W piątek jedź rowerem do pracy, dostaniesz słodką niespodziankę

Wiele osób od lat dociera do pracy rowerem, codziennie lub prawie codziennie. 18 maja to światowy Dzień Dojeżdżania Rowerem Do Pracy, na kilku ulicach miasta na lubelskich rowerzystów będą czekały niespodzianki.

Jest to wiosenna edycja podobnego wydarzenia, które współorganizowało w lutym Porozumienie Rowerowe Lublin. Pokażcie całemu światu, że lubelscy rowerzyści i lubelskie rowerzystki nie widzą przeszkód, by do pracy, na dodatkowe zajęcia, czy w sprawach urzędowych przyjechać rowerem.

18 maja między godz. 7:00 a 8:30 przedstawiciele Porozumienia będą na was czekać z napojami, owocami i słodkościami – Most Kultury (ulica Zamojska) i rondo na LSM obok ZUS (ulice Filaretów i Zana). W godzinach popołudniowych zapraszają zaś na Plac Litewski, gdzie odbędzie się dyskusja o dojeżdżaniu do pracy.

Porozumienie Rowerowe Lublin chce, aby ten dzień był elementem szerszej akcji dojeżdżania rowerem – nie tylko do pracy, ale i na spotkania towarzyskie, na zakupy etc.

– Przygotowujemy opracowanie najlepszych tras dla rowerów z poszczególnych dzielnic Lublina do centrum miasta. Będziemy wspierać inicjatywy pracodawców oraz działania instytucji służące Rowerowym Dojazdom. Zapraszamy inne organizacje rowerowe i osoby indywidualne do pomocy w przedsięwzięciu – mówi Jacek Śliwiński.

Zachęcamy mieszkańców Lublina do zamieszczania na swoich profilach internetowych zdjęć związanych z dojeżdżaniem rowerem do pracy. Dokładniej chodzi o zdjęcia, które pokazują jakąś ciekawostkę związaną z tematem niniejszego wydarzenia – na przykład szczególne udogodnienia dla rowerzystów ze strony pracodawcy. Albo coś, co uważacie za charakterystyczne lub warte zwrócenia uwagi, jeżeli chodzi o codzienne docieranie rowerem do ważnych dla was miejsc w Lublinie. Fotki oznaczcie tagami – #lublinrowerem i #btwdlublin [może być selfie]

Zdjęcia należy oznaczać do 20 maja (niedziela) włącznie. Następnego dnia, 21 maja, członkowie Porozumienia Rowerowego dokonają oceny zdjęć. Wśród TRZECH najciekawszych relacji rozlosujemy nagrody od Porozumienia i od partnerów akcji – koszulki, gadżety i akcesoria rowerowe. I miejsce – lampa rowerowa + koszulka + bidon + gadżety/akcesoria, II i III miejsce – koszulka + bidon + drobne akcesoria i gadżety

Pamiętajcie też, że można wnioskować o porządne stojaki rowerowe w okolicach miejsca pracy i miejsca zamieszkania. Wnioski zbierane są na stronie http://loverowy.lublin.eu/strona/zgloszenia

2018-05-16 07:42:47
(fot. pixabay.com)

Zobacz również

32 komentarze

 1. Większość ludzi zaczyna pracę o 6:00. Pracownik biurowy nie bedzie jeździł do pracy rowerem z wiadomych względów.

  • Pracuję za biurkiem (ale nie jestem urzędnikiem), dojeżdżam do pracy codziennie na 8.00 i nie widzę problemu z „wiadomymi względami”. Odzież turystyczna/rowerowa stoi obecnie na takim poziomie, że człowiek mimo pocenia się nie śmierdzi. Są też skuteczne antyperspiranty. W pracy się przebieram (choć nie zawsze muszę), a w razie czego mogę wziąć prysznic.

   • Racja, jednak nie każdy ma możliwość wzięcia prysznica w pracy 😉

    • Prysznic to nie jest niezbędna rzecz by móc dojeżdżać do pracy rowerem. Raczej tempa i ubioru. Kiedy jadę rano do pracy, to nawet w środku lata jest na tyle chłodno (nie-gorąco), że przez te moje 8 km się nie zapocę i nie muszę brać prysznica (osoby z pokoju potwierdzają brak smrodu ;). A wracając, nawet jak się mocno spocę w upał nie ma to już znaczenia bo w domu biorę prysznic.

     • Wszystko wskazuje na to że w piątek sama matka natura przygotuje nam obfity prysznic i to jeszcze podczas jazdy, więc Wasza dyskusja wydaje się być bezprzedmiotowa 🙂

     • Osoby w pokoju są albo bardzo kulturalne albo same są przyzwyczajone do smrodu.

 2. Mariusz Tatary

  Dla mnie pedalarze na ulicach miasta to spowolnienie ruchu i korki. Lublin to nie Słupsk, tu takie rzeczy nie przejdą. Zjedzcie sobie swoje słodkości sami i dajcie ludziom normalnie dojechać do pracy.

  • Hmmm… Następnym razem wrzucę nagranie z wideorejestratora jak jedziesz autem i spowalniasz ruch drogowy – niech Internauci ocenią kto tworzy korki na drodze 😀

   • Ta, bo rowerzyści w Lublinie jeżdżą ulicami… W sumie – przepraszam – rowerzyści jeżdżą ulicami, natomiast na chodnikach spotyka się buraków na rowerach, którzy chyba zapominają, że jak chodnik nie ma odpowiedniej szerokości to się po nim nie jedzie, nawet jeżeli na ulicy obok chodnika jest dozwolone więcej niż 50 km/h. Odkąd wprowadzili rower miejski odsetek idiotów na rowerach wzrósł drastycznie, strach iść chodnikiem np. wzdłuż Solidarności bo kretyni pędzą na złamanie karku żeby wyrobić się w darmowym czasie przejazdu…

    • Chodnikiem nie można poruszać się na rowerze, jedyne odstępstwo od tego jest wtedy, gdy szerokość ulicy i warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie dla rowerzysty. Natomiast Ci wszyscy poruszający się chodnikami łamią prawo, a policja ich nie ściga, bo ten proceder jest na tyle rozpowszechniony, że przymykają na to oko, możliwe też że co niektórzy może nawet nie widzą, że mogli by wypisywać za to mandaty. Myślę, że w naszym mieście dzięki temu podreperowali by ładnie budzet państwa.
     I tak, wiem wtedy jaki by był ból tyłka i biadolenie, odwoływanie się i miganie od płacenia mandatów, protesty, że to tak nie może być, przecież nie będą jeździli po ulicach bo to niebezpieczne itd. itp. Ale jestem pewien, że w końcu nauczyło by to ludzi, że chodznik jest dla pieszych, a nie dla rowerów czy innych pojazdów.
     Jestem jeszcze w stanie zrozumieć, jak ktoś, kto dobrze panuje nad swoim rowerem i jest do niego już przyzwyczajony, jedzie chodnikiem, taki przynajmniej jest w stanie wyhamować albo zrobić jakiś manewr żeby zapobiec kolizji, ale jak widzę ludzi na tych rowerach miejsckich, którzy często nie są w stanie zapanować nad tymi ciężkimi i dużymi rowerami, ledwo udaje się im jechać prosto, a do tego nie znają danego roweru i nie mają pewności czy coś im się nie posypie po drodze, to ciarki przechodzą. Niestety takich to ciężko nawet na ulicę puścić, powodowali by jeszcze większe zagrożenie.
     I na koniec najlepsze, skutery miejskie, tylko czekać, aż ktoś nieodpowiedzialny, ze znikomą znajomościa przepisów ruchu drogowego, zrobi sobie na takim krzywdę.

  • Własnie dlatego że część osób przesiadło sie na rowery to korki sa takie a byłyby WIĘKSZE. Przecież teraz auto ma każdy równiez ci których widzcie na rowerach. Niech wam sie nie wydaje że oni jeżdzą rowerem dlatego że nie mają samochodu. Otóz nie samochód zrobił się uciążliwy ze wzgl własnie na korki, na brak miejsc do parowania i koszty parkowania, a ci rowerzysci są prekursorami zmian jakie i tak nas czekają. Kierowcy muszą zaakceptowac rowerzystów bo będzie ich tylko wiecej.

  • To od razu dopisz, że korki powoduje również kilkaset (200÷300) autobusów, które jeździ w godzinach szczytu po Lublinie. Bo 50000 aut osobowych nie ma żadnego wpływy na korki.

  • Nie przypominam sobie kiedy ostatnio wystąpił korek na drodze rowerowej. A na głównych ulicach codziennie w szczycie.
   Jest wolny wybór. Albo stoisz w korku i wmawiasz sobie, że muszę wieźć siebie samochodem, bo tak jest wygodniej i szybciej, albo wybierasz inny sposób dotarcia do celu.
   Ale jeżeli Ty codziennie pralkę kupujesz i musisz dotrzeć w wyprasowanym ortalionie do sortowni śmieci – to już na to nic nie da się poradzić.
   Spróbuj poprosić resztę kierowców o to, żeby zrobili Ci miejsce na drodze – może to podziała.

  • Trollu tatarski, takich korków jak nadmiar samochodów albo nieumiejętny kierowca, żaden rower nie jest w stanie stworzyć – nawet jeśli jest zmuszony jechać jezdnią.

  • Sam pedalarz jesteś gdyby nie ostrożność rowerzystów to dawno tacy jak Ty „bardzo dobrzy” kierowcy porozjeżdżaliby nas na amen.

 3. Ustawcie się przy przejściach dla pieszych i wręczajcie słodkości tym , co cztery litery z rurki zdejmą i zgodnie z przepisami, przeprowadzają rower.

  • Niezgodna z przepisami jest również jazda (a nie prowadzenie) roweru po chodniku. Dlaczego więc wymagasz egzekwowania tych przepisów wyłącznie na PdP?

  • To za dużo tych słodkości im nie pójdzie… Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy przeprowadzają rower po przejściu dla pieszych. Reszta ma to w czterech literach, bo w razie czego pieszy patrol policji czy SM może im naskoczyć – roweru nie dogonią.

 4. Ma ktoś pożyczyć rower? Głodny jestem.

 5. Pozytywna inicjatywa. Wchodzę w to.

  • Smacznego, zapraszamy na wypieki z jaj made in Leclerc. Białko (robale) – gratis!

 6. Słodkości? Jak widzę młode laski które w biodrach mają więcej niż wzrostu to chyba nie tędy droga.😉😉

 7. Chętnie bym do pracy dojeżdżał rowerem, ale wyruszając z Lublina prawie 20 km, musiałbym dokładać do tego ze dwie godziny w jedną stronę. Poza tym poza miastem infrastruktura rowerowa praktycznie nie istnieje…

 8. Mam nadzieję, że nagradzani będą wyłącznie rowerzyści, poruszający się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

 9. pieszy, kierowca, biegacz i rowerzysta

  „Zapraszamy inne organizacje rowerowe i osoby indywidualne do pomocy w przedsięwzięciu – mówi Jacek Śliwiński”
  Z tym zaproszeniem to może ostrożnie.
  Są organizacje rowerowe (stowarzyszenia), które lubią coś skrócić.
  Na przykład skrócić trasę 6 Maratonu Lubelskiego, który w ten sposób przestał być maratonem.

 10. Ja do pracy rowerem dojeżdzać nie mogę bo nie ma do tego infrastruktury, a al. Witosa z ograniczeniem do 70/80 gdzie każdy leci stówką, nie jest bezpiecznym miejscem, pojazdy na prawym pasie muszą zjeżdzać na lewy i powoduje to stłuczki i niebezpieczne sytuacje kiedy nagle ciągły ruch pojazdów przez rowerzyste musi być shamowany do 25km/h
  Pobocza nie ma, chodnika nie ma.

 11. To sobie wybrali dzień. W piątek opady prawie cały dzień.

 12. Przy al. Tysiąclecia na odcinku od ul. Prusa do ul. Kompozytorów to rowerem jedzie się po wydeptanej w trawie ścieżce. Wstyd w środku Lublina

  • między innymi rowerzysta

   Dziwisz się?
   Spartaczone wykonania, dziury i niebezpieczne miejsca na DDR.
   Drogi kończące się w tak zwanej „d…. murz…”.
   Projekty będące niebezpiecznymi rozwiązaniami.
   A czym zajmują się stowarzyszenia rowerowe?
   Urządzają jakieś dziwne happeningi i walczą o powstawanie rowerowych straganów.
   Samouwielbienie i „parcie na szkło”.
   Wyciszają krytyczne głosy traktując je jako atak na rowerzystów.

 13. też rowerzysta (między innymi)

  Maraton nie był maratonem bo uczestnicy skrócili sobie atestowaną przez PZLA trasę.
  Piotr Kitliński (Dyrektor 6 Maratonu Lubelskiego) powiedział:
  „Uczestników wybiegających ze stadionu miały pokierować osoby z dwóch służb. Jako pierwsza, we właściwym kierunku, powinna skierować biegaczy policja, która zabezpieczała ruch. Poza tym zaprzyjaźnieni rowerzyści, którzy prowadzili maraton, też nie pojechali we właściwą stronę”
  Czy Stowarzyszenie Rowerowy Lublin gdziekolwiek użyło magicznego słowa „przepraszam”.
  A jeśli nie poczuwają się do winy czy odpowiedzieli na publiczną wypowiedź Piotra Kitlińskiego?
  Do dzisiaj czytam jedynie „samopochwały” jacy to oni (zaprzyjaźnieni rowerzyści) byli wspaniali.
  I tak właśnie w Lublinie działa rowerowe stowarzyszenie.
  Pożytku żadnego ale za to głośno (mam na myśli publiczne odtwarzanie muzyki zarówno w czasie maratonu jak i masy krytycznej).

 14. A w PZL Świdnik, ~3000 ludzi zatrudnionych, zakaz jazdy rowerem od 5 lat, bo 5 lat temu kierowca potrącił prawidłowo jadącego rowerzystę. Bareja się w grobie przewraca 😉

 15. Dojeżdżam do pracy od 6 lat i jest to sama przyjemność.
  Nie śmierdzę 🙂 W lecie można się przebrać przecież, nie stoję w korkach.
  Fakt jest taki, że powinno być więcej wyznaczonych poboczy dla rowerzystów bądź chodników.
  Na jezdni denerwują się na nas kierowcy a na chodnikach piesi i ja to rozumiem ale przecież nie będziemy fruwać.
  Kolejna sprawa to przy wszystkich przejściach powinna być możliwość przejazdu rowerem a nie na jednych można a na innych nie.
  Często tez się zdarza że kierowcy jeżdżą po pasach wyznaczonych dla rowerzystów a za to też jest odpowiedni mandacik po zwróceniu uwagi potrafią jeszcze używać niecenzuralnych słów mimo,iż nie mają w tym przypadku racji..
  Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zarówno kierowcy jak i rowerzyści jeżdżą niestety nieuważnie.
  Jest też dużo kulturalnych kierowców którzy potrafią zachować się na drogach.
  Zatem więcej ostrożności i wzajemnej życzliwości na drogach wszyscy mamy prawo z nich korzystać:)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7751zł 0.15%
  • GBP 4.8457zł -0.65%
  • EUR 4.2928zł -0.08%
  • CHF 3.7844zł -0.19%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.