Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe pojazdy, dłuższe trasy i nagrody. Podsumowanie roku w lubelskiej komunikacji miejskiej

Spore zmiany w ciągu minionych 12 miesięcy nastąpiły w lubelskiej komunikacji miejskiej. Najważniejsze z nich to kolejne nowe autobusy i trolejbusy, wydłużenie linii do kolejnych miejscowości a także nagrody i wyróżnienia.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie podsumował miniony rok w komunikacji miejskiej. To co najbardziej cieszy pasażerów, to coraz nowsze pojazdy.

Z pewnością wiele osób pamięta czasy starych jelczy i ikarusów, które były podstawą taboru w mieście. Obecnie wszystkie kursujące po Lublinie pojazdy są niskopodłogowe, 90 procent z nich jest wyposażonych w monitoring i zapowiedzi głosowe, 70 procent zaś w biletomaty i klimatyzację. 79 procent autobusów to pojazdy posiadające normę emisji spalin Euro 5 i Euro 6.

W minionym roku na ulice Lublina wyjechało 15 fabrycznie nowych przegubowych trolejbusów marki Ursus. Kursują one na liniach nr 151 i 159. Warto wiedzieć, że Lublin jako jedyne miasto w kraju posiada trolejbusy o długości 18 metrów. Liczba trolejbusów przegubowych wzrosła do 27 sztuk, dzięki czemu 34 procent pojazdów komunikacji miejskiej w Lublinie stanowią przegubowce. Do taboru włączono również osiem fabrycznie nowych autobusów marki Ursus, zostały one skierowane do obsługi linii nr 3, 6, 13, 34 i 45. Dostawa tej partii wozów była jednoznaczna z wycofaniem z ruchu ostatnich czterech wysokopodłogowych autobusów marki Jelcz 120M, będących własnością MPK Lublin.

Ogłoszono również przetarg na zakup i dostawę 20 fabrycznie nowych, niskopodłogowych elektrycznych autobusów. Wraz z nimi dostarczona ma być ifrastruktura do ładowania wolnego na zajezdni oraz ładowania szybkiego na przystankach końcowych. Pojazdy mają być przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, monitorowane, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, bramki liczenia pasażerów oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Autobusy będą kursować na liniach nr 13, 23 i 29. Zgodnie z wymaganiami, pojazdy mają trafić do Lublina w 2020 r.

Oprócz zmian w taborze, w 2018 roku nastąpiły też zmiany w trasach niektórych linii autobusowych i trolejbusowych. Z komunikacji miejskiej mogą korzystać mieszkańcy Nasutowa, Krasienina-Kolonii i Ciecierzyna-Żulina. Wybrane kursy linii 44 zostały wydłużone do miejscowości Kawka. Dodatkowo w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Świdnik wprowadzono dodatkowe kursy linii nr 5 i 55 do Świdnika. Poprawiono obsługę komunikacyjną rejonu ul. Grygowej i ul. Metalurgicznej poprzez wydłużenie linii 45 wszystkimi kursami w dzień powszedni oraz w soboty i dni świąteczne do przystanku Metalurgiczna. W związku z oddaniem do użytku nowego odcinka trakcji trolejbusowej linia nr 161 została wydłużona wszystkimi kursami z pętli Węglin do pętli os. Poręba. Mieszkańcy Głuszczyzny kierowcę pierwszego autobusu powitali tortem.

W minionym roku lubelska komunikacja była też doceniana na arenie ogólnopolskiej. Lublin nagrodzono w konkursie „Asy Transportu Publicznego” w kategorii „Miasto Roku/Ekologiczne Miasto Roku”. Docenione zostały konsekwentne działania, związane z wdrażaniem niskoemisyjnego transportu i osiągnięcia w rozwoju elektromobilności. Ponadto Lublin już po raz czwarty został nagrodzony w konkursie ECO-MIASTO organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce. Tym razem aż w dwóch kategoriach, w tym za „Mobilność zrównoważoną”. Komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego, a także za ambitne plany podwyższenia tej liczby do 50%. Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej.

(fot. lublin112)

21 komentarzy

  1. Czy MPK może wypuszczać pojazdy ze sprawnymi kierunkowskazami ?? Bo mam wrażenie że w co drugim nie działają.

  2. Klima jest Nowe Autobusy Są to czemu DO KU… rano jadąc 2lub3 autobusami do pracy jest ZIMNO zwrucić kierowcy uwage to mówi ze włączona u niego jak okienko otworzy to POPARZYĆ SIE MOZNA OD GORĄCEGO POWIETRZA NPLINIA 11/155/151 A CZKOLWIEK W 151 CZASAMI GRZEJE .Właściwie to nietylko rano popołudniu też to sie zdarza pozdrawiam MPK……….

    • Lepiej by było jakbyś się spodziewał, że w XXV wieku w trajtkach będą podgrzewane sracze i miejsca do leżenia.

Z kraju