruchu. I choć obok znajdowała się ścieżka rowerowa młodzi ludzie podróżowali ulicą.

Zjechali dopiero widząc mundurowych. Po zatrzymaniu młodych ludzi do kontroli drogowej mundurowi potwierdzili swoje przypuszczenia. Zarówno 20-latek jak też jego 18-letnia znajoma byli nietrzeźwi. W obydwu przypadkach urządzenie wykazało ponad promil alkoholu.

W rozmowie z policjantami przyznali, że wracają z odbywających się juwenaliów i byli przekonani, że w Polsce nie jest to zabronione. Teraz o dalszym losie zadecyduje sąd. Kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Ważne zasady poruszania się na hulajnodze

Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – tylko, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa pieszym i dostosować swoją prędkość do ich prędkości.

Zabrania się:

– kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
– przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
– ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
– jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy.

(fot. lublin112.pl\ilustracyjne)

17 komentarzy

  1. Bo u nich jazda na wielbłądzie i ośle po pijaku jest dozwolona.

  2. Nieznajomość prawa szkodzi.

  3. a jaka narodowość tych pijaczków -może bracia z krainyU?

  4. Jak to leciało ” nieznajomość prawa sxkodzi”. Ach ci młodzi. Najpierw działają, potem myślą.

  5. Jak to leciało ” nieznajomość prawa szkodzi „. Ach ci młodzi. Najpierw działają, potem myślą.

  6. to jazda po pijaku rowerem jest mandat a hulajnoga sąd?

    • Przyjmiesz mandat to nie wywiniesz się od zapłacenia. Nie przyjmiesz to policja oddaje automatycznie sprawę do sądu, możesz równie dobrze być pieszym. Kapujesz?

  7. redakcjo,jaka narodowośc tych osób ??

    • Jakie to ma znaczenie?

      • Skoro nie podajecie narodowości to nie dziwcie się, że ludzie zadają takie pytania.
        Moim zdaniem:
        1. Ukraina
        2. Gruzja
        3. Zimbabwe

        • Jakie to ma znaczenie? Byli pijani i tyle.

          • Przecież napisaliście, że byli zdziwieni prawem w Polsce. Sami wprowadzacie taki „tajemniczy” element do artykułu a później jesteście zdziwieni, że ludzie pytają.

Dodaj komentarz

Z kraju