Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ostatni dzień z upałem w woj. lubelskim. Prognozowane groźne burze w regionie

Dzisiaj nad Polską znajdować ma się jeszcze gorąca zwrotnikowa masa powietrza o cechach morskich. Będzie to ostatni dzień z upałem w woj. lubelskim w tym tygodniu. W nocy z piątku na sobotę w regionie lokalnie prognozowane są burze, którym mogą towarzyszyć silne porywy wiatru oraz opady gradu.

W piątek z zachodu na wschód kraju przesuwać ma się jeszcze chłodny front atmosferyczny, który zacznie wypychać gorącą zwrotnikową masę powietrza. Dodatkowo w północnej części kraju przemieszczać się będzie płytki niż baryczny powstały z zafalowania na polarnym froncie.

Najgroźniejsze burze ominą dziś woj. lubelskie. Do końca dnia nie będzie warunków do zainicjowania głębokiej, wilgotnej konwekcji. Termometry pokażą od 33°C do 37°C w regionie. Temperatura minimalna podczas nadchodzącej nocy oscylować ma w przedziale od 17°C do 22°C.

Sytuacja zacznie się zmieniać w nocy z piątku na sobotę na obszarze naszego regionu. Wtedy to od zachodu nad nasze województwo zacznie nasuwać się linia zbieżności poprzedzająca front chłodny. To właśnie na niej prawdopodobny jest rozwój burz. Burze mogą pojawić się nad zachodnią częścią regionu pomiędzy 21 a 2 a w nocy. Następnie mają przemieszczać się w głąb regionu. Najpóźniej dotrą do powiatów przygranicznych.

Burze formujące się w masie pochodzenia zwrotnikowego mogą być aktywne elektrycznie podczas nadchodzącej nocy. Na skutek dynamicznych wymuszeń na linii zbieżności wiatru cechować mogą się umiarkowanym, a nawet gwałtownym przebiegiem. Wysokość opadów w burzach sięgnąć może do 10-30 mm, punktowo do 40 mm. Przy czym inicjacja konwekcji po zachodzie słońca ograniczy potencjał do szczególnie niebezpiecznych zjawisk. Wiatr w burzach sięgnąć może do 70-80 km/h. Porywy do około 100 km/h są mało prawdopodobne. Początkowo możliwe opady gradu o średnicy do 2-4 cm. Nie można wykluczyć chwilowego natężenia opadów do 10-15 mm/10 minut. Lokalnie burze utrzymają się przez całą noc do godzin porannych w sobotę. Możliwe są pojedyncze komórki i klastry wielokomórkowe, a nawet pojedyncze superkomórki burzowe.

W sobotę linia frontu atmosferycznego i poprzedzająca go linia konwergencji wiatru przesuną się w całości na wschód kraju. Natomiast od zacznie rozbudowywać się wyż i napływać będzie już zdecydowanie suchsza masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. W związku z tym burze możliwe będą jutro już tylko na wschodzie kraju. Tam wypierana przez chłodny front masa powietrza zwrotnikowego nadal będzie bardzo wilgotna i chwiejna, a obecność linii zbieżności będzie jeszcze dodatkowo wspomagać rozwój burz. Weekendowym burzom mogą towarzyszyć ulewy do 25-35 mm, porywy wiatru do 80 km/h oraz grad. Temperatura wyniesie od 22°C do 24°C w najcieplejszym momencie dnia. Kierunek wiatru zmieni się z południowo-wschodniego, wschodniego na zachodni, północno-zachodni.

Prawdopodobieństwo silnych burz po zachodzie słońca w nocy z piątku na sobotę ocenia się na 85%. Najwięcej burz w regionie powinno pojawić się w drugiej części nocy w woj. lubelskim. Strefa burz przemieszczać ma się z zachodu na wschód regionu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

7 komentarzy

  1. Niech Bóg ukarze oszustów i zdrajców z PIS, PO, PSL, SLD. Niech 10 plag egipskich spadnie na to żmijowe plemię! Niechaj błysk pioruna nawróci ich na właściwą ścieżkę!

  2. dajcie nam deszcz Lublin cierpi od żuka i suszy

  3. Już widać, że żadnej burzy nie będzie…

  4. hahaha jak zwykle…………. pogoda znowu sie sprawdzila. 0 deszczu

Z kraju

Sport