Mniejsza kara za jazdę bez biletu w Lublinie. Ale tylko pod jednym warunkiem

Lubelscy radni zaakceptowali propozycję Zarządu Transportu Miejskiego, na temat obniżenia kwoty kary za jazdę bez biletu. Dotyczy to jednak tylko osób, które zapłacą ją na miejscu.

Lublinianie na potęgę jeżdżą bez biletów komunikacją miejską. Średnio każdego dnia kontrolerzy ujawniają blisko sto osób, które nie uiściły opłaty za przejazd. Łącznie w 2016 roku wpadło w ten sposób ponad 36 tys. osób. Część z nich nie posiadała tylko przy sobie biletów okresowych, jednak zdecydowana większość to tacy, którzy świadomie nie skasowali biletu.

Łącznie wezwania do zapłaty opiewały na kwotę 5 872 000 złotych. Jednak nie oznacza to, że o tyle wzbogaciło się lubelskie ZTM. Problemem jest niska ściągalność kar. Zapłaciło je zaledwie 11 tys. osób, co daje zaledwie 30 proc. ukaranych. Aby poprawić ten wynik, gapowicze mają możliwość uzyskania 30% zniżki, gdy opłacą mandat u kontrolera lub w ciągu 7 dni w kasie ZTM.

Aby jeszcze bardziej zachęcić gapowiczów do szybkiego opłacania kar, Zarząd Transportu Miejskiego wzorem Warszawy, postanowił zaproponować ukaranym jeszcze większy rabat. Gdy zdecydują się zapłacić bezpośrednio u kontrolera dostaną 40 proc. zniżki. Oznacza to, że zamiast 160 zł ich portfel zubożeje o 96 zł.

Zarząd Transportu Miejskiego złożył projekt wprowadzenia tego typu zmian do Rady Miasta i w dniu dzisiejszym odpowiednia uchwała w tej sprawie została przyjęta. Nowe przepisy mają wejść w życie na przełomie kwietnia i maja.

(fot. ZTM)
2017-03-30 22:43:35

Zobacz również

31 komentarzy

 1. a kiedy nastepna podwyzka biletów ? kiedys tlumaczenie bylo cena paliwa ale przeciez benzyna nie kosztuje juz 6 pln jak za PO i PSL?

  • Tak , masz rację, bo to PO i PSL ustalało cenę paliwa, a wszystko to wina Tuska..

   • Przecież u Sowy padła nowa cena benzyny w przypadku wygrania wyborów przez PO-PSL. Zapomniałeś? Lemingi mają dziwne schorzenie; szybko zapominają nie wygodne fakty.

 2. Porównywanie Lublina do Warszawy to jakaś skrajność. Tutaj nie opłaca się jeździć komunikacją miejską. Raz, że drogo, dwa że zajmuje to więcej czasu niż samochodem. Korki w Lublinie to nie korki w Warszawie. W Warszawie jest metro które jeździ przeciętnie co 3 minuty i w kilka minut jestem na drugim końcu miasta, a u nas bujam się autobusem przez ponad godzinę, chociaż odległość mniejsza. W Warszawie jeżdżą tramwaje, które przez większość drogi nie muszą stać w korkach.
  Także jedyne co mamy wspólnego z Warszawą to ceny biletów, rabaty na mandaty i autobusy, które zostały od nich wynajęte.

  • Akurat korki w Lublinie są większe niż w Warszawie tylko odległości są mniejsze. Wystarczy pojeździć tu i tu i popatrzeć na statystyki i badania.

 3. Najlepiej kupić bilet 😀

 4. jakie ludzie mają smutne życie że muszą jeździć autobusami w tym ścisku, na stojąco z menelami… to zwykła strata czasu i życia…

 5. A kto ustala akcyzę? Jeśli nie wiesz takich podstawowych rzeczy to lepiej się w ogóle nie wypowiadaj publicznie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku