Nie chcą zagłębia węglowego na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim. Będzie protest

W piątek o godzinie 18.00 na placu Łokietka przed lubelskim Ratuszem odbędzie się „Marsz dla Polesia”. Ma być on głosem sprzeciwu wobec planów rozwoju górnictwa węglowego na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim, w obronie zagrożonej przyrody i zasobów wodnych oraz w obronie klimatu.

Pikietę organizuje ruch „W obronie Polesia”, który walczy o zachowanie tego jednego z najbogatszych przyrodniczo fragmentów Europy, w niezmienionej formie. Obszar Polesia objęty jest bowiem kilkunastoma formami ochrony przyrody na czele z Parkiem Narodowym wpisanym na listę konwencji z Ramsar. Duża część Polesia Lubelskiego włączona została również do Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO.

Jak wyjaśniają przedstawiciele ruchu „W obronie Polesia”, w czasie gdy międzynarodowe gremia naukowe ogłaszają dramatyczne prognozy zmian klimatycznych, „szóste wielkie wymieranie gatunków” oraz konieczność szybkiego odejścia od paliw kopalnych a Lubelszczyzna przeżywa kolejną w ostatnich latach suszę, na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim krok po kroku realizowany jest scenariusz budowy „drugiego Śląska”. Nowe kopalnie, nowe szyby i obszary górnicze, koncesje na poszukiwanie i wydobycie węgla mają się znaleźć w bezpośrednim sąsiedztwie lub wręcz pod najcenniejszymi terenami przyrodniczymi i popularnymi jeziorami wypoczynkowymi.

– Górnictwo to pewien rozwój ekonomiczny, ale na krótka metę – kosztem przyszłych pokoleń i innych gałęzi gospodarki jak turystyka czy rolnictwo. Wykształcenie górnika jest długie i kosztowne, więc wiele miejsc pracy przypaść może fachowcom ze Śląska lub z Ukrainy. Jak pokazują doświadczenia regionów górniczych i pogórniczych, ekologiczne i społeczne problemy trwają o wiele dłużej niż eksploatacja węgla, a ich koszty obciążają w dużym stopniu lokalne społeczności – dodają.

Dlatego też zorganizowali akcję protestacyjną w trakcie której wyrażą swój sprzeciw wobec zamiany w zagłębie węglowe regionu w którym tysiące Lublinian wypoczywa nad jeziorami. Chcą bronić bogactwo oparte jest na podmokłych i wodnych siedliskach, wrażliwych na zmiany stosunków wodnych, gdyż zakłócenia stosunków wodnych mogą być bezpośrednim skutkiem wydobycia węgla.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

26 komentarzy

 1. Popieram, powinni tam nastawiać wiatraków zamiast grzebać w ziemi.

  • Przeciwko wiatrakom też protestowali. 😉 jakby ktoś powiedział im, że za tydzień spadnie gwiazdka z nieba to też komitet protestacyjny by się zawiązał !

  • A poza tym już nie można stawiać wiatraków. Piss tak prawo pozmieniał, że wyłączył 99% pow. kraju z możliwości stawiania nowych masztów. Heheeehee heheee hehee

  • Nie postawią wiatraków bo też by były protesty a to że za głośne że szpecą krajobraz . Ekolodzy zaraz by dodali że zagrażają przelatującym ptakom

  • najbezpieczniejsze bezmetanowe bezwypadkowe [ wypadki nieliczne] kopalnie maja sens – zastanowcie sie dlaczego niemcy wycieli w ub. roku tysiacletnia puszcze kilkast ha by zbydować !!!-kopalnie wielka wegla brunatnego odkrywkową!! a uns nasyłaja platnych pseudo ekologow lub ludzi niekumatych! mamy wybor b. mało zywnosci lub opryski i duzo zywnosci – wiadomo ze czasami lepiej by bylo stonkę ziemniaczana zebrac rekami ale w skali setek tysiecy ha -awykonalne -chodzi o kompromis – dolina rozpudy i wielki bój pokazuje jak wielka krzywde nasłani pseudoekolodzy napuszczeni przez okreslone siły zrobily temu miejscu -pobudowanie kaskady nad dolina nie zakłucalo nieczego i nieowiele zmienilo ekosytem natomiast bydowa obwodnicy b. kosztownej i… droga stala sie duuuuzo dluzsza przeciela pola rolnikow etc wyrzadzono nieprownywalnie wiecej szkod ale tam byla wielka polityka i okrleslone sily

  • Przeciwko pozostawieniu toru w Lublinie też protestowali. Zawsze komuś będzie coś nie pasować.

 2. …rychło w czas heheee hee hee

 3. Taaa… I tych pseudo zielonych postawic przy tych wiatrakach żeby nimi kręcili. Od węgla niestety nie da się odejść i jest tak na calym świecie, wiedzą o tym wszyscy a bajbardziej te zielone pomylence. Piszą o szkołach itd. jakby właśnie poszedł do szkoły tobzrozumialby dlaczego węgiel jest jak narazie najpewniejszym źródłem produkcji energii w Polsce i w pozostalych zakatkach świata. A najlepiej to wszystko zamknąć, zasypać i nie mieć NIC. Później przyjdzie obcy i sobie otworzy za freee taką kopalnie i będzie wielka feta bo ludzi uratował.

  • To się już dzieje. Inwestorem/Inicjatorem tej kopalni (czy jakkolwiek ich nazwać), nie jest firma z Polski.
   Wielkie pieniądze za tym stoją, więc tym bardziej miejmy świadomość, że żadnych korzyści nie będzie w tym przypadku dla nas. Oprócz maksymalnie kilkuset miejsc pracy, które i tak zostaną obstawione przez specjalistów spoza lubelszczyzny, to żadnego transferu technologi, żadnej myśli technicznej. Jedynie pracownicy fizyczni.
   Zwróćcie uwagę choćby na motoryzację – cieszymy się z byle nowej fabryki i 200 miejsc pracy ale jak już dojdzie do awarii, albo choćby konserwacji jednej z maszyn to musimy wołać specjalistów z zagranicy. Nie mówiąc już nawet o projektowaniu nowych produktów, wymyślaniu nowych technologi czy tworzeniu/ulepszaniu procedur produkcyjnych. Jaki to jest rozwój dla naszego kraju, jeśli całym naszym zakresem obowiązków jest wciskanie przycisków start/stop?
   Ludzie, to nie rozwój, to eksploatacja naszego kraju!

 4. Niech zrobią petycję przeciw budowie tego syfu. Większość okolicznych mieszkańców ja podpisze. Kopalnia to dla sąsiadujących miejscowości same minusy. Sam mieszkam kilka km od bogdanki i podpisze każdy dokument żeby nic podobnego nie powstawało.

  • …ty podpiszesz? A kim ty jesteś? Co ten twój podpis znaczy hehee? Cały świat czeka w napięciu kiedy cos podpiszesz gwiazdo ! Ciemnogród!

   • Ja czekam, aż Pan Stu podpisze taką petycję 🙂
    xoxo, patrząc statystycznie, z naszej próby wynika że 50% społeczeństwa czeka na ten podpis, więc można Pana Stu nazwać gwiazdą jak najbardziej 😉

    • Statystyka to wspaniała dziedzina matematyki 😉 statystycznie to każdy człowiek ma jedną pierś i pół penisa 😉

  • Jakby nie Bogdanka to nic by tu nie było włącznie z tymi nowymi domami które się mija jadąc do Łęcznej z Puchaczowa, i nie tylko, a sama Łęczna byłaby jak wieś…

 5. Mają rację, sporo jezior może wyschnąć .Gdzieś czytałem kiedyś że od momentu powstania „Bogdanki” w okolicach Rozkopaczewa wody powierzchniowe i gruntowe znacznie opadły.

  • …taaa. Zwłaszcza powierzchniowe hehee. Same jak okiem sięgnąć poste koryta rzeczne !
   Ja gdzieś czytałem o skokach w nadprzestrzeń i jednorożcach;)

   • „Środowisko wodne jest tym elementem środowiska naturalnego, który jest najbardziej poszkodowany wskutek działalności górniczej. Działalność górnictwa powoduje przede wszystkim zakłócenie bilansu wodnego w danym rejonie, obniżenie zwierciadła wód podziemnych powodujące powstanie lokalnych i regionalnych lejów depresji i zmniejszenie zasobów tych wód, całkowite zdrenowanie niektórych poziomów wodonośnych, zanik źródeł, wysuszenie studni gospodarskich i ujęć komunalnych oraz cieków powierzchniowych oraz zmiany jakości wód powierzchniowych i podziemnych.”

    Źródło: http://www.pgi.gov.pl/gdansk/wody-podziemne-pomorza/127-kopalnia-wiedzy-nowe/wody-podziemne/582-wpsyw-likwidacji-gctwa-na-prodowisko-wodne.html

   • Pojedź nad Mytycze, obejrz je i zapytaj się okolicznych mieszkańców jakiej wysokości woda w nim był i ile było w studniach a potem chapę drzyj .

 6. Ekooszolomow wysiedlic do Niemiec!!!

 7. Ci co piszą te sarkastyczne komentarze nigdy na Polesiu nie byli. Pojedźcie i zobaczcie jakie to cudowne miejsca a też zmienicie zdanie.

 8. pytanie za 100pkt- co ma ratusz do potencjalnej kopalni?

 9. kopać kopać kopać , węgiel tylko węgiel , ekooszołomy w bieszczady ,

 10. ta kopalnia jest poprostu zbędna i tyle, postawcie ją sobie na śląsku papa węglowe oszołomy ;P
  górniczo hutnicza orkiestra dęta … robi wam papa-rara

 11. ile płacą za udział w demonstracji i gdzie się zgłosić ?

 12. Popieram protest.
  A nie moglyby protestowac jakies mlode dziewczyny, poparcie by troche wzroslo 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8053zł 0.22%
  • GBP 4.9682zł 0.24%
  • EUR 4.2344zł -0.01%
  • CHF 3.941zł -0.03%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Lublin na weekend 17-19 stycznia
   Magiczna Latarnia – startują zapisy dla klubu filmowego dla dzieci
   Masz pomysł na biznes? Przyjdź na spotkanie
   RCKiK Lublin – zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   Chełmskie Podziemia Kredowe – bezpłatne zwiedzanie unikalnej w skali Europy atrakcji turystycznej!
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.