Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe stawki VAT mają być prostsze i łatwiejsze w użyciu

Wkrótce nastąpi uproszczenie systemu stawek VAT. Zmiana jest oparta o filozofię 3xP, czyli stworzenie systemu podatkowego przejrzystego, prostego i przyjaznego dla podatników, w tym przedsiębiorców.

Od 1 stycznia 2020 r. obniżony zostanie VAT na pieczywo, owoce, produkty dla dzieci, niemowląt i kobiet, a także na e-booki i e-czasopisma – to założenie projektu zmian w przepisach VAT. Prostszy system stawek VAT oznacza korzyść dla podatników i fiskusa. Nowa klasyfikacja towarów i usług zwiększy pewność stosowania VAT w obrocie gospodarczym, co ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu.

Nastąpi obniżenie stawek VAT („równanie w dół”), w tym na:
– podstawowe produkty żywnościowe – owoce tropikalne i cytrusy, każdego rodzaju pieczywo i ciastka, zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną, przyprawy,
– produkty dla niemowląt i dzieci – żywność, smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe,
– produkty dla kobiet (artykuły higieniczne),
– e-booki i e-czasopisma – tak, aby były opodatkowane tak, jak ich papierowe odpowiedniki.

Uproszczenie systemu stawek obniżonych VAT. Przykładowo:
– pieczywo – obecnie stawka VAT dla pieczywa świeżego zależy od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Jeśli data ta nie przekracza 14 dni to stawka wynosi 5%, ale gdy przekracza 14 dni – stosuje się stawkę 8%,
– ciastka – podobnie jak przy pieczywie, stawka jest zależna od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Jeśli to mniej niż 45 dni, stawka wynosi 8%, gdy przekracza ten termin – wzrasta do 23%,
– owoce – obecnie większość owoców (krajowych) jest opodatkowana stawką 5%, stawka 8% ma zastosowanie do owoców tropikalnych i cytrusowych.

– Uporządkowanie systemu stawek obniżonych VAT to odpowiedź na kłopoty interpretacyjne oraz problemy, które wynikają z konieczności przyporządkowania poszczególnych towarów do właściwych stawek. Zmiany zwiększą pewność podatników i organów podatkowych co do prawidłowości stosowania przepisów VAT. W ten sposób likwidujemy podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych – ocenia minister finansów, prof. Teresa Czerwińska.

Zmiany wpłyną na obniżenie w większości stawek VAT na niektóre produkty, jednak jest grupa produktów, które zdrożeją. Chodzi tutaj o niektóre przyprawy (np. szafran), produkty sokopodobne, napoje nektary – na te produkty stawka VAT skoczy do 23%. Taką samą stawką zostaną objęte skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce morskie, przetwory z nich oraz kawior. Stawką 23% objęty zostanie lód do celów spożywczych. Prasa zostanie objęta podatkiem 8%, do tej pory stawka była na poziomie 5%.

Projekt zmian w przepisach VAT zakłada zmianę sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT i odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz unijnej Nomenklatury Scalonej (CN) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług.

Stosowanie nowej matrycy stawek VAT nastąpi 1 stycznia 2020 r. (od 1 kwietnia 2019 r. w odniesieniu do książek, nut, map oraz czasopism).Jednak już 1 kwietnia 2019 r. będzie można wystąpić o WIS (Wiążąca Informacja Stawkowa), aby umożliwić wcześniejsze zapoznanie się przez podatników z nowym systemem i zmienionym opodatkowaniem towarów i usług.

14 komentarzy

 1. brawo PiS ! jak to mówią… psy szczekają, karawana jedzie dalej … teraz tylko niech mi VAT obniżą z 23 do 22 % i już będzie wszystko dobrze

  • Nie wiem czym wy myślicie. Mózgiem na pewno nie. Wierzycie, że zwiększa się socjal i maleją podatki? I nie zapłacicie za to gdzie indziej i to dużo więcej? Jak ci rząd jedną ręką dał 10zł, to drugą ci wyciągnął z kieszeni 20zł, jak się głupkowato cieszyłeś z tych dziesięciu. No ale wy we wszystko uwierzycie, co wybredzi jarosław. Bokiem wyjdzie, ale nie tylko durniom na nich głosującym, ale niestety wszystkim.

   • Przypomnieć ci słowa TuSSka i Rostkowskiego na temat 500+? Bokiem to tobie wychodzi, bo kraść nie można i za uczciwą robotę trzeba się brać.

 2. Ciekawe kiedy obiecana zmiana podatku z 23% na 22%? Pewnie nigdy, z czegoś na 500+ trzeba brać.

 3. Nie ma takiej opcji żeby było łatwo i w ogóle cacy itp. Z kogoś trzeba doić kasę za wszystko i na wszystko. Mylę się?

 4. Już się skowyt POsrańców zaczyna bo im Vat na ośmiorniczki Rząd podniósł.

 5. Zwykłe działanie po wyborców, aby wygrać wybory niskim kosztem. Obniżenie stawki VAT na kilka produktów to kosmetyka. Zmienić należy cały system podatkowy. A kwota wolna od podatku nadal 3091 zł…

 6. No świetnie, jeszcze droższe owoce morza :/. Zdrowa żwyność drożej a ciastka taniej jaka to logika?

 7. Czyli większość rzeczy które i tak miały 5% dalej będą miały 5% tylko jakieś chrupkie pieczywa spadną z 8% na 5% i cytrusy z 8% na 5% i ciastka z 8% lub 23% na 5%, ale za to na 23% wskoczą przyprawy które były za 8% przez co zdrożeje wszystko co je zawiera, napoje i nektary też na 23% z 8% i prasa z 5% na 8%.

  Czyli w sumie obniżamy to czego większość ludzi i tak na co dzień nie kupuje a podnosimy wszystko inne co ludzie kupują codziennie.

  Dobry plan!

  • Przyprawy kilogramami sypiesz do potraw? Rzuć palenie i picie, smak i węch powróci a gotówka w portfelu jeszcze zostanie. Zaczniesz mniej przypraw używać by cieszyć się ich aromatem i smakiem. Jak na razie, to do żywności chemiczne zamienniki dodają nie naturalne. Podwyżki Vat-u nawet nie poczujesz w kieszeni.

   • Użyj logiki.

    Produkowane wszystkie mięsa jakie kupujesz są produkowane z użyciem przypraw i wszystkie zdrożeją.

    Reszty nie będę komentował, bo najpierw lecą smutne wywody Ad Personam a potem brak wiedzy z produkcji żywności.

    Zobaczysz jak to nie poczujemy podwyżki VATu na przyprawy w cenach wszystkich produktów je zawierających 🙂

    • Jak już dorośniesz Stasiu do Stanisława i przed nazwiskiem będziesz miał mgr.inż. to możemy zacząć rzeczowo rozmawiać na temat produkcji żywności i jej składu. Jak zwykle panika bo drożeje coś o 15% a w produkcie stanowi promil. GW to Szechterowi Vat powinni podnieść na 100% na tę jego gadzinówkę. Mniej rozumni może by cierpieć przestali, zaniechali kupna i czytania. Bo jak widać, woda zrobiona z mózgu już im się uszami ulewa.