Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nasz Zabytek – zagłosujmy na Dworzec Autobusowy na Podzamczu w Lublinie

Fundacja Most the Most organizuje kolejną edycją konkursu „Nasz Zabytek”, tym razem skierowaną do mieszkańców województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Zwycięski obiekt otrzyma dofinansowanie do 1 mln zł przeznaczeniem na rewaloryzację i dostosowanie do wybranej funkcji społecznej. Czasu na zgłoszenie zabytku pozostało bardzo mało, termin upływa 21 maja.

– Postanowiliśmy zgłosić do konkursu Dworzec Autobusowy znajdujący się na Podzamczu, gdyż uważamy, że jest to wartościowy obiekt, doskonale nadający się do wzbogacenia o nowe funkcje: kulturalne, turystyczne, społeczne. Równocześnie, pomimo przeniesienia ruchu autobusowego w rejon dworca kolejowego, może nadal pełnić rolę komunikacyjną, jako np. przystanek przesiadkowy. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić posiłkując się materiałami, które opublikowaliśmy na facebooku Modernizmu w Lublinie. Zachęcamy do głosowania – mówi architekt Marcin Semeniuk ze stowarzyszenia Modernizm w Lublinie.

Dworzec Autobusowy w Lublinie wybudowano w latach 1965-1968 według projektu wybitnego architekta Wiesława Żochowskiego, specjalisty w dziedzinie architektury komunikacyjnej i samochodowej oraz konstruktora Eugeniusza Szurgota. Jest to obiekt kompletny i harmonijny, wyróżniający się na tle podobnych budowli z lat 60. w Polsce. Charakterystyczną formę obiektu tworzą: harmonijkowe przykrycie, wydatne przeszklenia, szklana mozaika we wnętrzu hali, zadaszenia peronów o dynamicznej formie. Dworzec odegrał istotną rolę w procesie modernizacyjnym powojennego Lublina i był ważnym czynnikiem ułatwiającym lublinianom podróżowanie i komunikację międzymiastową.

Warto podkreślić, że Dworzec jest jednym z najmłodszych zabytków województwa lubelskiego. W ostatnich latach kilkukrotnie był miejscem wystaw i wydarzeń kulturalnych, których celem było ukazanie uniwersalności architektury obiektu, pozwalającej na niemal dowolne kształtowanie zestawu towarzyszących dworcowi funkcji, np. podczas jednej z Nocy Kultury hala poczekalni pełniła funkcję zarówno obsługi pasażerskiej, jak i małego centrum kultury i sztuki.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto chce zrobić coś dobrego dla swojej społeczności i regionu. Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy na stronie: www.mostthemost.pl/nasz-zabytek

Nasz Zabytek – zagłosujmy na Dworzec Autobusowy na Podzamczu w Lublinie

(fot. nadesłane)

25 komentarzy

  1. Czy to artykuł sponsorowany ? Dlaczego zachęcacie akurat do zgłoszenia tego obiektu ? Jest tyle innych ciekawych miejsc. Bańka to za mało żeby cokolwiek w tym miejscu zmienić. To są długie lata zaniedbań i rewitalizacja tego miejsca to projekt bardziej na 20 mln. Bańka to na malowanie może starczy. Wiadomo jak to jest z publicznymi inwestycjami.

  2. kronikidewelorozwoju

    Czirliderom dewelo-rozwoju marzy się zaoranie funkcjonalnego dworca, dzięki któremu tysiące ludzi dziennie wygodnie docierało busami do centrum Dziadogrodu, a co dewelo-banda zdecydowała się zniszczyć, żeby dewelo-buractwo mogło zarobić na sprzedaży jelonkom apartamĘtów pod wynajem para-hotelowy, który zresztą gwarantuje umoczenie.

  3. Ten „zabytek” powinien zniknąć z planu miasta jak te radzieckie pomniki.

  4. Ręce opadają, że budynek z kilkoma szybami z betonowym dachem, wyglądający jak hala czy barak, ma być zabytkiem, bo osiągną swoje lata, ludzie czy wy żeście poszaleli.

  5. W Kielcach to jest ładny dworzec. A to to rozebrać.

  6. 1 milion się przyda, żeby mieć za co go rozebrać.

    • Rolnik z miasta lublin

      Mietek widzę że w wyburzeniach mało się znasz są firmy które dopłaco żeby pozyskać pozyskany materiał to tkzw gruz na drogi a jest tam konkretny wiemy ile powstaje w gminach nowych dróg więc nie ma z tym problemu pozatym samej konstrukcji metalowej wtkzw wiaty jest przy takim obiekcie kilkaset ton znam firmy które już nie sprzedają na zlom tylko są to konstrukcje do dalszego użytku sam obiektywnie jak by go rozbierali przyjął bym go za free jak coś mogą się do mnie zgłosić resztę sobie dam radę i nic miasto nie musi mi placic

  7. …ten śmietnik? Już lepiej zgłosić toi toia 😉

Dodaj komentarz

Z kraju