Otrzymałeś dwie kary za parkowanie na parkingu EuroPark w ciągu jednej doby? Jedna z nich zostanie anulowana

Nasz Czytelnik w ciągu kilku godzin został dwa razy ukarany za parkowanie na parkingu zarządzanym przez firmę EuroPark Sp. z o.o. Zapytaliśmy operatora parkingu, dlaczego doszło do takiej sytuacji i gdzie znajduje się w regulaminie zapis definiujący pojęcie „doby parkowania”.

Kilka dni temu pracownik obsługujący parking przy ul. Krańcowej w Lublinie wypisał w ciągu kilku godzin dwie kary za brak biletu pomimo, że pojazd stał przez kilka godzin. Pierwsza kara pojawiła się o godzinie 23 jednego dnia, zaś druga o godzinie 5 dnia następnego.

Zwróciliśmy się do operatora parkingu firmę EuroPark Sp. z o.o., z zapytaniem, dlaczego doszło do takie sytuacji i gdzie w regulaminie znajduje się zapis precyzujący pojęcie „doba parkowania”. Zaznaczyliśmy w zapytaniu, że doba to nie jest określenie jednego dnia od godziny 24 (00) do 24 (00), tylko określenie 24 godzin, a te jak wiadomo mogą być od np. godziny 13 do 13 następnego dnia. Przejrzeliśmy dostępne regulaminy parkowania i nie znaleźliśmy w nich określenia „doba parkowania”. Zwróciliśmy uwagę, że jeżeli ktoś ma zostać ukarany za to, że pojazd stał dobę, to powinien otrzymać jedną karę w ciągu 24 godzin, a nie w ciągu jednej doby dwie kary. Operator parkingu rozlicza przecież parkujących wg. godzin czy dni i dla takiego klienta doba parkowania jest okresem 24 godzin np. od godziny 17 do godziny 17, zaś dla tych, którzy zaparkowali i nie zapłacili firma rozliczyła karą biorąc za wzorzec koniec i początek danego dnia.

Ewa Wronowska Kierownik ds. Obsługi Klienta i Windykacji w firmie EuroPark Sp. z o.o., udzieliła nam następującej odpowiedzi:

Nasza firma świadczy usługi najmu krótkoterminowego i długoterminowego miejsc parkingowych. Parking zlokalizowany przy ul. Krańcowej 107 i 107A w Lublinie jest oznakowanym, płatnym parkingiem niestrzeżonym, prowadzonym przez EuroPark Sp. z o.o. od 29 maja 2019 roku. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby Klient chcący skorzystać z miejsca parkingowego mógł w łatwy sposób zapoznać się z zasadami panującymi na parkingu. W związku z czym na wjeździe oraz na terenie parkingu umieszczone zostały tablice informujące, że parking jest płatny. Informacja o płatnym parkingu umieszczona jest w trzech miejscach: na tablicy informacyjnej znajdującej się przy wjeździe na parking, w cenniku umieszczonym na parkomacie oraz w regulaminie parkingu. Dodam również, że nowe zasady funkcjonowania parkingu były szeroko komunikowane na terenie parkingu, poprzez przeprowadzoną akcje ulotkową. Do niniejszej wiadomości dołączam zdjęcia parkingu, które przedstawiają oznakowanie wjazdu oraz teren parkingu. Proszę zauważyć, że przed wjazdem na teren parkingu, znajduje się tablica informacyjna wraz z regulaminem parkingu oraz cennikiem.

Zgodnie z regulaminem parkingu do korzystania z miejsca postojowego uprawnieni są wyłącznie użytkownicy pojazdów, którzy wnieśli opłatę w parkomacie za cały czas postoju. W przypadku, gdy opłata nie została uiszczona lub przekroczono opłacony czas parkowania, a także gdy pojazd został zaparkowany w sposób nieprawidłowy (np. poza wyznaczonym miejscem parkingowym lub w sposób uniemożlwiający swobodne korzystanie z parkingu innym użytkownikom) właściciel parkingu jest upoważniony – na postawie regulaminu – do nałożenia na użytkownika pojazdu opłaty dodatkowej za naruszenie warunków umowy najmu miejsca parkingowego.

Z opisanej sytuacji wnioskować można, że obie opłaty dodatkowe wystawiono w dwóch innych dniach.

Pierwsza opłata była wystawiona o godzinie 23:00, a druga kolejnego dnia o 05:00. Dzień kończy się o 23:59, a następny zaczyna o 00:00. W tej sytuacji, kontroler miał prawo wystawić opłatę dodatkową, jeśli drugiego dnia podczas przeprowadzonej kontroli stwierdził brak za przednią szybą pojazdu umieszczonego ważnego biletu parkingowego.

W związku, że opłaty dodatkowe wystawione zostały w krótkim czasie, bardzo proszę aby użytkownik pojazdu skontaktował się z naszym działem reklamacji, jedna z opłat dodatkowych zostanie anulowana.

Jak widać na załączonych zdjęciach, regulamin nie zawiera zapisu precyzującego sposób nakładania kar i regulującego pojęcia „dzień parkowania” i „doba parkowania”, a one nie są jednoznaczne i mogą prowadzić do nadużyć w trakcie kontroli, a tym samym w ciągu kilku godzin można otrzymać dwie kary za parkowanie bez opłaty. Przykładowo kierowca zaparkuje o godzinie 23:50, za kilka minut może zostać ukarany za parkowanie bez biletu i po północy ta kara może być ponowiona pomimo, że pojazd stał np. tylko 15 minut.

(fot. EuroPark)

Zobacz również

13 komentarzy

 1. Mariusz Tatary 2

  Dookoła tyle chodników i trawników, a Ci frajerzy parkują na płatnym i płacą jeszcze jakieś mandaty. Straż Miejska wystawia 17 mandatów miesięcznie, więc wasze auto prędzej skoroduje niż doczeka się Strażników Miejskich z mandatem w porażającej wysokości 100 złotych.

 2. Mariusz Tatary 2

  Kierowcy znowu dowalą mandat a pedalarze pewnie za darmo parkują. To niesprawiedliwe. Jak tak dalej pójdzie to sam zacznę jeździć rowerem, no nie mam zamiaru być dymanym na każdym kroku.

 3. to teraz pod blokami parkingi są płatne ?

 4. Trzeba być skrajnym kretynem żeby płacić za parkowanie. Za oddychanie też będą płacić?

 5. A czy firma Europark ma prawo do przetwarzania danych osobowych?

 6. omg wszędzie strefy parkowania. Nawet pod blokiem kilka km od centrum. Co będzie za 10 lat…?

 7. .....................

  Płacenie za parkowanie w tym miejscu to pomyłka. Tam są lokale usługowe w których pracują ludzie. Ciekawe jak rozwiązali sprawę dla mieszkańców- czy też płacą?

  • Nie znasz sprawy to się nie wypowiadaj.
   Artykuł jest napisany po łebkach i brak w nim informacji, że to mieszkańcy wynajęli firmę EuroPark do zarządzania parkingiem, ze względu na brak miejsc parkingowych dla mieszkańców, za które płacą w czynszu(utrzymanie), a połowa Bronowic sobie znalazła parking na swoje samochody. Sam osobiście widziałem jak parkowały osoby z okolic Dulęby.
   Mieszkańcy mają identyfikatory, które zwalniają z opłat za parkowanie, a jak umiesz czytać ze zrozumieniem to jest napisane, że godzina jest bezpłatna – właśnie dla klientów lokali usługowych.

   Artykuł się pojawił pewnie ze względu na doniesienie do lublin112, niezadowolonego mieszkańca okolic, który stracił darmowe parkowanie, nie przeczytał regulaminu i dostał mandat.

   • Chyba Czytelnik nie zrozumiał sensu artykułu…

    • sens artykułu został zrozumiany. jak widać odpowiedziałem na komentarz użytkownika, który nie doczytał się informacji, które nie zostały zawarte w artykule.

     A to że drugą sprawą jest podwójna kara dla czytelnika, też jest dla mnie absurdem, bo wjeżdżając na teren Krańcowej 107/107A jest jak byk i są znaki, że parking jest płatny i jakie są konsekwencje nieopłacenia biletu.

     Nie zostało również napisane, czy nie było zmiany pracownika EuroPark. Pewnikiem może być również, że „poszkodowany czytelnik” nie wsadził w ogóle biletu, to skąd kontroler miał informację kiedy naliczyć dobę.

     Polecam redakcji trochę bardziej się wysilić, bo kiedyś byliście lepszym serwisem, teraz szukacie taniej sensacji, w dodatku pomijając ważnych kwestii o czym napisałem.

     Osoba, która otrzymała podwójną karę sama sobie jest winna bo olała komunikat wjeżdżając na teren prywatny w dodatku oznakowany z każdej strony o płatnym parkingu, a potem się wyżaliła że nie zapłaciła mandatu i ją ukarali.

     • Proszę wskazać w regulaminie zapis definiujący pojęcia czasu parkowania i przyznawanie kar za to, a także co znaczy „doba” a co „dzień”. Jak widać firma obsługująca parking ma z tym problem, bo takiej informacji nam nie udzieliła, ani nie znajdziemy jej w regulaminie. Szanowny Czytelnik, chyba nie zrozumiał sensu materiału, w którym jest mowa o braku jednoznaczności w regulaminie i wystawianiu kar za parkowanie. A co nas obchodzi skąd kontroler ma wiedzieć. Ma stosować jasne przepisy w tej materii, a ich nie ma.

 8. Zlikwidować niekompetentna i chciwa firmę!!!!! Po problemie. Śmieci ci w Lublinie mamy pod dostatkiem…. nie potrzebujemy kolejnej firmy śmieciowej.

  • Jeżeli chodzi o materie to jest takie pojęcie jak doba cywilna

   Doba cywilna – okres między godziną 00:00 jednego dnia i godziną 00:00 dnia następnego w danej strefie czasowej. Z powodów praktycznych jej początek w stosunku do początku doby słonecznej jest przesunięty w każdym miejscu na Ziemi o mniej więcej (zależy to od momentu górowania Słońca na danej długości geograficznej) 12 godzin – teoretycznie, natomiast w rzeczywistości od 10 do 14 godzin (wynika to z podziału kuli ziemskiej na strefy czasowe, istnienia czasu letniego i innych przyczyn).

   a do tego co zostało napisane:

   „Kilka dni temu pracownik obsługujący parking przy ul. Krańcowej w Lublinie wypisał w ciągu kilku godzin dwie kary za brak biletu pomimo, że pojazd stał przez kilka godzin. Pierwsza kara pojawiła się o godzinie 23 jednego dnia, zaś druga o godzinie 5 dnia następnego.”

   czyli pojazd stał kilka godzin przed 23 – nie zapłacił dostał kare

   następna kara o godzinie 5 czyli dodatkowo 6 godzin.

   Liczmy że samochód stał od 17:00 dnia, w którym została naliczona kara do 6 rano kiedy użytkownik się zorientował o karze – daje to 13 godzin postoju BEZ BILETU (2 kary po 95zł to 190 zł) a jak by zapłacił to by go to wyniosło 39 zł. Nawet jak by dostał jeden mandat to nie zmienia faktu że bardziej opłacalne było by opłacenie biletu za postój tych 13 godzin, niż olanie komunikatu i zostawieniu samochodu nie u siebie.

   Podsumowanie:
   Kierowca „poszkodowany” – sam sobie jest winien i żali się teraz że mu naliczono kare bo przyznał się że nie zapłacił. A na pewno nie był gościem, któregoś z lokatorów, ponieważ lokatorzy mają dodatkowe identyfikatory dla swoich gości więc takie tłumaczenie też nie wchodzi w grę.

   Nie zapłacił za bilet bo Januszował, to niech teraz poniesie tego pełne konsekwencje. I niech ten artykuł będzie informacją dla innych, że należy płacić jak jest taka informacja, a nie zgrywać cwaniaka i poszkodowanego.

   Tyle w tej materii

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9319zł 0.13%
  • GBP 4.9277zł 0.44%
  • EUR 4.3438zł 0.03%
  • CHF 3.9668zł 0.14%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Godzina dla życia – wykład otwarty na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
   Święto Pieczonego Ziemniaka w Deszkowicach Pierwszych
   Przyjdź na piknik charytatywny, pomóż małej Anielce. Dziewczynka urodziła się z połową serduszka
   120 lat minęło. Strażacy z Nałęczowa będą świętować rocznicę powstania jednostki
   Poznajmy Się: Rodzinny piknik integracyjny na Kryształowym Osiedlu
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.