Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Wiśle znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn. Do tej pory nie udało się ich zidentyfikować

W latach 70 ubiegłego wieku w Wiśle znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn. Przez kilkadziesiąt lat nie udało się ich zidentyfikować. Policjanci wrócili do tej sprawy, odtwarzając, jak mężczyźni wyglądali za życia.

Przy pomocy ekspertów z Zakładu Kryminalistyki, m.in. na podstawie układu kości czaszki, udało się odtworzyć metodą graficzną, jak wyglądali mężczyźni, których zwłoki znaleziono w ubiegłym wieku w Wiśle. Policjanci wrócili do tej sprawy, gdyż pomimo upłynięcia kilkudziesięciu lat, nie udało się ich zidentyfikować.

Zwłoki pierwszego z mężczyzn ujawniono 26.08.1971 roku. Znajdowały się na kępie porośniętej wikliną w odległości 1,5 km od miejscowości Łęka. Zwłoki były w stanie głębokiego rozkładu, w pobliżu zabezpieczono również nieliczne kawałki garderoby. Mundurowi przyjęli, że są to kości topielca, który utonął kilku lat przed ujawnieniem zwłok.

Jak ustalono, był to mężczyzna w wieku ok. 30-40 lat, o wzroście ok. 170 cm. włosach prostych lub lekko falowanych koloru ciemny blond. Posiadał ubytki w uzębieniu. Z ubioru zachowały się szczątki garderoby koloru zielonego podobne do wojskowego płaszcza, resztki swetra koloru ciemnego, skarpetka koloru ciemnego i pasek skórzany z metalową klamrą.

Do tego w okolicy pasa znaleziono urządzenie wykonane z metalu o dwu rozgałęzieniach w kształcie kabłąka, na którego końcach widoczne są poduszeczki wypchane włosiem. Według lekarza jest to urządzenie dawniej stosowane przy dwustronnej przepuklinie,

Zwłoki drugiego z mężczyzn ujawnione zostały także w miejscowości Łęka nad Wisłą w dniu 11.08.1975 roku. Ofiara była w wieku około 30-40 lat, o wzroście ok. 175 cm, krępej budowie ciała, włosy w kolorze ciemny blond ze znaczną łysiną czołową. Mężczyzna posiadał liczne ubytki uzębienia. Jak ocenił lekarz, osoba ta utonęła około miesiąc przed odnalezieniem zwłok.

Mężczyzna był ubrany w bluzę zapinaną na guziki i spodnie robocze koloru granatowego, pasek skórzany ciemno brązowy, koszulę z krótkim rękawem w kolorze brązowym mającą wzory tureckie koloru różowego i żółtego. Była ona zapinana na białe guziki. Do tego spodenki typu kąpielówki w kolorze granatowym, niebieskie skarpety z dwoma czarnymi paskami, półbuty koloru czarnego z tworzywa sztucznego. W kieszeni znaleziono chusteczkę materiałową do nosa koloru popielatego, lusterko prostokątne oraz papierosy „Sport”.

Jak wyjaśniają policyjni technicy, wygląd twarzy została zrekonstruowana metodą Gierasimowa. Dlatego też brak jest mimiki. Twarz może być pełniejsza lub szczuplejsza, może mieć także inaczej ukształtowane włosy.

W Wiśle znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn. Do tej pory nie udało się ich zidentyfikować
W Wiśle znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn. Do tej pory nie udało się ich zidentyfikować

(fot. policja)
2016-11-11 15:18:04

12 komentarzy

 1. jeden podobny do jaruzelskiego

 2. z wyglądu podobni do nikogo

 3. aha, na bank ktoś po 40 latach sobie przypomni

 4. widzę że co raz lepiej 🙂 jak nie szukanie świadków zdarzenia po 2 miesiącach to poszukiwanie tożsamości dwóch facetów po 40 latach

 5. Do cynicznych komentatorów…rodziny czekają i pamiętają. Dobry pomysł pokazać w internecie. To co nie udało się 40 lat temu może uda się teraz!

  • jak widać po komentarzach, dla większości śmierć człowieka( na pewno tragiczna) to tylko powód do kpin.

   • Dyrdymałko prasowy

    @mrau – jakoś nie mogę się dopatrzeć tu kpin – raczej trzeźwe spojrzenia na polską rzeczywistość