Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Obywatele Ukrainy będą mogli prowadzić swoje firmy w Polsce

Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, będą mogli prowadzić działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Przepisy w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zawiera ona specjalną regulację prawną, która określa zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy, którzy przebywają legalnie na terytorium Polski.

– W związku z niezwykle trudną sytuacją obywateli Ukrainy, spowodowaną bezprecedensową agresją wojsk rosyjskich na ich kraj, przygotowaliśmy dla nich specjalne regulacje probiznesowe. Celem wprowadzenia tych rozwiązań jest umożliwienie założenia i ułatwienie obywatelom Ukrainy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, którzy – co ważne – przebywają tu legalnie i mają potwierdzoną tożsamość. To kolejne z serii rozwiązań, które wspierają uchodźców wojennych, czasowo przebywających w Polsce – powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Jak obywatele Ukrainy mogą założyć i prowadzić biznes w Polsce

Przepisy, które mają umożliwić otwieranie i prowadzenie firm, są adresowane do obywateli Ukrainy, przyjeżdżających do Polski w związku z działaniami wojennymi, które rozpoczęły się 24 lutego 2022 r. oraz do tych, którzy przybyli do Polski wcześniej i przebywają tu legalnie na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (posiadają np. zezwolenie na pobyt czasowy i pracę).

Proponowane rozwiązania przewidują, że obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju na takich samych zasadach jak obywatele polscy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, będą oni zobligowani do posiadania numeru PESEL. Obywatele Ukrainy, którzy wjechali legalnie do Polski po 24 lutego 2022 r., będą mogli uzyskać taki numer w urzędzie gminy, po uprzednim potwierdzeniu swojej tożsamości.

(fot. pixabay.com)

12 komentarzy

 1. ochłońmy wszyscy

  Szkoda, że o naszych obywateli tak się nie martwi nasze kochany rząd, za chwilę pensja nie wystarczy na czyn za mieszkanie, o racie za kredyt nawet nie wspomnę. I bez wojny się wykończymy…

 2. Janina Łatka - Zdziurkom

  Będą mogli prowadzić działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju na takich samych zasadach jak obywatele polscy – daj Boże, daj Boże (!), żeby też plajtowali jak obywatele polscy.

 3. No to witamy w „Polski Ładzie” 🙂

  • Poprawniej by było: Z radością witam „braci” i „siostry”, w Polskim (nowy) Ładzie.
   Inaczej wyjdzieś na ruskiego trolla, albo na rasitę/tkę. 😆

 4. Witamy w „polskiej Ładzie”

 5. Witamy w Nov Ukrainu.

 6. po 2 miesiąca będą likwidować jak zobaczą jak tu się prowadzi firme

 7. I to jest wspaniala wiadomosc. Raz dwa stad wyjadą jak zobaczą jak rzad traktuje przedsiebiarcow.