Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na Westerplatte rozbrzmiały syreny alarmowe. Dziś obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej (wideo, zdjęcia)

Dziś przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach na Westerplatte wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

– Kolejne pokolenie młodych Polaków pochyla dziś głowy nad pamięcią tych, którzy polegli, nad pamięcią niezwykłego bohaterstwa i oddania Ojczyźnie. To jest właśnie największa godność Westerplatte i westerplatczyków. To jest największa godność obrońców Wybrzeża i żołnierzy, którzy nie szczędząc sił i krwi, bronili Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.

Zgodnie z tradycją poranne obchody rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych, tuż przed 4.45, bowiem o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

Prezydent wskazywał, że armia niemiecka do II wojny światowej przystąpiła jako ogromna potęga.

– Ale my w Polsce także mieliśmy takie możliwości – i niestety nie wykorzystano ich. Za późno – to był prawdopodobnie największy błąd. Bo gdybyśmy mieli flotę bombowców, gdybyśmy mieli wojska pancerne, prawdopodobnie hitlerowskie Niemcy nie odważyłyby się nas zaatakować, mając perspektywę możliwych bombardowań Berlina i innych niemieckich miast, mając perspektywę zmasowanej, twardej obrony nie do przebicia – powiedział.

– Nie zrobiono tego na czas; II Rzeczpospolita zmarnowała w ten sposób swoją rozwojową szansę i straciła w II wojnie światowej miliony obywateli – ocenił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że dzisiaj nie wolno nam się spóźnić z obroną naszego państwa, widząc co dzieje się w Ukrainie.

– Jakże wymownie widzimy to od 24 lutego 2022 roku – czarnej daty dla naszych sąsiadów z Ukrainy, czarnej daty rosyjskiej napaści pełnoskalowej na to niepodległe państwo, kolejnej rosyjskiej próby w XXI wieku zmienienia siłą granic w Europie. Czy myślicie, że ostatniej? Nie bądźmy naiwni i na szczęście nie jesteśmy – powiedział.

– Właśnie dlatego musimy poświęcić tak wiele innych naszych potrzeb i wzmocnić naszą armię, nasze bezpieczeństwo, realizować ten proces zawczasu, aby Polak był mądry przed szkodą, zanim jakiś szaleniec wpadnie na pomysł, że trzeba zagarnąć naszą ziemię znowu, że można nas napaść, bo jesteśmy słabi i nie damy rady – zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślał też, że Polska musi być mocna, właśnie po to, aby nie trzeba było walczyć, aby nikt się nie odważył podnieść ręki na Polaków i polską ziemię.

Prezydent podkreślał, że musimy budować nasze bezpieczeństwo – nie na słowach lecz na czynach.

– To właśnie jesteśmy winni obrońcom Westerplatte. To właśnie musi być przez następne lata systematycznie, spokojnie i konsekwentnie realizowane – zaznaczył.

– Wolność nie jest dana raz na zawsze. I nie utrzyma się sama. Nikt nam nie da jej w prezencie! Przeciwnie – historia uczy, że raczej będzie chciał ją nam odebrać. Dlatego musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi i musimy cały czas zachowywać gotowość i odpowiedzialność – powiedział Andrzej Duda.

– I to jest dziś nasz najważniejszy patriotyczny obowiązek wobec Ojczyzny i wobec tych, którzy będą ją stanowili w przyszłości. To jest nasze zobowiązanie wobec wszystkich tych, którzy w przeszłości walczyli o nią i za nią polegli – akcentował prezydent.

Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy, sztafeta pokoleń zapaliła Znicz Pokoju. Następnie odczytano Apel Pamięci i oddano 12 salw armatnich. Później harcerze odczytali „Przesłanie Westerplatte”. Zmówiono też wspólną modlitwę. Uroczystości na Westerplatte zakończyło złożenie wieńca od Narodu przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Prezydentowi towarzyszyli Szef BBN Jacek Siewiera i Minister Wojciech Kolarski. Wcześniej prezydent złożył wieniec na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Atak niemieckiego pancernika Schleswig–Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Polskie oddziały do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga.

Program lubelskich uroczystości 

Lubelskie obchody 84. rocznicy agresji niemieckiej na Polskę i Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

(źródło KPRP)

21 komentarzy

 1. Na Westerplatte rozbrzmiały syreny alarmowe. Dziś obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej
  My o tym wiemy, nas to nie przeraża, ale ukraińscy turyści i dekownicy wojenni mogli sięprzerazić i zacząć wracać do siebie !!!
  Ostrożnie wiec z tym wyciem syren i żadnych salw, nawet honorowych.

 2. Gubernator wiejski

  Autor tekstu nie pamięta albo nie wie że ruskie wjechały do Ukrainy pod koniec 2014 roku. Żenada jak już coś piszecie to piszcie prawde

  • Przede wszystkim to są wypowiedzi…a nie nasze słowa. Radzimy czytać z większą uwagą…

   • Gubernator wiejski

    Kopjujac wypowiedź dudy powielacie nie prawdę. Wystarczy wam?

    • Prosimy czytać ze zrozumieniem: „rosyjskiej napaści pełnoskalowej”
     W którym miejscu wypowiedzi prezydenta jest nieprawda?

     • Panu prezydentowi najlepiej wychodzą modlitwy, a z wypowiedziami bywało i bywa baaardzo różnie.
      Pamiętacie jak będąc w Japonii zapewniał ich, że Japonia to odwieczny przyjaciel Polski ?
      Albo w Parlamencie europejskim wręcz przysięgał, że Polska ma katolickie korzenie kultury ?
      Miał wtedy chyba na myśli sądy kapturowe i palenie „czarowni” na stosach (często wraz z ich czarnymi kotami).
      Katolicy wtedy mieli kontakt z kulturą podczas palenia ksiąg i książek (też na stosach).

 3. A co ma akurat wojna na Ukrainie z tą z roku 39? CHYBA ktoś tu pomieszał okresy historyczne zresztą cała ta wypowiedź Dudy to zenada

 4. Gubernator wiejski

  Czyli najazd pod koniec 2014 roku na ukraine to był wypad moskali na piknik.
  rozumiem ,macie racje pełnoekranowy konflikt to luty 2022

  Ciekawi mnie tylko jedno jak byście zeskanowali napaś rosyjską gdyby putin zrzucił CARbombbę na ukraine?
  Nazwa była by pewnie „ponadskalowa napaść rosyjska”

 5. Gubernator wiejski

  Wasz odpowiedz jest jak w sejmie RP.
  „Proszę zapytać Pana Prezydenta”
  nie mam do redakcji więcej pytań

 6. nie włączajcie syren bo się ukraińcy przestraszą

 7. Do Anka

  Wolę mieć takiego Prezydenta niż tego co skakał po ławkach w japońskim Parlamencie , następnego który chwiał się na nogach po spożyciu wódki na uroczystościach w Rosji czy tez takiego , który nosi wizerunek Matki Boskiej w klapie marynarki , a bardzo daleko mu do Wiary . Nie wymieniłem tutaj Pana Prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego bo choć nigdy nie było mi po drodze z opcją , ktorą reprezentował , nie mam najmniejszych uwago co do jego zachowania , kiedy reprezentował mój Kraj jako prezydent

Dodaj komentarz

Z kraju