690 680 960

W najbliższy wtorek startuje Lubelski Rower Miejski

Już 21 marca, kilka dni przed oficjalnym terminem, ruszy system wypożyczania rowerów Lubelski Rower Miejski. Do dyspozycji użytkowników firma Nextbike Polska oddaje 891 rowerów zlokalizowanych na 90 stacjach w Lublinie i w Świdniku.

W przerwie zimowej zespoły serwisowe Nextbike Polska przeprowadziły standardowy gruntowny przegląd lubelskich rowerów oraz stacji samoobsługowych. Wymieniono zużyte podzespoły i konserwowano sprzęt. Każdy z 891 lubelskich rowerów musi być przygotowany na co najmniej kilkaset wypożyczeń w sezonie. Mimo, że zgodnie z zapisami umowy, Lubelski Rower Miejski powinien wystartować dopiero 1 kwietnia, w związku ze sprzyjającą pogodą i sprawnie przeprowadzonymi przygotowaniami do sezonu, udało przyspieszyć uruchomienie stacji.

-Przerwa zimowa to dla nas czas bardzo intensywnej pracy. Każdy rower musi być przygotowany do sezonu w stu procentach – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Lubelskiego Roweru Miejskiego. – System powinien ruszyć z początkiem kwietnia, jednak dzięki dobrej pogodzie uda nam się wcześniej zakończyć przygotowania i uruchomić system już 21 marca – dodaje Wojtkiewicz.

W tym roku również można skorzystać z wypożyczalni „małych” rowerów dla dzieci w wieku powyżej sześciu lat. Zlokalizowano je w pobliżu Ogrodu Saskiego, na ul. Leszczyńskiego i Długosza. Lubelski Rower Miejski jest jedną z pierwszych sieci na świecie (obok warszawskiego Veturilo), w obrębie której wprowadzono takie rozwiązanie.

Lubelski Rower Miejski po ubiegłorocznej rozbudowie jest w czwórce największych tego typu systemów w Polsce. Jest praktyczną realizacją idei smart city, która zakłada tworzenie w oparciu o nowoczesne technologie przestrzeni i warunków przyjaznych mieszkańcom. Działania władz miasta w tym zakresie dostrzegli organizatorzy V Smart City Forum, którzy przyznali Krzysztofowi Żukowi tytuł Człowieka Roku.

Lubelski Rower Miejski działa od września 2014 roku. Od tego czasu w systemie zarejestrowało się 64 396 użytkowników, a mieszkańcy i turyści wypożyczyli w Lublinie i w Świdniku rowery ponad 1,4 miliona razy, co jest jednym z czterech najlepszych wyników w Polsce. W samym 2016 roku z systemu „Lubelski Rower Miejski” skorzystano przeszło 855 tys razy. Systematycznie rośnie zarówno liczba użytkowników systemu, jak i liczba wypożyczeń.

2017-03-16 16:43:12
(fot. nadesłane)

6 komentarzy

 1. Znowu trzeba będzie bardziej na szalonych pedalistów na chodnikach uważać 🙁
  A było kilka miesięcy względnego spokoju w tym względzie.

 2. A było, było. Jeździłem rowerem kilka ostatnich miesięcy. Było fajnie. Martwi mnie to, że na DDR wyjedzie stado cyklistów dyletantów. Przesiądę się na samochód czy jak, Co będzie na chodnikach to nie wiem. Nie poruszam się tamtędy ani rowerem, ani samochodem.

  • Jak ktoś jeździ całorocznie to najczęściej już tak ma,że jeździ jezdniami (czy to dróg, czy dróg dla rowerów). Ale jak ktoś na 20 minut bierze rower że stojaka (własnego nie posiadając), to rzadko ma chociaż elementarną chociaż wiedzę na temat przepisów.

 3. Już słyszałem w autobusie rozmowę studentów zza Buga że nie mogą się doczekać szału na pędzidłach . Będzie niezły SAJGON.

 4. Zgadzam się z Kubą . Znowu nawiedzeni pedaliści w słuchawkach na uszach mknąć będą po ulicach .

 5. Znowu, buuu ,chyba czas polubić zimę przynajmniej nawiedzonych pedalistów jest mniej na ulicach 😉

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas