Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Odwilż już zmierza do woj. lubelskiego. Mróz całodobowy opuści nasz region, będą opady marznące i mgły

Dni z całodobowym mrozem są już policzone. Od niedzieli czeka nas dłuższa odwilż i stopniowe topnienie pokrywy śnieżnej, które przyspieszą również występujące okresami opady deszczu. Druga dekada grudnia okaże się znacznie cieplejsza od pierwszej i zima termiczna opuści nasz region, powrócą temperatury charakterystyczne dla okresu przedzimia.

W sobotę nasz kraj znajdzie się początkowo jeszcze pod wpływem odsuwających się układów wysokiego ciśnienia z południa i wschodu kontynentu, ale jednocześnie od zachodu nasuwać się będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego wraz z rozległymi układami niżowymi znad Wielkiej Brytanii, które sprowadzą całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu i marznące opady śniegu z deszczem oraz deszczu powodujące w naszej części Europy gołoledź i oblodzenia. Ocieplenie nadejdzie do woj. lubelskiego w niedzielę i odwilż spowodowana będzie odbudową cyrkulacji strefowej atmosfery i ma być kontynuowana w przyszłym tygodniu, co spowoduje stopniowe topnienie pokrywy śnieżnej.

Sobota przyniesie w dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Prawdopodobne są gdzieniegdzie słabe opady śniegu. Dodatkowo przed południem, głównie na południu, gdzieniegdzie silne zamglenie lub marznąca mgła ograniczająca widzialność poziomą do 500 m. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od -3°C do -1°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni.

Noc z 9/10 grudnia zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie na północy miejscami słabe opady śniegu. Miejscami na południu i centrum województwa lubelskiego silne zamglenie lub marznąca mgła ograniczająca widzialność do 300-500 m. Drogi i chodniki śliskie. W najchłodniejszej części nocy od -8°C do -5°C, punktowo na krańcach południowo-wschodnich około -10°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, wiejący z południowego-wschodu i południa.

Ostatni dzień weekendu przyniesie w regionie zachmurzenie duże, okresami całkowite. Jednak późnym popołudniem i wieczorem przemieszczające się z zachodu na wschód na Lubelszczyźnie słabe opady, początkowo śniegu, później przechodzące w opady deszczu ze śniegiem, deszczu lub mżawki, w wielu powiatach marznące, powodujące gołoledź na froncie ciepłym. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność na drogach i chodnikach. Dodatkowo gdzieniegdzie rano i wieczorem miejscami silne zamglenie. W najcieplejszym momencie dnia od -1°C do 1°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków południowych.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie w regionie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, początkowo także deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie opady marznące, powodujące gołoledź. Na skutek napływu cieplejszego powietrza nad pokrywę śnieżną, prognozowane są silne zamglenie, w wielu miejscach mgła ograniczająca widzialność do 300-500 m. Na termometrach minimalnie -2°C do 0°C wystąpi w pierwszej części nocy. Potem z biegiem godzin nastąpi powolny wzrost temperatury do 0°C, 2°C. Wiatr okaże się słaby, okresami umiarkowany, z kierunków południowych.

Na początku tygodnia mogą jeszcze występować opady marznącego deszczu, które będą powodować gołoledź na drogach i chodnikach. Dodatkowo po dziennych roztopach nocami może występować lekki mróz, co może skutkować oblodzeniem dróg i chodników. Przyszły tydzień zapowiada się z dużą dynamiką w pogodzie i postępującymi roztopami. Mogą formować się też gęste mgły adwekcyjne spowodowane napływem cieplejszych mas powietrza nad roztapiającą się pokrywę śnieżną oraz wychłodzony grunt. Będzie na ogół pochmurno i wilgotno, nie zabraknie opadów deszczu, okresowo deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Powrócimy do termicznego przedzimia ze średnią dobową temperaturą w okolicach 0-3°C. Na termometrach będzie maksymalnie 1-4°C, noce jednak mogą przynosić okresami ujemną temperaturę. Wzrost prędkości wiatru z kierunków zachodnich powinien przyczynić się do poprawy jakości powietrza w przyszłym tygodniu.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów

4 komentarze

  1. W poniedziałek nastąpi odwilż w Polsce i w końcu przestanie pisdzić, dobrze że kupiłem pilnik bo będę piłował.

  2. Jezuuu, jak się cieszę !!!
    Odwilż już zmierza do woj. lubelskiego. Mróz całodobowy opuści nasz region, będą opady marznące i mgły.
    Będzie się działoooo !!!

  3. W Babinie będą lać asfalt więc musi być cieplej bo na razie szosa biała

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo