Pierwszy stopień ostrzeżenia przed wichurą. 142 interwencje straży pożarnej w regionie, 2800 mieszkańców bez prądu

Silny wiatr, osiągający w porywach nawet 90 km/h od wczoraj daje się we znaki służbom ratunkowym w całym kraju. W regionie 2800 mieszkańców jest bez prądu, strażacy interweniowali minionej doby 142 razy.

To była pracowita doba dla służb ratunkowych, głównie straży pożarnej. W całym kraju w wyniku wichury dwie osoby poniosły śmierć, a 16 zostało rannych. Podmuchy wiatru uszkodziły dachy, łamały drzewa i gałęzie, uszkodzone zostały także pojazdy, zaś zerwane linie energetyczne odcięły od zasilania tysiące mieszkańców.

W województwie lubelskim prądu pozbawione zostało 2800 mieszkańców – głównie w powiecie lubartowskim, lubelski i zamojskim, w całym kraju w jednym momencie pozbawionych prądy było ponad 300 tys. mieszkańców. Powalone drzewa blokowały przejazd drogami krajowymi, wojewódzkimi i lokalnymi. Oprócz tego wiatr dał się we znaki także na kolei, doprowadzając do opóźnień w kursowaniu pociągów.

W Lublinie w wyniku upadku drzewa uszkodzone zostały zaparkowane pojazdy m.in. przy ul. Tumidajskiego i ul. Różanej. Wiatr zrywał banery reklamowe, uszkadzał znaki, dachy oraz sygnalizację świetlną. Powalone drzewa blokowały przejazd m.in. drogą krajową nr 19 i 12. W całym kraju strażacy interweniowali niemal 8000 razy.

Nadal w regionie obowiązuje ostrzeżenie o silnym wietrze, którego prędkość może dochodzić do do 90 km/h, wiać będzie z kierunku północno-zachodniego.

2017-10-30 14:58:02
(fot. nadesłane Paweł, Piotr, Euzebiusz)

Zobacz również

6 komentarzy

 1. Wyrazy współczucia dla właścicieli pojazdów. Sam wczoraj wieczorem odstawiłem swoją srebrną strzałę z dala od drzew.

 2. U mnie w Dysie to tak wialo, ze normalnie cala antene CB mi poskrecalo i za Chiny ludowe nie moglem jej rozplatac. hehehehe A jak chcialem pogadac na trasie z innymi mobilkami to laczylo mnie z Moskwa. Taka byla jazda. Ale dzis kupilem sobie nowa antene i jest git. Bimmer znowu nadaje, wiec podkrećcie radyjka w swoich plebsowozach, gdy bedziecie przejezdzac przez Dysa.

 3. po co ktoś wierzby sadził, przecież to chyba najbardziej kruche drzewa a teraz na samochody spadają… powycinać wierzby i wsadzić np klony czy lipy, które są odporniejsze na wiatr a też sporo rosną

  • Dziękujemy za ten racjonalizatorski wniosek. Z łezką w oku przypominają się dawne czasy i działalność w IRCh.

  • Sadźcie palmy – są dużo odporniejsze na wichury, ale trzeba je strzec przed katolikami żeby ich przed palmową niedzielą nie wycieli, bo palma im odbija

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7507zł -0.01%
  • GBP 5.1516zł 0.55%
  • EUR 4.5468zł -0.06%
  • CHF 4.2215zł 0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL