Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Para fałszywych „wnuczków” zatrzymana na gorącym uczynku

Mieszkanka Zamościa nie dała się zwieść oszustom, którzy udawali członka jej rodziny. Policjanci zatrzymali ich na gorącym uczynku.

W piątek około godziny 14-tej jedna z mieszkanek Zamościa odebrała telefon, gdzie osoba w słuchawce przywitała się „cześć ciociu”. Następnie rozmówca zaczął wyjaśniać, że znajduje się w banku, gdzie dokonuje załatwiania ważnej sprawy i nastąpił problem, gdyż zbrakło mu 7 tysięcy do sfinalizowania owej ważnej sprawy. Kobieta usłyszała, że tylko jej pomoc, w postaci pożyczki pomoże mu wybrnąć z problemu. 61-letnia kobieta, wielokrotnie słysząc o podobnych oszustwach, wyczuła podstęp, jednak postanowiła nie zdradzać swoich podejrzeń i doprowadzić do zatrzymania sprawców.

Kobieta prowadziła dalej rozmowę i zgodziła się na pomoc rzekomemu członkowi rodziny. Poinformowała go, że wszystko musi chwile potrwać, gdyż nie posiada takiej kwoty i musi udać się do sąsiadki aby od niej pożyczyć gotówkę. Jednocześnie od razu poinformowała o wszystkim dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Zamościu. Funkcjonariusze postanowili przygotować zasadzkę. Co chwila do kobiety dzwonił rzekomy kuzyn, ponaglając ją, oraz informując, że sam nie może wyjść z banku, a po pieniądze przyśle swoją znajomą, która dostarczy mu pożyczoną od cioci gotówkę.

Na przekazanie gotówki umówiono się pod blokiem, gdzie mieszkała kobieta. Tam tez policjanci postanowili otoczyć teren i z ukrycia obserwować całą sytuację. Gdy pojawiła się nieznajoma i odebrała pieniądze, do akcji wkroczyli zamojscy kryminalni. Od razu dokonali zatrzymania kobiety oraz znajdującego się nieopodal jej pomocnika, który to telefonował do zamościanki przedstawiając się jako członek rodziny. – Zatrzymanymi okazali się 21-letnia mieszkanka gm. Hrubieszów i 33-letni mieszkaniec gm. Ulhówek. Śledczy sprawdzają czy zatrzymana para ma związek z innymi oszustwami dokonanymi w podobny sposób w ostatnim czasie na terenie Zamojszczyzny i innych powiatów. Za usiłowanie oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności- wyjaśnia podinsp. Joanna Kopeć z KPP w Zamościu.

Po raz kolejny przypominamy, by w każdej tego typu sytuacji być bardzo ostrożnym i nie dać się zwieść słowom płynącym ze słuchawki telefonu. Warto również uczulić osoby starsze by zawsze w przypadkach jakiejkolwiek wątpliwości sprawdziły, czy kontaktuje się z nimi właśnie ta osoba, za którą się podaje.

(fot. KWP Lublin- zdjęcie ilustracyjne)
2013-09-22 13:12:49

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112