Lublin: Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

W środę w całym kraju odbyły się obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Lublinie główne uroczystości zorganizowano na Placu Zamkowym.

Święto, upamiętniające uchwaloną w 1791 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucję 3 maja, rozpoczęło się od sesji Rady Miasta Lublin. Po niej odprawiono mszę świętą w Archikatedrze Lubelskiej, po której uczestnicy w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych przemaszerowali na Plac Zamkowy. Tam odbyły się oficjalne uroczystości.

Po złożeniu Meldunku Dowódcy Garnizonu Lublin przez dowódcę uroczystości i powitaniu kompanii honorowych, odegrano hymn narodowy, w czasie którego nastąpiło uroczyste podniesienie fagi państwowej na maszt. Orkiestra wojskowa odegrała pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”, po której Wojewoda Lubelski przekazał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – pośmiertnie – Władysławowi Cholewie – wojewodzie lubelskiemu (1941-1944). Odznaczenie odebrali członkowie rodziny nieżyjącego wojewody.

Po apelu pamięci i salwie honorowej, przedstawiciele władz, służb mundurowych i zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Zaporczyków. Oficjalne uroczystości zakończyła defilada kompanii honorowych, przejazd kawalerii oraz pokaz pojazdów historycznych, po których prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk poprowadził spod Zamku, po schodach w kierunku Placu Zamkowego uroczystego Poloneza.

Mieszkańcy do godziny 18 mają jeszcze możliwość wzięcia udziału w festynie trzeciomajowym.

2017-05-03 15:01:42
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. strefa parkowania

    I przez takie uroczystości na Placu Zamkowym, jako mieszkaniec tej ulicy, pomimo wykupionego abonamentu, nie mam gdzie zaparkować samochodu…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Charytatywny bieg Poland Business Run wystartuje dla Pana Zdzisława z Lubelszczyzny
Zaproszenie na otwarcie Izby Pożarnictwa OSP Bełżyce
Strefa gier – biblioteka otwiera się dla graczy
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Święto teatru studenckiego w Chatce Żaka!