Niebezpieczne gałęzie nad lubelskimi chodnikami. W ciągu miesiąca sytuacja ma się zmienić

W wielu miejscach w Lublinie w rejonie chodników znajdują się drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Wszystko za sprawą znajdujących się za nisko gałęzi.

Na problem zwrócił uwagę nasz Czytelnik, który przesłał zdjęcia z kilku lubelskich ulic. Widać na nich, że w wielu miejscach gałęzie zagrażają bezpieczeństwu pieszych i tam gdzie są ścieżki rowerowe, bezpieczeństwu rowerzystów.

– Władze miasta Lublin nie radzą sobie z zachowaniem porządku w mieście i zapewnieniu mieszkańcom miasta oraz turystom bezpiecznych i komfortowych spacerów i ruchu pieszego. Widać to w wielu miejscach w Lublinie, chodniki są w opłakanym stanie, a ponadto nad chodnikami zalegają gałęzie uniemożliwiając swobodne przejście – napisał do nas Czytelnik.

Jak wynika z Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (tj. Dz.U.2016. poz 124)

„Nad drogą powinna być zachowana wolna przestrzeń, zwana dalej „skrajnią drogi”, o wymiarach określonych w załączniku nr 1…. 4. Wysokość skrajni nad chodnikiem lub ścieżką rowerową powinna być nie mniejsza niż 2,50 m, a w wypadku ich przebudowy albo remontu może być zmniejszona do 2,20 m.”

Załączone zdjęcia pochodzą z dzielnicy Wieniawa, kilka zaś jest z śródmieścia. W innych dzielnicach sytuacja wygląda podobnie. Jak dodaje nasz Czytelnik wysokość skrajni na chodnikach Lublina jest sprzeczna ze stanowionym prawem.

O zalegające gałęzie nad chodnikami zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Lublin, m.in. o to, kiedy zostaną usunięte.

– Myślę, że w ciągu miesiąca zostaną wykonane prace w granicach pasa drogowego dróg publicznych – odpowiedział nam Karol Kieliszek z Biura Prasowego Miasta Prezydenta Miasta Lublin

Piszcie w komentarzach w jakich lokalizacjach jest podobna sytuacja.

2018-05-19 08:16:56
(fot. nadesłane)

Zobacz również

10 komentarzy

 1. Gałęzie to jeden problem. Inny to krzewy lub niewykoszona trawa zasłaniające widoczność na skrzyżowaniach lub w pobliżu przejść dla pieszych. To częste np na LSM.

 2. Na Bronowicach jest to samo!

  • jakby chodziło o sprzedaż gruntów to żuk by się szybko zainteresował sprawą

 3. O jejku. W lesie też trzeba gałęzie przycinać? Niech się szanowne mieszczaństwo schyli czasami. Nie zaszkodzi zdrowiu.

 4. Przytnijcie drzewa na Sowińskiego, Latarnie świecą a ciemno jak […]. Od kładki do Głębokiej tragedia, zwłaszcza przy przejściu dla pieszych. Przez zaniedbania Ratusza, Miasto płaci za oświetlanie ptakom gniazd a nie ulic i chodników. Można latarnie wyłączyć, nic nie dają a prąd kosztuje.

 5. Jan nierzetelny

  Przytnijcie,,żywopłot” na Filaretów przy skręcie w Pana Balcera. Pedaliści pędzący z góry od ronda przy ZUS są niewidoczni !!

 6. Biedactwo z tego czytelnika.Boi sie ze mu srak napta na beret?

 7. Trawy rowniez nie wykoszone praktycznie w całym lublinie jak mozna dopuscic do takiej sytuacji zeby miasto wojewodzkie było łaką , ciekawe kiedy wkoncu beda kosic na jesien? a pozniej sie dziwią skąd tyle kleszczy ?

 8. polityczna odpowiedzialnosc za ten stan rzeczy ponosi Krzysztof Żuk i cała Platforma Obywatleska

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska