Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

„My zostajemy! Jesteśmy Europą!”. Kilkaset osób manifestowało w Lublinie (wideo, zdjęcia)

W niedzielę w Lublinie, podobnie jak w całym kraju, odbył się protest zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Inicjatorem manifestacji był Donald Tusk, który w miniony czwartek wezwał wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, na Plac Zamkowy w Warszawie.

W Lublinie manifestujący zebrali się przed siedzibą biura PiS przy ul. Królewskiej. Protest miał związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wyższość prawa polskiego nad prawem unijnym. TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją RP.

Inicjatorem manifestacji w całym kraju stał się Donald Tusk, który na Twitterze zamieścił wpis oraz nagranie nawołujące do udziału w proteście.

– Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać – napisał w miniony czwartek Donald Tusk.

Tak zachęcał Donald Tusk do udziału w proteście:

– Nie zgadzamy się na wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej. Traktat o Unii Europejskiej nie jest sprzeczny z Konstytucją RP. To ustawy PiS niszczące praworządność i niezależność sądownictwa są w sprzeczności z prawem polskim i unijnym. My zostajemy! Jesteśmy Europą! Jestem europejką! Ja zostaję! – można było usłyszeć podczas protestu.

Na koniec został odśpiewany „Hymn do młodości”. Nie doszło do żadnych incydentów, zgromadzenie zabezpieczali policjanci.

(fot. wideo lublin112.pl)

108 komentarzy

  1. ja jestem za wyjsciem z uni , nic dobrego nas tam nie czeka

Z kraju