W najbliższych dniach czeka nas dynamiczna pogoda. Nadchodzą obfite opady deszczu

W drugiej części nocy z wtorku na środę Polska zaczęła dostawać się pod wpływ układu niskiego ciśnienia o imieniu „VADJMA”. W najbliższych dniach ten niż będzie kształtował pogodę w kraju.

Dzisiaj stery nad pogodą przejmuje w całości niż baryczny, który powstał nad Bałkanami i zmierza do Polski. Przyniesie on dużą dynamikę procesów pogodowych na obszarze naszej części Europy. Spodziewamy się intensywnych opadów o charakterze wielkoskalowym, jak i też miejscami konwekcyjnym. Nie da się wykluczyć burz.

Termometry na obszarze województwa lubelskiego pokażą od 18°C do 21°C. W ciepłym wycinku niżu znajdzie się cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Według prognoz pierwsza strefa opadów o charakterze wielkoskalowym zacznie wkraczać nad południową część regionu dzisiaj o godzinie 10. Najpierw zacznie padać na Roztoczu, następnie z biegiem godzin opady przemieszczać będą się na północ. Niewykluczone są lokalnie słabe burze.

Po godzinie 16 ulewne opady zaczną ustawać nad regionem. Jednak modele meteorologiczne sugerują, że wschodnią połowę województwa lubelskiego zahaczy układ burzowy, jaki ma uformować się nad Ukrainą. Zjawiska burzowe ze względu na bliskość niżu mogą wystąpić na sporym obszarze województwa lubelskiego, natomiast ich podstawowym zagrożeniem mają być obfite opady deszczu, miejscami prowadzące do podtopień.

W czwartek kontynuacja dynamicznej aury nad Polską. Nasz region pozostanie pod wpływem niżu „VADJMA”. Nie zabraknie opadów atmosferycznych, silnego wiatru do 70 km/h. Tworzyć mają się liczne chmury Cumulonimbus, jakie przyniosą obfite, lecz na ogół krótkotrwałe opady deszczu. Nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych. W przerwie pomiędzy opadami świecić będzie słońce. Termometry pokażą od 16°C do 20°C.

W najbliższych dwóch dniach w naszym regionie spadnie od 15 mm do 40 mm deszczu, najwięcej w południowej części województwa.

Opadów i lokalnych burz nie można wykluczyć również w piątek. Powinny one być jednak zdecydowanie mniej intensywne niż czwartkowe. Pogoda uspokoi się na weekend.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/prognoza-pogody-lubelszczyzna/

SYTUACJA BURZOWA W LINKU
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-05-16 07:26:58
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

5 komentarzy

  1. Trawka wykoszona, to może popadać, byleby nie za dużo, bo nie zamierzam latać z kosiarką raz w tygodniu.

  2. No i fajnie już mam dość podlewania warzyw i truskawek
    Gorzej z trawą.?

  3. I gdzie te burze?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Uroczyste poświęcenie wozu bojowego w Żabnie
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
W najbliższą sobotę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się „Potańcówka”
Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy