Nowa odsłona Błoni pod Zamkiem. Zobacz projekt

Zastanawialiście się jak mogą wyglądać Błonia pod Zamkiem w Lublinie? Nowoczesny park miejski, strefy aktywności z miejscami do relaksu w formie łąk kwietnych i zielonych przestrzeni. Wszystko splecione z elementami nawiązującymi do historii tego miejsca. To obraz koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Błoni pod Zamkiem.

Projekt lubelskich architektów z Garden Concept, który prezentujemy poniżej obejmuje obszar ok. 40 ha. Aktualny teren opracowania – około 4 ha od Wzgórza Zamkowego do targu pod Zamkiem stanowi zaledwie wycinek pracy konkursowej.

Z prac koncepcyjnych wykluczono teren parkingu, a także działkę prywatną, znajdującą się w centrum opracowywanego obszaru. To wymusiło modyfikacje i rezygnację z części założeń koncepcji konkursowej, w tym ze stawu w centralnej części Błoni.

Projekt zmian wyglądu Błoni pod Zamkiem obejmuje utworzenie stref komunikacji, relaksu i aktywności. Przestrzeń ta ma być miejscem wypoczynku i wydarzeń kulturalnych.

– Zagospodarowanie Błoni pod Zamkiem wpisuje się w nasze działania zmian w dolinie Bystrzycy i rewitalizacji parków miejskich. Zależało nam na tym, by projekt wpisał się w historyczne sąsiedztwo z Pomnikiem Historii i panoramę Starego Miasta a jednocześnie stworzył nowoczesną przestrzeń dla mieszkańców. Priorytetem było także zachowanie istniejącej zieleni, na tym zależało także mieszkańcom – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Dużą rolę w koncepcji odgrywa zieleń, która kształtuje przestrzeń i tworzy klimat przyjazny do wypoczynku. Zdecydowano się zachować drzewostan i jednocześnie zadbano o to, by nowo wprowadzana zieleń nie przesłaniała panoramy miasta.

Projektanci zaznaczyli w swojej koncepcji cztery najważniejsze elementy: komunikację, pamięć, zagospodarowanie i mała architektura.

Komunikacja

Nowa sieć ścieżek pozwala na swobodne „przenikanie” błoni, częściowo pokrywa się z istniejącymi ciągami pieszymi, dodatkowo zostały wprowadzone liczne nowe połączenia w miejscach istniejących przedeptów lub z uwagi na nowe elementy zagospodarowania. Istotną zmianą jest wprowadzenie nowego pieszego połączenia od strony ul. Podwale (w wąskim przesmyku za zabudowaniami Zespołu Szkół).

Pamięć

Jednym z wątków projektowanej przestrzeni jest nawiązanie do historii miejsca, a więc do istniejącej tu niegdyś dzielnicy żydowskiej. Zaproponowano symboliczne zaznaczenie przebiegu ul. Krawieckiej (z płyt kamiennych tworzących ślad dawnej ulicy), rekonstrukcję dawnej studni w miejscu jej historycznej lokalizacji oraz umieszczenie w przestrzeni parku kilku pionowych przeszklonych obiektów fotograficznych.

Zagospodarowanie

Koncepcja zakłada stworzenie otwartego placu na styku Błoni i ul. Podwale z istniejącą Latarnią Pamięci, placu spotkań – w okolicy Wzgórza Zamkowego, z rekonstrukcja historyczną ceglanej studni, placu na skrzyżowaniu alejek nieopodal pomnikowej wierzby, ze zdrojem pitnym i meblami oraz placu wypoczynkowego w części południowej parku, na przedłużeniu nowego wejścia z ul. Podwale.

Zamiast stawu koncepcja przewiduje duże połacie traw ozdobnych, które falując na wietrze mają przypominać otwarty akwen. Teren Błoni ma być przeznaczony częściowo pod organizację imprez kulturalnych.

Mała architektura

Elementy małej architektury stworzą nowoczesne meble parkowe o zróżnicowanych formach (drewniane i betonowe) ławki, leżanki, wielofunkcyjne latarnie (oświetlenie + Wi-fi + monitoring) oraz kosze na odpadki – do segregacji, a także kosze na psie odchody.

Opinie i uwagi do koncepcji można przesyłać na adres [email protected] do 10 lutego. Na poniedziałek 6 lutego zaplanowane jest spotkanie konsultacyjne w tej sprawie, które odbędzie się o godzinie 17 w sali konferencyjnej na I piętrze przy ul. Bernardyńskiej 3 (Pałac Parysów). Po zakończeniu dyskusji nad ostateczną wersją koncepcji zagospodarowania Błoni firma będzie miała 8 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego.

Koncepcja Błonia pod Zamkiem 2017.pdf

2017-01-17 17:07:32
(grafika UM Lublin)

Zobacz również

25 komentarzy

 1. Lublin nie był miastem żydowskim!!! Dlaczego uporczywie, co raz częściej, lansuje się przy każdej okazji tę tezę? Proponuję mieszkańcom dobrze przyjrzeć się tej grupie zwolenników jak i ich projektom nim będzie za póżno.

  • Zocha masz rację Lublin nie był miastem żydowskim, ale był taki okres w historii naszego miasta że nie było ono homogeniczne jak teraz. Były takie czasy kiedy pomiędzy innymi nacjami w Lublinie istniała diaspora żydowska.
   I wydaje mi się że do tego nawiązuje autor artykułu.

