Wtorek, 18 marca 202518/03/2025
690 680 960
690 680 960

Nowe pojazdy, dłuższe trasy i nagrody. Podsumowanie roku w lubelskiej komunikacji miejskiej

Spore zmiany w ciągu minionych 12 miesięcy nastąpiły w lubelskiej komunikacji miejskiej. Najważniejsze z nich to kolejne nowe autobusy i trolejbusy, wydłużenie linii do kolejnych miejscowości a także nagrody i wyróżnienia.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie podsumował miniony rok w komunikacji miejskiej. To co najbardziej cieszy pasażerów, to coraz nowsze pojazdy.

Z pewnością wiele osób pamięta czasy starych jelczy i ikarusów, które były podstawą taboru w mieście. Obecnie wszystkie kursujące po Lublinie pojazdy są niskopodłogowe, 90 procent z nich jest wyposażonych w monitoring i zapowiedzi głosowe, 70 procent zaś w biletomaty i klimatyzację. 79 procent autobusów to pojazdy posiadające normę emisji spalin Euro 5 i Euro 6.

W minionym roku na ulice Lublina wyjechało 15 fabrycznie nowych przegubowych trolejbusów marki Ursus. Kursują one na liniach nr 151 i 159. Warto wiedzieć, że Lublin jako jedyne miasto w kraju posiada trolejbusy o długości 18 metrów. Liczba trolejbusów przegubowych wzrosła do 27 sztuk, dzięki czemu 34 procent pojazdów komunikacji miejskiej w Lublinie stanowią przegubowce. Do taboru włączono również osiem fabrycznie nowych autobusów marki Ursus, zostały one skierowane do obsługi linii nr 3, 6, 13, 34 i 45. Dostawa tej partii wozów była jednoznaczna z wycofaniem z ruchu ostatnich czterech wysokopodłogowych autobusów marki Jelcz 120M, będących własnością MPK Lublin.

Ogłoszono również przetarg na zakup i dostawę 20 fabrycznie nowych, niskopodłogowych elektrycznych autobusów. Wraz z nimi dostarczona ma być ifrastruktura do ładowania wolnego na zajezdni oraz ładowania szybkiego na przystankach końcowych. Pojazdy mają być przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, monitorowane, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, bramki liczenia pasażerów oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych. Autobusy będą kursować na liniach nr 13, 23 i 29. Zgodnie z wymaganiami, pojazdy mają trafić do Lublina w 2020 r.

Oprócz zmian w taborze, w 2018 roku nastąpiły też zmiany w trasach niektórych linii autobusowych i trolejbusowych. Z komunikacji miejskiej mogą korzystać mieszkańcy Nasutowa, Krasienina-Kolonii i Ciecierzyna-Żulina. Wybrane kursy linii 44 zostały wydłużone do miejscowości Kawka. Dodatkowo w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Świdnik wprowadzono dodatkowe kursy linii nr 5 i 55 do Świdnika. Poprawiono obsługę komunikacyjną rejonu ul. Grygowej i ul. Metalurgicznej poprzez wydłużenie linii 45 wszystkimi kursami w dzień powszedni oraz w soboty i dni świąteczne do przystanku Metalurgiczna. W związku z oddaniem do użytku nowego odcinka trakcji trolejbusowej linia nr 161 została wydłużona wszystkimi kursami z pętli Węglin do pętli os. Poręba. Mieszkańcy Głuszczyzny kierowcę pierwszego autobusu powitali tortem.

W minionym roku lubelska komunikacja była też doceniana na arenie ogólnopolskiej. Lublin nagrodzono w konkursie „Asy Transportu Publicznego” w kategorii „Miasto Roku/Ekologiczne Miasto Roku”. Docenione zostały konsekwentne działania, związane z wdrażaniem niskoemisyjnego transportu i osiągnięcia w rozwoju elektromobilności. Ponadto Lublin już po raz czwarty został nagrodzony w konkursie ECO-MIASTO organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce. Tym razem aż w dwóch kategoriach, w tym za „Mobilność zrównoważoną”. Komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego, a także za ambitne plany podwyższenia tej liczby do 50%. Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej.

(fot. lublin112)

21 komentarzy

  1. ale nic się nie zmieniło wsród kierowców MPK dalej jeżdzą jak chcą….i jak im się uda….z zatoczki ….na czerwonym…bo duży może więcej….a gdzie przepisy ,które winni respektować

    • Dyrdymałko Eustachy
      Ocena: 0

      „giguś” – weź sie kjurwa, tam zatrudnij, będziesz jeździł jak będziesz chciał, a może nawet pograsz w karty na końcowym – uprzedzam jednak, że durni tam nie przyjmują.

  2. Ocena: 0

    Pani z ZTM zapomniała o jeszcze jednej nagrodzie dla MPK w szczególności, a mianowicie „GŁODOWE PENSJE PRACOWNIKÓW”

    GRATULUJEMY!

    • Czternasty apostoł
      Ocena: 0

      Masz rację tu nawet nic nie drgnęło, pensje w dolnej strefie stanów niskich, a nagrody są przyznawane nie tym, którzy dobrze pracują, a tym którzy albo mieszkają na tym samym osiedlu co kierownicy poszczególnych działów, albo ci co wczesniej wypili z kierownikami stosowną ilość alkocholu.

  3. Ocena: 0

    Jako pasażer prosiłbym tylko o wypuszczanie z rana pojazdów ZTM ze sprawnymi biletomatami.Tam gdzie wsiadam nie ma możliwości zakupienia biletu w inny sposób niż biletomat w autobusie lub u kierowcy, a zakup u kierowcy to prawie 1PLN drożej tylko z tego powodu że ktoś nie dopilnował urządzenia sprzedającego bilety.

    • To sobie kup zapas biletów kiosku skoro regularnie korzystasz z MPK… Kiedyś nie było tego typu udogodnień, nikogo nie interesowało że nie masz biletu w czasie kontroli i wszyscy żyli bo potrafili sobie poradzić..

  4. Może MPK mogłoby dac więcej autobusów na nowy swiat a nie tylko trzy 21, 6 i 11 i to wszystkie o podobnej porze i co pół godziny. Stan techniczny autobusów na tej trasie jest fatalny.

  5. Ocena: 0

    Minimalna stawka za godzine pracy zgodnie z kodeksem pracy 2019 to 14,7 a w mpk sa stawki nawet ponizej 14. Zero poszanowania dla pracowników kolesiostwo i układy oraz nepotyzm i arogancja w dziale planowania . Panie Prezesie proszę zobaczyc jak pracuja Pana podwladni kierownicy.

    • Ocena: 0

      Dzbanie poczytaj trochę, a nie wypisujesz bzdury. Minimalna stawka godzinowa dotyczy zatrudnienia na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Ty jesteś zatrudniony na umowę o prace. W tym przypadku minimalne wynagrodzenia po podwyżce od 1 stycznia 2019r wynosi 2250 zł brutto. Jestem pewny, że w minionym roku w każdym miesiącu zarobiłeś więcej, gdy minimalne wynagrodzenie było niższe i wynosiło 2100 zł brutto.

      • Ocena: 0

        jak dla ciebie 2100 to satysfakcjonujace zarobki nawet netto to gratuluje ale tobie pasuje wyjezdzic 200 godzin i zarobic troche wiecej niz najnizsza krajowa. Dostaniez jeszcze za lizusostwo z 3-4 niedziele i jestes głównym obrońca mpk. Z takim podejściem to dalej ukraina będzie, przestan z siebie robic murzyna. Chyba ze ty z tych co lubia z ucha strzelic na kolegow i zebrac profity

        • Ocena: 0

          Znów bzdury wypisujesz. Gdzie ja napisałem, że mnie pensja satysfakcjonuje, skąd takie wnioski? Zwróciłem Ci tylko uwagę, że nie masz pojęcia o czym piszesz bo nie rozróżniasz co to jest minimalna stawka godzinowa i najniższą krajowa, oraz szkalujesz bezpodstawnie MPK, że niby płacą Ci mniej niż jest to prawem wymagane. I jak ma u nas być dobrze jak ludzie nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafią?

  6. A ja bym sobie życzył w moje okolice trolejbus z pozłacaną karoserią.W czym moja dzielnica gorsza od takich Emiratów Arabskich???

  7. pakowanie się w elektryczne autobusy w mieście z infrastrukturą trolejbusową to bezsens, trajtki jeżdżą z opuszczonymi pałami na dieslu a autobusy będą elektryczne….

    • Ocena: 0

      I właśnie za to jest ta nagroda !!! To jest AS nad ASy i nie ma na tyle sprawnych własnych autobusów |MPK że ma podwykonawców a jak i tak mało to wypuszcza trolejbusy na linię autobusową !!

  8. Ocena: 0

    Zapomnieli wspomnieć o nagrodzie „Pracodawca przyjazny pracownikom”
    Nagroda uzasadniona za traktowanie nas przez zarząd jak bydło i te janiebne podwyżki w szalonej wysokości 80gr brutto. Młodzi nie pchajcie się do tego bagna.

  9. Ocena: 0

    Nieustanne pasmo sukcesów gratulacje.A autobusu linii 45 od zmiany rozkładu tj.11.12.2018r. jak nie było tak nie ma!!!.Sytuacja dotyczy przystanku Szmaragdowa godzina 6:18 kierunek Metalurgiczna rozkład dnia powszedniego.Fikcyjny autobus.To po co jest w rozkładzie jeśli to nie prawda???

  10. As transportu a wczoraj zatrzęsienie 20 letnich złomowcyh Jelczy na mieście.

    • tzn? Gdzie można pooglądać 20letnie jelcze? Z chęcią bym się przejechał takim, lub ikarusem….

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia