690 680 960

Na niebie pojawią się wojskowe samoloty, zawyją też syreny

Mieszkańcy naszego regionu mogą w najbliższych dniach zauważyć wojskowe bojowe myśliwce. Jednocześnie włączą się syreny alarmowe. Należy zachować spokój.

W dniach 14-15 listopada, czyli w najbliższą środę i czwartek, na terenie całego kraju zaplanowano ćwiczenia RENEGADE-SAREX 18/II. Wezmą w nich udział Siły Zbrojne RP oraz administracja państwowa. Jednym z elementów działań, będzie trening systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Scenariusz ćwiczeń zakłada bowiem uprowadzenie samolotu, a w związku z tym potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

Porwany samolot o statusie RENEGADE, będzie się przemieszczał w towarzystwie samolotów bojowych. Ponieważ trasa przelotu nie jest znana, urzędnicy w poszczególnych samorządach będą otrzymywać informacje na bieżąco. W miejscowościach, które znajdą się na trasie jego przelotu, uruchomione zostaną syreny alarmowe. Wyemitowany zostanie trwający trzy minuty dźwięk modulowany, oznaczający ogłoszenie alarmu. Odwołanie alarmu będzie oznaczał trwający trzy minuty dźwięk ciągły.

Ponieważ będą to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować w związku z alarmem żadnych działań. W naszym regionie jego uruchomienia spodziewać się można m.in. w niektórych gminach na terenie powiatów parczewskiego i lubartowskiego.

(fot. Krzysztof Wiśniewski – archiwum)

18 komentarzy

 1. Uuuu szkoda że to tylko ćwiczenia. Już się szykowałem.

  • A co przygotowałeś do obrony legalną procę, kose osadzoną na sztorc, czy orczyk od wozu, albo nielegalne tzn, bez wymaganego zezwolenia naszej poświęcanej policji: kij bejsbolowy, wiatrówkę o mocy powyżej 17 J, czy nie daj Boże gdzieś na targu kupionego kałacha?

 2. A ja już prowiant do schronu pakowałem.

 3. To tylko ćwiczenia i może się nabijacie a trzeba docenić to że mamy niepodległą ojczyznę. Nie wszyscy mają takie szczęście.

  • Coś jakoś nie widzę związku między niepodległą Ojczyzną (to nie pomyłka nieuku, Ojczyzna pisze się z dużej litery), a ćwiczeniami Anakonda i żartami na ten temat.

 4. Grześ przez wieś

  W zeszłym tygodniu w czwartek lub w piątek leciał nad Lublinem F 16

 5. już dzisiaj myśliwce latały nad wschodnią granicą, nie było ich widać przez chmury ale dźwięk było słychać, czad

 6. mieszkaniec Lublina

  a co trzeba zrobić jak alarm będzie prawdziwy? jaki jest algorytm postępowania dla przeciętnego mieszkańca? w razie alarmu?

  • W razie draki mieszkańcy w krzaki .

  • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji (dawniej Lublin koło Świdnika)

   mieszkańcu Lublina – jak alarm byłby prawdziwy to wszystko co możesz zrobić w swojej obronie to spier…lać gdzie przysłowiowy pieprz rośnie.
   Bo przecież nie masz czym się bronić. Wcześniej zaborcy, potem komuchy rozbroili społeczeństwo dokładnie, a PO i obecne Pisiory dzielnie podtrzymują ten stan. Nawet jak byś chciał sobie życie odebrać to masz do wyboru mocny sznur, wysoki budynek, albo ryzykując przeziębienie w oczekiwaniu na pociąg, tory. Możesz jeszcze położyć się w poprzek drogi, ale istnieje ryzyko, że kierowca akurat pisze SMS, albo kobitka mu robi laskę i nie trafi w ciebie tylko w drzewo.

 7. Do „gekon”.To nie jest F-16

 8. Jeśli już, to wielką literą. Z wielkiej litery to rusycyzm.

 9. Mieszkam niedaleko bazy F 16. Koło Krzesin. Rozpoznaję po dźwięku.

Kursy walut

 • USD 4.3043zł -0.47%
 • GBP 5.3177zł -0.23%
 • EUR 4.6801zł -0.1%
 • CHF 4.698zł -0.07%

Polub nas