Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Orlen ma przejąć rynek lokalnej prasy. Wśród tytułów jest Kurier Lubelski

Naftowy gigant PKN Orlen poinformował właśnie, że przejmuje jedną z największych grup wydawniczych w Polsce. Chodzi o wydawcę 20 dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników. Wśród nich jest Kurier Lubelski.

W poniedziałek PKN Orlen potwierdził to, o czym spekulowano od kilku miesięcy. Mianowicie po niedawnym przejęciu przez naftowego giganta spółki Ruch, koncern zamierza teraz zająć się również rynkiem pracy lokalnej. Chodzi o przejęcie od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group, grupy wydawniczej Polska Press. W jej skład wchodzi 20 dzienników regionalnych: „Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, „Głos Wielkopolski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski”, „Nowości Toruńskie” oraz „Kurier Lubelski”.

Orlen tłumaczy decyzję strategicznymi planami w zakresie wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej. Przejęcie grupy wydawniczej ma na celu stworzenie elastycznej, spersonalizowanej i kompleksowej oferty, która znacząco poprawi satysfakcję klientów. Koncern uzyska m.in. dostęp do 17,4 milionów użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów. Dla Orlenu to solidna grupa dotarcia, która umożliwi zwiększenie bazy o nowych i lojalizację dotychczasowych klientów.

– Konsekwentnie poszerzamy obszary naszej działalności. Na bazie Sigma Bis zbudowaliśmy od podstaw profesjonalną agencję mediową, która sukcesywnie zdobywa nowych klientów, w tym komercyjnych. Przejęliśmy spółkę Ruch, co ułatwi nam wejście na rynek nowych punktów sprzedaży i rozwój usług e-commerce. Z kolei dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy Orlen, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data. Podejmujemy działania, które wpisują się w nową strategię PKN Orlendo 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Koncern wskazuje, że w oparciu o zasoby Polska Press rozbuduje narzędzia big data, Orlen Vitay, Stop Cafe, ale też Grupę Energa czy Ruch. Tworzenie własnych platform komunikacyjnych, jako wsparcie dla działalności biznesowej i dotarcie do nowych klientów, przez firmy to światowy trend, który obserwowany jest już od kilku lat. Uzupełnienie portfolio mediowego PKN Orlen o podmiot zarządzający prasą drukowaną i mediami cyfrowymi, ma umożliwić koncernowi stworzenie kompleksowej i konkurencyjnej oferty w obszarze reklamy.

(fot. Orlen/Polska Press)

94 komentarze

 1. A benzynę to macie niby polską? Wy patrioci za dychę? Ropę w Polsce macie? Nie. To niby dlaczego macie problem z niemiecką prasą, dwulicowcy?

 2. Jeszcze tylko nie przedłużyć licencji dla TVN [wrzesień 2021 ] i gitara.

  • Widać, że prosty umysł, bo myśli, że ludzie oglądają telewizję dla newsów.
   Wiadomości to się Kasiu czyta na portalach newsowych. Do niczego nam ta telewizja niepotrzebna, tym bardziej do tego, żeby wiedzieć, że pis powoli niszczy gospodarkę.

 3. 112 blokuje nie wygodne komentarze. i gdzie tu wolność wypowiedzi?

 4. jak w USA wygra Tramp to wszystko możliwe

 5. Stacje Orlenu omijam szerokim łukiem. Mają tam najdroższe paliwo! Podobnie jest z polskimi bankami.

  • to nie ma znaczenia czy omijasz czy nie – ja tankuję na AMIC bo mam blisko i z przyzwyczajenia i wiem że paliwo jest z Orlenu z Zemborzyckiej

 6. I tak o to znikają wolne media w Polsce …..

 7. Efekt będzie jak radiową Trójką. Pusta wydmuszka.

  • nie słuchasz to nie wiesz – PP PR3 jest lepsze niż było
   ja słucham bardzo dużo radia – od rana TOK FM 6-10, Radio24 10-14, Radio WNET i znów TOK FM i RADIO 24
   w międzyczasie YT różńe ciekawe kanały wieczorem TVN24, TRWAM, TVP INFO, i o 23 TVN24 i schlafen przed północą

 8. Najlepszy komentarz, jaki przeczytałem o tej sytuacji:

  „Orlen przejął Polska Presse, czyli ogromną część lokalnej prasy trafia realnie w ręce PiS. No to mamy pełzającą „polonizacje” mediów. Będą grube jatki w tych miastach, bo te tytuły będą teraz walić bez litości, rozumu i godności człowieka w rządzącą tam antypisowską opozycję, cokolwiek się nawinie, się nada. Zobaczycie. To już i tak często był rynsztok level Gazeta Wrocławska, ale teraz będzie lecieć na pełnym tvp. A efektem będzie nie jakaś demokratyzacja, walka z lokalnymi układzikami deweloperzy-włodarze itp, bo miśki to jest PiS i Polska a nie amerykański film o niezłomnych dziennikarzach, tylko odwracanie uwagi od złodziejstwa i korupcji PiS i oczywiście spokojniutkie budowanie oligarchii przez pisowców i do zacnego grona Biereckiego, Rydzyka i familii Szumowskich dołączą kolejni. Także, kolejne kilka sezonów tego serialu co go już mamy ogólnopolsko, ale teraz czas na lokalne spinoffy. Dżizas jak ja już rzygam tym PiSem. Cóż to są za spi***oleńcy. Ech.
  EDIT/PS
  a jak Wam kto będzie opowiadał że to dobrze, bo demokracja w końcu w miastach i prawdziwy pluralizm będą, itd, to jest ów albo oszustem albo zupełnym politycznym idiotą”

  Przemysław Witkowski

 9. To kasa poszła w pis du.Nasza kasa,nie Orlenu,pisu itp.Myśleć,myśleć……..

 10. …lub czasopisma.

Wiadomości z info112