   • no i co z tego, że istniała? Nie musi teraz Lublin cierpieć przez paskudztwa, które wymyślają znajomi kolesiostwa z ratusza i to za Nasze pieniądze…

    • A co ty konkretnie masz do starozakonnych ? ( sprytna nacja a że trochę zarozumiała , cóż ci o dużym IQ tak mają ) bo Tfuj prezio chyba nic , co pokazały wczorajsze Wiadomo-ości . No chyba , że bosak , winnicki i kowalski to twoi idole to przepraszam .

  • Jak nie potraficie zadbac o miasto to jak wasze? Interesuje sie ktos z was spawami miasta? Nie wiecie co robi rzad, co robi rada, nie czytacie obwieszczen. Wiekszosc zyje z dnia na dzien i tak sobie spokojnie bedziecie zyc dalej. Nawet nie wiecie jakie ustawy codziennie wprowadza rzad w Warszawie. Raz na rok potraficie krzyknac ze miasto jest wasze. Jak poprzenosic ludzi na drugi koniec kraju to by nawet nie zauwazyli. Tak sie interesujecie.

   • Jakim prawem chcesz zawładnąć miastem które nigdy nie było i nie jest twoje? To nie żydzi założyli Lublin, tylko przyszli na gotowe. Wchodzisz do mieszkania sąsiada i na grandę robisz porządki bo nie podoba ci się jego sposób dbania o swoją własność a następnie je przywłaszczasz? Tak ma wyglądać wdzięczność dla gospodarza, który ci pozwolił zamieszkać na swojej własności?

   • I co z tego,że byli ? Byli tylko dlatego,że król Kazimierz Wielki nadał im przywileje,które pozwalały na osiedlanie się na tych terenach. Póżniej wiele innych przywileji i praw.To oni powinni nam wystawiać pomniki i dziękować a nie my im.

  • W tym miejscu byla przez kilka setek lat dzielnica żydowska nieuku, a mieszkancow żydowskich byli do czasow wojny 40% w Lublinie.

   • Ja nawet wiem kto nie dopuścił, żeby procentowe proporcje nie zamieniły sie miejscami.
    Gdyby nie to Lublin jednak był miastem żydowskim.

   • Popraw swoją pisownię nieuku. Dodaj, że po wojnie, zostało ich dziesięciu. Prawdą również jest to, że tam gdzie są w większym skupisku, pojawiają się problemy i roszczenia. Przykłady na całym świecie nie tylko w Polsce.

    • Jasio Groszek (nie mylić z fasolą)

     Gdyby Żydzi rozmnażali się w takim tempie jak Chińczycy, Polaków byłoby znacznie mniej w Lublinie niż jest.

    • Tak, Tuwim, Leśmian, Słonimski, Brzechwa, Rubinstein, Jasienica, Lechoń, Irena Szewińska, Anna Jantar, itd, itp… – same problemy i roszczenia, nie?

     Chodzi o upamiętnienie HISTORII, wiadomo że gdyby urządzała to miejsce TVPis to pewnie by się okazało że przez 1000 lat mieszkali tam tylko przodkowie Kaczyńskiego, Kurskiego i Misiewicza…

     • tylko dlaczego zawsze trzeba upamiętniać żydów,a nie np ormian wikingów łemków tatarów

  • No wiesz dla niektórych Lublin to Jerozolima północy…niestety

 2. Zocha i tu w 100% zgadzam się z Tobą. Poza tym stylowe lampy i nowoczesne ławki- to totalny brak klimatu i duszy. Już spieprzyli Pl. Litewski tworząc klimat kosmodromu. Są miejsca które powinny zostać stylowe, przynajmniej w centrum no ale nowoczesna bryła zawsze dużo taniej wychodzi.

 3. Dla mnie to jakaś lipa. Wszystko na 1 kopyto. A te dziwne cegiełki białe w trawniku to co to Pan projektant od 7 boleści sam będzie to pielic.?

  • chodzi o to, żeby drenować kasę miejską i oczywiście jeszcze bardziej zadłużyć Lublin,a przy okazji napaść znajome firmy, bo tego „projektu” nie robili wolontariusze i za darmo tez nikt nic nie zrobi…

 4. Pampalini łowca zwierząt

  Lepiej jakby na tych błoniach ze dwa kościoły postawili.

 5. taaa,a może od razu scianę płaczu…,duduś by daleko nie musiał jechać…

 6. co oni robią z tym Lublinem.Już lepiej niech te błonia zostaną takie jakie są,bo wyjdzie to samo co z Pl. Litewskim.Jedna wielka bryła betonu,a było tam tak klimatycznie.

 7. cokolwiek by nie zrobili- jakiegokolwiek parku, terenu zielonego i niestety i tak będzie zasrany przez psy.

 8. Meredith – oczywista sprawa, bo żyło ich tu dziesiątki tysięcy, tworzyli Lublin setki lat, i zostali tu straceni. Wikingowie mieli tu jakąś diasporę? Tworzyli to miasto? Łemków powinno się jak najbardziej upamiętnić – w Bieszczadach, są z tym oczywiście trudności, Tatarzy sobie wciąż żyją.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7948zł 0.98%
  • GBP 4.97zł 0.4%
  • EUR 4.2894zł 0.06%
  • CHF 3.8079zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Zaproszenie na koncert zespołu Hunter. Weź udział w konkursie, wygraj płytę z autografem!
  W Lublinie odbędzie się spektakl Sztukmistrze – program SPEKTRUM. Mamy dla Was bilety!
  Zadbaj o swój rozwój – przyjdź na Dni Kariery®!
  Podczas meczu Motoru Lublin z Avią Świdnik odbędzie się zbiórka dla Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Lubelski Animals”
  Znajdź wymarzone lokum na Targach Mieszkań i Nieruchomości
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.