Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy znów zatańczą „Poloneza dla Lublina”. Program uroczystości w dniach 2 i 3 maja

„Polonez dla Lublina” zatańczony przez mieszkańców – przed pandemią tradycyjny punkt obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja – w tym roku powraca do programu. 3 maja odbędą się także uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym, apele i koncerty patriotyczne na Placu Litewskim. 2 maja obchodzić będziemy natomiast Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tych dniach Ratusz przyozdobią biało-czerwone flagi, a stadion Arena Lublin ponownie rozbłyśnie na biało-czerwono.

Uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną się 2 maja (poniedziałek) o godz. 11.00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim (ul. Spokojna 4). Nastąpi tam przekazanie flagi RP pocztowi flagowemu oraz wciągnięcie jej na szczyt masztu przy dźwiękach hymnu państwowego.

Po krótkim koncercie orkiestry wojskowej uroczystości przeniosą się przed siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (ul. A. Grottgera 4), gdzie o godz. 11.40 flaga Rzeczypospolitej Polskiej zostanie uroczyście wciągnięta na maszt na gmachu Urzędu. Obchody Dnia Flagi RP zakończą się w Ratuszu (plac Króla Władysława Łokietka 1), o godz. 12.15 flaga Rzeczypospolitej Polskiej zostanie podniesiona na maszt na balkonie.

Święto Narodowe Trzeciego Maja rozpocznie się 3 maja (wtorek) o godz. 9.00 Uroczystą Sesją Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym (ul. Rynek 1). Następnie, o godz. 10.00 przedstawiciele Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, Garnizonu Lublin Wojska Polskiego oraz innych instytucji wezmą udział w okolicznościowej mszy św. w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej. O godz. 11.30 obchody przeniosą się na Plac Litewski, gdzie odbędzie się uroczysty apel z udziałem wojskowej kompanii honorowej oraz złożenie wieńców i wiązanek przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Po przerwie spowodowanej pandemią, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaproszą mieszkańców Lublina do wspólnego „Poloneza dla Lublina”. Uroczysty korowód z udziałem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka rozpocznie się o godz.13.00 przed Ratuszem i przejdzie deptakiem na Plac Litewski. Finałem tego wydarzenia będzie koncert patriotyczny w wykonaniu ZPiT „Lublin” oraz orkiestry wojskowej.

Tradycyjnie z okazji obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja, w dniach 2 i 3 maja lubelski Ratusz będzie udekorowany biało-czerwonymi flagami, a od godz. 19.00 Arena Lublin rozbłyśnie barwami narodowymi.

Organizatorem uroczystości jest Wojewoda Lubelski we współpracy z Prezydentem Miasta Lublin, Marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz Garnizonem Lublin Wojska Polskiego.

(fot. UM Lublin)

3 komentarze

 1. Dziadek Slamsonowicz

  W moim wieku, z moimi chorobami i ledwo co (na styk) wystarczającą mi emeryturą, to najbardziej qu…a, pragnę zatańczyć poloneza.

 2. Widziałem Ptaka Cień

  będzie czerwona kalyna?

  • ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Nie, nie będzie, ale „umyślni” z tacami będą zbierać „cołaski” w tzw. intencji.

Z kraju