Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gaszą pożary i ratują życie. W piątek w Lublinie odbędzie się Dzień Strażaka

Lubelscy strażacy za kilka dni będą obchodzić swoje święto. Z tej okazji na Placu Zamkowym w Lublinie odbędą się uroczystości. Nie zabraknie pokazów sprzętu wykorzystywanego przez nich na co dzień.

Cały czas są w pełnej gotowości nieść pomoc innym. Choć z nazwy zajmują się gaszeniem pożarów, to jednak w obecnych czasach jest to zaledwie część ich zadań. Jeżdżą do wypadków, pomagają w usuwaniu skażeń ekologicznych, walczą z klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Niosą pomoc w każdym przypadku, kiedy zagrożone jest życie ludzkie, pomagają też zwierzętom. Dostaną się tam, gdzie nie mogą dotrzeć żadne inne służby ratunkowe: do uwięzionych na wysokościach, przysypanych ziemią czy też znajdujących się pod wodą. W piątek lubelscy strażacy będą obchodzić swoje święto.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:30 mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej. O godzinie 11:40 nastąpi przemarsz pododdziałów na Plac Zamkowy. Tam od godziny 12:15 odbędą się kolejne uroczystości. Rozpocznie je złożenie meldunku, przegląd pododdziałów i odegranie hymnu państwowego. Później nastąpi powitanie gości i wręczenie odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe. Nie zabraknie wystąpień zaproszonych gości. Na godzinę 13:45 zaplanowana jest defilada pododdziałów biorących udział w uroczystościach. Od godziny 14:00 będą się odbywać pokazy najnowocześniejszego sprzętu strażackiego, który to jest wykorzystywany w akcjach ratunkowych. Będzie tez promocja Szkół Pożarniczych.

W związku z uroczystościami Plac Zamkowy zostanie wyłączony z ruchu i pakowania. barierki na wjeździe zostaną ustawione już w czwartek wieczorem Niemożliwy będzie wjazd na plac Zamkowy zarówno od al. Tysiąclecia, jak i ul. Kowalskiej. Na ul. Kowalskiej będzie obowiązywał nakaz jady w lewo w ul. Furmańską i wyjazd do ul. Lubartowskiej przez ul. Cyruliczą. Między ul. Podwale a ul. Kowalską zorganizowane zostanie połączenie umożliwiające wyjazd przez ul. Furmańską i ul. Cyruliczą.

Portal lublin112.pl jest patronem medialnym uroczystości.

40

(fot. nadesłane)
2017-05-03 11:43:29

3 komentarze

  1. Świętować będą biurowi, strażacy będą na służbie. Co za obłuda!!! Pozdrawiam wszystkich z szeregu!

  2. MPK Lublin patronem medialnym ? Ja chyba śnię… wydawało mi się ze mpk jest od wożenia pasażerów…

Z kraju