Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Pasażerowie zapłacą za każdy przejechany przystanek. Szykują się zmiany w lubelskiej komunikacji miejskiej

Jeszcze w tym roku ma się zmienić sposób dokonywania opłat za przejazd pojazdami lubelskiej komunikacji miejskiej. Będą inne bilety czasowe, dojdzie też możliwość płacenia za każdy przejechany przystanek.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie opracował projekt nowej taryfy biletowej dla lubelskiej komunikacji miejskiej. Zakłada ona szereg zmian dla pasażerów jeżeli chodzi o dokonywanie płatności za przejazd autobusem lub trolejbusem. Przede wszystkim zlikwidowane zostaną obecnie obowiązujące bilety czasowe. Chodzi o te ważne 30 minut, 60 minut, 2 godziny, 12 godzin oraz 5 dni, czyli 120 godzin. Zastąpią je bilety ważne 15 minut, 40 minut, 90 minut oraz dobę, czyli 24 godziny.

Jeżeli chodzi o ceny, to za przejazd 15-minutowy trzeba będzie zapłacić 2,80 zł, 40-minutowa podróż ma kosztować 3,60 zł, 90-minutowa 4,40 zł, zaś na bilet ważny dobę, trzeba będzie wydać 12 zł. Bilety ulgowe będą odpowiednio o połowę tańsze.

Nowością ma być możliwość wnoszenia opłaty za liczbę przejechanych przystanków. W tym przypadku konieczne do tego będzie zainstalowanie w telefonie specjalnej aplikacji, która obliczy, ile pasażer pokonał przystanków i naliczy odpowiednią opłatę. Każda osoba korzystająca z komunikacji miejskiej sama dokona wyboru, czy skorzysta z tradycyjnych biletów, czy zdecyduje się na aplikację.

Za przejechanie jednego przystanku trzeba będzie zapłacić 80 groszy. Jednak im dłuższa podróż, tym stawka ta będzie coraz niższa. Pokonanie drugiego przystanku będzie kosztowało 60 groszy, trzeciego 50 groszy, czwartego i piątego po 30 groszy, szóstego i siódmego po 20 groszy. Od ósmego do dwunastego przystanku opłata wyniesie już po 10 groszy, od trzynastego do piętnastego po 8 groszy, następnie za każdy przejechany przystanek doliczane będzie po 4 grosze. Przy czym opłata ma być naliczana tylko do 29 przystanku. Za każdy kolejny stawka wyniesie 0 zł. Oznacza to, że przejazd będzie kosztował maksymalnie 4,20 zł.

Kwota ta będzie się równała cenie biletu jednoprzejazdowego, czyli ważnego w jednym pojeździe, na którym nie można dokonywać przesiadek. Obecnie kosztuje on 4 zł, nowa cena wyniesie właśnie 4,20 zł. Oczywiście są to kwoty dla biletów normalnych, ulgowe będą o połowę tańsze. Jeżeli zaś chodzi o bilety okresowe, tutaj żadnych zmian nie przewidziano. Pasażerowie otrzymają jedynie możliwość opłacenia przejazdów na dowolną ilość dni np. 16 czy też 248.

Projektem nowej taryfy biletowej mają się teraz zając lubelscy radni. To od ich decyzji będzie zależało, czy zostanie ona wprowadzona w takiej formie, czy też konieczne będą jakieś zmiany. Zarząd Transportu Miejskiego chce, aby całość zaczęła obowiązywać od początku października.

(fot. lublin112)

51 komentarzy

 1. Deweloper łysy

  Płacz i płać bo ja tak karze.

 2. Nie wiem jak innym, ale mi bardziej opłaca się jeździć do pracy własnym autem niż autobusem..
  Gdzie te dodatkowe pieniądze pójdą???
  Może w zanadrzu mają ,, urodzić” córkę- nową, niekoniecznie rentowną firmę zależną od firmy- matki?
  Może jakaś odprawa szykuje się, a kasa pusta?
  Może na na coś pożytecznego?
  KTO TO WIE❓❓❓

 3. Kiedyś wydawało mi się, że ’empek’ utrzymuje się z biletów, a tak na prawdę z biletów to chyba nawet na paliwo nie zarobią, oni utrzymują się dzięki dotacjom. Drodzy kierowcy to wy najwięcej dokładacie do komunikacji publicznej 🙂

 4. Kiedyś były prywatne autobusy za 1 zł na całą trasę. Zawsze pełne.

 5. Choćby dali za 1zl za dzień jazdy to i tak wole swoj wygodny samochod z klimatyzacja bez smierdzacych od potu ludzi i żuli ktorzy siadaja brudna d… na siedzeniach. Wieczny pot po przejeździe choćby 1 przystanku bo nie raczą włączyć klimatyzacji a okna zablokowane albo mohery dra papy żeby nie otwierać. Jeszcze wszystkim trzeba ustąpić miejsca bo wiecznie zmęczeni zyciem starzy ludzie którzy jadą bić się w Lidlu o karpia a Ty człowieku po12h ciężkiej pracy stój ostatkiem sil. 4 lata jak nie jeżdżę i nie wsiądę do tego smrodu.

 6. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie opracował projekt (CZYTAJ PODWYŻKĘ) nowej taryfy biletowej dla lubelskiej komunikacji miejskiej.

 7. A nie można tego jeszcze bardziej skomplikować . Coś pewnie by się dało.

Z kraju